شبکه waves

شبکه بلاک چین Waves یک محیط مناسب برای توسعه دهندگان را برای استقرار زیرساخت های غیرمتمرکز ارائه می دهد. Waves از طریق مکانیسم اجماع اثبات سهام اجاره شده (LPoS) و پروتکل افزایش مقیاس پذیری Waves-NG، در توکن سازی، قراردادهای هوشمند، راه حل های سازمانی ترکیبی، ادغام زنجیره ای و اوراکل و پروتکل های DEX تخصص دارد.

پلتفرم بلاک چین waves چیست؟

Waves دروازه ای را به اکوسیستم غیرمتمرکز برنامه ها و محصولات Web 3.0 ارائه می دهد. یک شبکه بلاک چین در هسته خود، Waves همچنین دارای مجموعه متنوعی از ابزارهای توسعه‌دهنده محور است که برای ساده‌سازی ارائه راه‌حل‌های بلاک چین خرده‌فروشی کار می‌کنند. برای توسعه‌دهندگان، این پلتفرم ایجاد توکن‌ها را تسهیل می‌کند، توسعه قراردادهای هوشمند را ساده می‌کند و معاملات همتا به همتا (P2P) را بر روی یک پروتکل مبادله غیرمتمرکز (DEX) کاملا یکپارچه اجرا می‌کند. مشابه نحوه دسترسی پلاگین مرورگر MetaMask به شبکه اتریوم، افزونه مرورگر Waves Keeper دسترسی به برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین Waves را فراهم می کند.

اجماع waves بلاک چین: اثبات سهام اجاره شده (LPoS)

بلاک چین Waves با مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) ساخته شده است. بر اساس این مدل، هر چه یک گره Waves توکن های بیشتری را به عنوان وثیقه در شبکه نگه دارد، احتمال ایجاد بلاک بعدی و دریافت کارمزد تراکنش مربوط به آن بیشتر است. به این ترتیب، شرکت‌کنندگان فرصت‌های تولید بلاک را دریافت می‌کنند که متناسب با سهم آنها در شبکه باقی می‌ماند. با این حال، توسعه دهندگان Waves همچنین برای محافظت از شبکه در برابر حملات و بهبود توزیع شبکه، عملکرد منحصر به فردی را در مدل PoS سنتی ایجاد کرده اند. این بهبود که به عنوان اثبات سهام اجاره شده (LPoS) شناخته می شود، به دارندگان توکن اجازه می دهد تا توکن ها را به گره های Waves اجاره دهند و درصدی از کارمزد تراکنش مربوطه را به عنوان پاداش دریافت کنند.

چگونه بستر رمزنگاری Waves مقیاس پذیری را بهبود می بخشد: Waves-NG

پلتفرم Waves از پروتکلی به نام Waves-NG (نسل بعدی) استفاده می کند که برای سریال سازی تراکنش ها و بهبود مقیاس پذیری بلاک چین طراحی شده است. پروتکل Waves-NG منجر به تأخیر کمتر و توان عملیاتی بالاتر می شود، به طوری که تأیید تراکنش در چند ثانیه به جای چند دقیقه اتفاق می افتد. با فرض اینکه میانگین زمان بین اعتبارسنجی دو بلاک، معروف به فاصله بلاک، ثابت است، حداکثر اندازه بلاک، توان عملیاتی زنجیره بلاک را محدود می‌کند. این رابطه به این دلیل وجود دارد که تعداد تراکنش های موجود در یک بلاک تراکنش ها به اندازه بلاک بستگی دارد.

پروتکل Bitcoin-NG از معماری شبکه استفاده می کند که نه اندازه بلاک را افزایش می دهد و نه فواصل بلاک را شامل می شود. در عوض، پروتکل زمان را به دوره ها تقسیم می کند. در هر دوره، یک رهبر خاص مسئول سریال‌سازی تراکنش‌ها برای تولید بلاک‌ها است. در این سیستم بلاک‌های کلیدی این رهبران را تعیین می‌کنند و میکروبلاک‌ها سوابق دفتر را مدیریت می‌کنند.

Waves-NG مبتنی بر چارچوبی است که توسط Bitcoin-NG (نسل بعدی بیت کوین) رایج شده است، اما مکانیسم‌هایی را معرفی می‌کند که بیشتر مبادلات بین تاخیر و توان عملیاتی را برای بهینه‌سازی مقیاس‌پذیری معرفی می‌کند. به طور خاص، Waves از بلاک‌های مایع استفاده می‌کند، به این معنی که بلاک‌های تراکنش را به بلاک‌های کلیدی و میکروبلاک‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند، که دومی‌ها بین گره‌ها قرار می‌گیرند و به سرعت قبل از انتشار در شبکه، تراکنش می‌کنند.

کارکرد این بخش بدین صورت است که:

یک گره ماینر به عنوان رهبر برای تولید یک بلاک مایع با استفاده از مکانیسم اجماع PoS انتخاب می شود.

این رهبر اولین بلاک کلید را ایجاد و ارسال می کند که شامل هیچ داده تراکنش نمی شود اما شامل تراکنش کوین بیس می شود و به رهبر اجازه می دهد تا پاداش بلاک را به دست آورد.

سپس رهبر زنجیره ای از میکروبلاک ها را با فاصله زمانی ماینینگ سه ثانیه ای ایجاد و ارسال می کند. این میکروبلاک ها شامل تراکنش هایی می شوند که به میکروبلاک قبلی یا اولین بلاک کلید اشاره می کنند.

این میکروبلاک ها تا زمانی که رهبر بعدی برای تولید یک بلاک مایع جدید انتخاب شود، در شبکه منتشر می شوند.

هنگامی که رهبر بعدی یک بلاک کلید جدید را منتشر می کند، همه میکروبلاک هایی که قبلاً تولید شده بودند در اولین بلاک کلید ادغام می شوند و این فرآیند تکرار می شود.

به طور خاص، گره ای که بلاک کلید را تولید می کند، رهبر می شود و مجوز توسعه میکروبلاک ها را با حداکثر نرخ از پیش تعیین شده دریافت می کند. برخلاف بلاک‌های کلیدی، میکروبلاک‌ها نیازی به استفاده از PoS ندارند – فقط کلید خصوصی رهبر منتخب برای امضای میکروبلاک‌ها ضروری است. از آنجایی که میکروبلاک ها با سرعت بسیار بالایی توسط ماینر منتخب تولید می شوند و حاوی داده های PoS نیستند، سرعت تراکنش به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

همانطور که در مورد بیت کوین وجود دارد، ماینر پیشرو پاداشی دریافت می کند. با این حال، برخلاف بیت کوین، پروتکل کریپتو Waves 40٪ را به رهبر و ۶۰٪ را به رهبر بعدی اختصاص می دهد. اگر یک رهبر تلاش کند تا دو بلاک میکرو را با یک بلاک مادر تولید کند که منجر به انشعاب شود، درآمد یارانه‌اش لغو می‌شود و طرف گزارش‌دهنده کارمزدی دریافت می‌کند.

منشا waves: توکن سازی و دارایی های هوشمند

از اولین بخش های اصلی انجام شده، توکن سازی در هسته پلت فرم Waves بوده است. در صنعت بلاک چین، توکن‌سازی به تولید توکن‌های امنیتی قابل معامله (STs) اشاره دارد که دارایی‌های اساسی را نشان می‌دهند. دارایی هایی با ارزش ذاتی مانند هنرهای زیبا، املاک و مستغلات، خودروها و حتی مالکیت شرکت می توانند تحت فرآیند توکن سازی قرار گیرند. در هسته اصلی، توکن سازی از اوراق بهادار سنتی تقلید می کند. این فقط در یک شبکه بلاک چین رخ می دهد. مانند اوراق بهادار، فرآیند تولید توکن ها مالکیت کسری را ممکن می کند و نقدینگی را بهبود می بخشد.

به طور معمول، ضرب توکن ها یک فرآیند پیچیده است که به توسعه قرارداد هوشمند نیاز دارد. این قراردادهای هوشمند ویژگی‌های رمزی مانند مقدار قابل صدور، ارزش فردی، نام‌های موجود و حتی نام رمز را دیکته می‌کنند. با این حال، پلت فرم Waves این فرآیند را ساده می کند. به جای نوشتن قراردادهای هوشمند، صادرکنندگان توکن، اسکریپت‌های نوشته شده در Ride، زبانی که برای توسعه‌دهندگان بومی Waves است و به طور قابل‌توجهی فرآیند استقرار توکن‌ها، قراردادهای هوشمند و dApps را تسهیل می‌کند، متصل می‌کنند.

نوآوری wave

اگرچه شبکه کریپتو Waves ریشه در استقرار کد پایین دارد، تیم با استقرار پروتکل‌های جدید برای ایجاد مسیرهای ساده‌تر برای اجرای برنامه‌هایی که با صنعت بلاک چین در حال حرکت سریع همگام هستند، با روندهای صنعت همراه شده است.

Waves Exchange (که قبلاً Waves DEX بود): پروتکل Waves Exchange در سال ۲۰۱۹ در پاسخ به رشد مالی غیرمتمرکز (DeFi) به بازار ارائه شد. این پلتفرم غیرقانونی است و ۰.۰۰۳ موج ثابت برای هر سفارش پر شده در مقایسه با هزینه های گس متغیر پرداخت شده در پروتکل های اتریوم DEX دریافت می کند. این پروتکل همچنین از شرط بندی دارایی های منتخب پشتیبانی می کند و به دارندگان توکن اجازه می دهد تا نرخ درصدی سالانه متغیر (APR) کسب کنند.

قراردادهای هوشمند: Waves در سال ۲۰۱۹ در پاسخ به افزایش توسعه برنامه های غیرمتمرکز (dApp) قابلیت قرارداد هوشمند را به پلتفرم خود آورد. این قراردادهای هوشمند از زبان برنامه‌نویسی Ride استفاده می‌کنند، فرآیندی ساده‌تر برای توسعه‌دهندگان نسبت به توسعه بر روی بلاک چین‌هایی مانند EOS، TRON و Ethereum را شامل می شود.

جاذبه: دستیابی به قابلیت همکاری بین شبکه ها یکی از اهداف کلیدی ساخت پلتفرم ها در اکوسیستم غیرمتمرکز امروزی است. در پاسخ، Waves Gravity را به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز زنجیره ای و اوراکل به بازار آورده است که از ادغام های آگنوستیک بلاک چین پشتیبانی می کند.

اوراکل ها: اوراکل ها راه حلی برای چالش دسترسی به داده های زنجیره ای ارائه می دهند. اوراکل ها به عنوان یک پیوند به دنیای واقعی عمل می کنند و توسعه دهندگان می توانند با استفاده از Waves، خود را بسازند. پروتکل Gravity انتقال داده ها از دنیای بیرون و بلاک چین های مختلف را تسهیل می کند.

نوترینو: با ورود Waves به فضای DeFi، پروتکل نوترینو اجازه می دهد تا توکن های رمزنگاری شده وثیقه شده با یک جعبه ابزار بین زنجیره ای که دسترسی بدون اصطکاک به اکوسیستم گسترده تر DeFi را تسهیل می کند.

Waves Enterprise: شرکت ها اغلب به ترکیبی از مجوزهای عمومی و خصوصی هنگام اجرای راه حل های بلاک چین نیاز دارند. Wave Enterprise این محیط ساخته شده را برای ایجاد امنیت بیشتر در پلتفرم های غیرمتمرکز ارائه می دهد.

در بازاری که به طور فزاینده ای برای بلاک چین های لایه یک شلوغ می شود، پلت فرم بلاک چین Waves به دلیل بازتابی بودن تیمش در ارائه به روز رسانی های کد خود که سهولت استقرار را برای توسعه دهندگان و استارت آپ ها تسهیل می کند، مدت هاست که یک شبکه برجسته بوده است. با افزایش تقاضا برای راه حل های بلاک چین، Waves ممکن است موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری و کسب سهم بازار داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

شاخص گردش پولی
تحلیل تکنیکال
khabaz

شاخص گردش پول چیست

شاخص گردش پول یا MFI یک اندیکاتور نوسانگر برای تحلیل تکنیکال می باشد که ورودی و خروجی پول یک دارایی در یک دوره زمانی مشخص

Ichimoku
تحلیل تکنیکال
khabaz

ابر ایچیموکو چیست؟

ابر ایچیموکو یکی از انواع روش های تحلیل تکنیکال می باشد که چند اندیکاتور را در یک نمودار ترکیب می کند و ابزاری است که

بت کوین کور
ارزهای دیجیتال
khabaz

نرم افزار بیت کوین کور

بیت کوین کور Bitcoin Core یک نرم افزار و بخش غیر قابل جدا سازی از شبکه بیت کوین می باشد که برای شناسایی بلاک های