اپلیکیشن نامتمرکز چیست؟

اپلیکیشن نامتمرکز

اپلیکیشن نامتمرکز که آن را DApp  هم می نامند برنامه ای است که برای کاربران و استفاده کنندگان و این امکان را فراهم کرده است که بتوانند با شبکه های مختلفی ارتباط برقرار کنند و یکی از ابداعات شبکه اتریوم می باشد.در حقیقت برنامه نامتمرکز یک رابطی است که برای کاربران توانایی ارتباط با قرارداد های هوشمند که بر روی شبکه توزیع یافته و نامتمرکز هستند را فراهم می سازد.همچنین از اجزای اصلی آن می توان توزیع یافته و غیر متمرکز، اتریوم، بلاک چین، قرارداد های هوشمند و … را نام برد.

نامتمرکز سازی DApp

اکثر برنامه هایی که به سمت کاربر می باشند و اصطلاحا آن ها را فرانت اند می نامند، نامتمرکز نیستند در صورتی که اگر یک برنامه از بلاک چین توزیع یافته ای همانند اتریوم استفاده نکند نمی توان آن را نامتمرکز دانست، بیشتر برنامه های نامتمرکز سمت کاربر بر پایه وب می باشند که بر روی سرورهای مرکزی قرار می گیرند و توسط زبان های برنامه نویسی تحت وب ساخته شده اند.یعنی از عبارت برنامه های نامتمرکز فقط برای برنامه هایی که در عمل دارای سطوح مختلف نامتمرکز هستند استفاده می شود.

تفاوت های اپلیکیشن های معمولی و اپلیکیشن های نامتمرکز

بین Dapp ها و اپلیکیشن های معمولی دو تفاوت اصلی و مهم وجود دارد که عبارتند از :

۱-اپلیکیشن های نامتمرکز به جای تعامل با یک رابط کاربری که با برنامه های سنتی در ارتباط است، با قرارداد های هوشمند به تعامل پرداخته اند.

۲-برنامه های نامتمرکز به جای سرور در اپلیکیشن ها که بر روی یک کامپیوتر در سرورهای یک ارگان در محیطی نگهداری می شوند، بر روی مجموعه ای از کامپیوتر ها در سراسر جهان به وسیله یک شبکه همتا به همتا قرار گرفته اند و اطلاعات آن بر روی یک شبکه بلاک چین عمومی حفظ می شوند.

یعنی اپلیکیشن های نامتمرکز تقریبا می تواند تمام کارهایی که یک اپلیکیشن معمولی انجام می دهد را پوشش دهد اما برای این که نامتمرکز باقی بماند باید از طرف خود سرور کیفیت های نامتمرکز و توزیع یافته را دارا باشد.

بد نیست این مطلب را هم اضافه کنیم که بیت کوین یک اپلیکیشن نامتمرکز می باشد و برای قراردادهای مالی که طرفین به یکدیگر اعتماد ندارند استفاده می گردد ولی اتریوم یا بسیاری از سیستم های دیگر اجازه بوجود آوردن انواع مختلفی از برنامه های بی اعتماد ورای قرارداد های مالی را فراهم کند.

ویژگی های Dapps

۱-به جهت این که یک اپلیکیشن نامتمرکز باشد، باید طرف سرور که آن را کد بک اند می نامند بر روی یک شبکه نامتمرکز و توزیع یافته قرار بگیرد.

۲-می توانیم بگوییم که بیت کوین برنامه نامتمرکز است که از بلاک چین و قرارداد های هوشمند برای نگهداری قرارداد های مالی خود استفاده می کند.

۳-بسیاری از شبکه های مختلف موجود در سراسر دنیا مانند ترون و … از اپلیکیشن های نامتمرکز استفاده می کنند.

۴- یک اپلیکیشن نامتمرکز بهتر است اوپن سورس یا به عبارت فارسی منبع باز باشد و به هیچ وجه تمرکزی برای مدیریت آن نیازی نداشته باشد.

۵-برای اپلیکیشن های نامتمرکز یک ضرورت است که به روش رمز نگاری امن شوند زیرا شبکه های ذخیره شده بر روی آن ها به وسیله رمز نگاری ایمن شده اند.

۶-اگر اپلیکیشن های نامتمرکز عنصر مالی داشته باشند باید از توکن هایی که رمز نگاری شده اند و بر روی شبکه ای که در آن قرار گرفته اند استفاده نمود.

و …

در حقیقت برنامه های نامتمرکز توانایی های بسیار زیادی دارند ولی هنوز در ابتدای کار خود قرار دارند و این اطمینان وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور به شکل گسترده تری مورد استفاده قرار بگیرند.

برگرفته از : سایت رمز ارز

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
یک دیدگاه
۱۴ آبان ۱۴۰۰

Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s
on a entirely different subject but it has
pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 2 =

ارز دیجیتال Mana را  بشناسیم
ارزهای دیجیتال
زرین حاتمی

ارز دیجیتال Mana را  بشناسیم

مقدمه ارزهای دیجیتال از زمانی که پا بر این دنیا گذاشته توانستند تغییرات گسترده ای را در اقتصاد کلیه کشورها ایجاد کنند. با استفاده از

دکل استخراج
آموزش
Yavar313

انواع دکل استخراج

بسته به نوع سخت افزار استخراج که استفاده می کنند ، ریگ ها می توانند طبقه بندی شوند. در این مورد ، انواع سکوهای استخراج 

کین kin
ارزهای دیجیتال
khabaz

ارز دیجیتال کین KIN چیست

کین ارز رمزپایه سرویس پیام رسان Kik  می باشد که در پلتفرم پیام رسان آن کاربردهای ویژه ای دارد.کاربران می توانند کین را به دلیل