قرارداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند نوعی از انواع قرارداد ها می باشد که کار بسیار راحت تر کرده است و بسیاری از پیچیدگی ها و مشکلات قبل را حل کرده است.اما با وجود تحولات بزرگ و آسان تر نمودن امور، هنوز به شکل مناسب رایج نشده است و افراد زیادی هستند که به آن اعتماد ندارند.قرارداد هوشمند بر اصل “اگر-آنگاه” بنا شده است و مالکیت و رسمیت را زمانی به صورت کامل انتقلال می دهد که مبلغ را به صورت تمام و کمال به سیستم ارسال شده باشد.در حقیقت قرارداد های هوشمند به شکل سیستم سپرده  و امانی فعالیت می کنند. به شکلی که پول و مالکیت ابتدا در سیستم ذخیره می شوند و بعد از توافقات کامل به طرفین معامله منتقل می شود.همچنین افراد زیادی نظاره گر و شاهد این قرارداد هستند که آن را تضمین می کند و اعتماد را بالا می برد.

علاوه بر این در قراردادهای هوشمند نیازی به وجود واسطه نیست و کد رهگیری شامل تمام قوانین و شرایط مورد نیاز و توافق شده را شامل می شود.اما باید گفت که علاوه بر قوانین توافق شده، قوانین خاصی هم مربوط به خود این نوع قرارداد ها وضع شده است که حتما باید رعایت شود.لازم به ذکر است در این قرارداد ها هزینه کارمزد هم به شکل مناسبی کم شده است که می توان گفت صرفه اقتصادی بالایی دارد.گفتنی است در قراردادهای هوشمند تمام اطلاعات تراکنش ها در بلاک چین نگهداری و ذخیره می شود.

تاریخچه

ایده اولیه قرارداد های هوشمند اولین بار در سال ۱۹۹۶ توسط یک مهندس کامپیوتر که به رمز نگاری هم مسلط بود مطرح شد.او این ایده را با گذشت زمان کامل تر و به روزتر کرد و در سال ۲۰۰۹ میلادی اجرایی نمود و با به وجود آمدن ارزهای دیجیتال، فرصت برای استفاده از چنین قرارداد هایی فراهم گردید. این روند تا به امروز ادامه دارد که باعث شده است قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال رابطه نزدیکی با هم داشته باشند و تقریبا به یکدیگر وابسته شده باشند. تا جایی که چگونگی کار ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بر پایه قرارداد های هوشمند است که امنیت بالایی دارند و به صورت وسیع در رمز ارزهای موجود در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه کار قرارداد های هوشمند

قرارداد های هوشمند تا حد زیادی شبیه به دستگاه هایی که به صورت اتوماتیک عملیات فروش را انجام می دهند عمل می کنند و فقط کافیست پول مورد نیاز که حتما باید ارز دیجیتال باشد را در سیستم واریز و اطلاعات را ثبت نمود. قرارداد های هوشمند علاوه بر این که بر روی پلتفرم های مخصوص به خود کار می کند، سایر انواع قرارداد ها را هم پوشش می دهد و می تواند به شکل وابسته تنظیم شود. نکته دیگر که باید به آن اشاره کرد این است که تمام سیستم ها و سازمان های مختلف می توانند از این قرارداد ها استفاده کنند.

اهداف

سه مورد بسیار مهم در اهداف قرارداد های هوشمند وجود دارد که عبارتند از :

۱-امضا کنندگان : یعنی طرفین معامله با امضای دیجیتال خود موافقت یا مخالفتشان را اعلام می کنند.

۲-موضوع توافق : این مهم ترین چیزی است که قراردادهای هوشمند بر آن تمرکز دارند تا با ایجاد محدودیت های منطقی، دسترسی های خارج از قوانین را کنترل کنند.

۳-پیروی از شرایط خاص : این قوانین و شرایط همانند کدهای برنامه نویسی و ریاضی متناسب با سیستم هستند.

برای اینکه اهداف فوق به بهترین شکل ممکن انجام شود، نیاز به محیط کاربری خاصی است که باید کلید های رمزگذاری شده را پوشش دهد تا تراکنش ها به نحو احسنت انجام شوند.همچنین باید پایگاه داده آن به صورت منبع باز و غیر متمرکز باشد تا بتوان به فعالیت آن اعتماد کرد که می توان گفت بلاک چین اتریوم بهترین محیط برای اجرای قرارداد های هوشمند می باشد.لازم به ذکر است برای اعتماد بیشتر نسبت به این قرارداد ها لازم است از SSL  و HTTPS  که بسیار امن هستند استفاده گردد.

مزایای قرارداد های هوشمند

۱-استقلال عمل : که به حذف واسطه ها می انجامد و مسئولیت نظارت بر معامله را به طرفین می سپارد.

۲-اعتماد : به دلیل رمز گذاری شدن اطلاعات، اعتماد را به شکل چشم گیری بالا می برد.

۳-کاهش هزینه ها : که به دلیل کم بودن کمیسیون باعث می شود که قرارداد های هوشمند را به صرفه کند.

۴-امنیت : این قرارداد ها به دلیل غیر متمرکز بودن، امکان هک و سرقت اطلاعات را بسیار سخت کرده است.

۵-صرفه جویی در زمان : قراردادهای هوشمند به حد قابل توجهی زمان انجام کار را کاهش داده اند و در ظرف چند دقیقه کل کار انجام می شود.

با وجود مزایا و نکات مثبت زیادی که قرارداد های هوشمند دارند، اما مشکلاتی را هم همراه با خود دارند که یک نمونه از آن ها کد های موجود در قرارداد است که اگر ناقص باشد می تواند اسیر بد افزارها شود و پول و اطلاعات زیادی را به قسمت های اشتباهی منتقل کند.البته باید گفت که این قرارداد ها در ابتدای راه خود قرار دارند و امید است در آینده ای نه چندان دور، بهتر و کامل تر شوند و همچنین ایرادات آن برطرف گردد.

برگرفته از سایت رمز ارز

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =

میانگین متحرک جابجا شده
تحلیل تکنیکال
khabaz

میانگین متحرک جابجا شده DMA

میانگین متحرک جابجا شده یا به اصطلاح آواره، نوعی میانگین متحرک است که در تلاش برای پیش بینی بهتر روندها یا تطابق بهتر حرکات قیمت

CMO
تحلیل تکنیکال
khabaz

اندیکاتور CMO

اندیکاتور Chande momentum oscillator یا CMO  یک شاخص مومنتوم در تحلیل تکنیکال است که توسط Tushar Chande  ابداع شده است.او این شاخص را در کتاب

ریپل
ارزهای دیجیتال
khabaz

ریپل چیست

ریپل Ripple  یک فناوری است که هم به عنوان رمزارز پایه و هم به عنوان شبکه پرداخت دیجیتال برای معاملات مالی عمل می کند که