آنکل بلاک Uncle block

آنکل بلاک

آنکل بلاک یا به اصطلاح عامیانه فارسی بلاک عمو، بر روی بلاک چین های مبتنی بر اتریوم ایجاد می شوند و آن ها مشابه بلاک یتیم بیت کوین هستند.در فرآیندی شبیه به روش ایجاد بلوک های یتیم توسط بیت کوین، بلوک های عمدی ایجاد می شوند که بیش از یک بلوک به اصطلاحا کودک از یک بلوک والدین ایجاد شود.این وضعیت ممکن است زیرا همه نود هایی که دفتر را نگهداری می کنند، بلافاصله هنگام استخراج یک بلاک جدید به روز نمی شوند.

در عوض ممکن است دو بلوک نزدیک به هم استخراج شده وجود داشته باشد، اما فقط یکی از آن ها در سراسر نود های دفتر اعتبار می یابد، موردی که معتبر نباشد بلوک آنکل یا عمو است.نکته قابل توجه این است که ماینرها برای بلوک های آنکل در سیستم اتریوم پاداش می گیرند، در حالی که بلاک های یتیم پاداش دریافت نمی کنند.

درک بهتر آنکل بلاک

بلاکچین توسط زنجیره بلوکی در حال رشد تشکیل می شود که جزئیات معاملات مختلفی را که در شبکه بلاکچین اتفاق می افتد ذخیره می کند.ماینرها به دنبال فرآیند استخراج استاندارد که توسط بلاکچین اجرا شده، به استخراج بلوک های جدید ادامه می دهند.یک بلوک تازه استخراج شده پس از تأیید به زنجیره بلوک ضمیمه می شود و استخراج کننده ای که این بلوک جدید را پیدا کرده است حق دریافت پاداش بلوک را دارد.ارتفاع بلوک که نشان دهنده طول بلاکچین است، پس از اضافه شدن بلوک جدید، افزایش می یابد، با این حال در بعضی مواقع، دو استخراج کننده مختلف ممکن است به طور همزمان یک بلوک ایجاد کنند.

این اتفاق می افتد به دلیل مکانیسم کار بلاکچین که ممکن است بلوک های تازه شناسایی شده را بلافاصله در بلاکچین نپذیرد.به دلیل این تأخیر شرایطی پیش می آید که یک استخراج کننده دیگر برای همان بلاک حل می کند و سعی می کند آن را به زنجیره شبکه اضافه کند که منجر به یک حالت موقتی و ناآرام شبکه بلاکچین می شود زیرا نود های مختلف سعی می کنند در مورد کدام یک اجماع ایجاد کنند، همچنین بلوک های تازه شناسایی شده برای ادامه و کدام یک را رد کنند.موارد رد شده مواردی هستند که سهم اثبات کار نسبتاً کمتری دارند و بلوک های آنکل را تشکیل می دهند، در حالی که کسانی که سهم بیشتری دارند به بلاکچین می پیوندند و به عنوان یک بلوک معمولی کار می کنند.

منطق اتریوم برای بلوک های آنکل

در بلاکچین بیت کوین، بلوک های یتیم هزینه سنگینی داشتند و استخراج کنندگان به دلیل تولید آن ها جایزه ای دریافت نمی کردند.علاوه بر این از زمان انتشار بیت کوین کور V.0.10 در اوایل سال ۲۰۱۵ که توانایی نود ها را برای شناسایی بلوک های بدون اصل و نسب از بین برد، بلوک های یتیم بیت کوین دیگر امکان پذیر نیست.در بلاکچین بیت کوین، بلوک های یتیم در اصل اشکال در کد هستند ( محصولات جانبی ناخواسته و تصادفی فرآیند استخراج. )

از طرف دیگر اتریوم به ماینر های بلوک آنکل انگیزه می دهد که این به چند دلیل انجام می شود :

  • برای افزایش تعداد معاملات در بلاکچین اتریوم امکان ایجاد بلوک های آنکل بیشتری را به عنوان محصول جانبی از زمان بلوک های کوتاه تر فراهم می کند.
  • بلوک های معتبر آنکل پاداش می گیرند تا تأثیر تأخیر شبکه در توزیع پاداش استخراج را خنثی کنند.
  • تشویق به آنکل ها به کاهش تمرکز انگیزه ها کمک می کند در جایی که استخرهای استخراج ماینر بزرگ با قدرت محاسبات بالا در نهایت ادعای اکثر پاداش ها را می کنند و هیچ کاری برای ماینر های کوچک ندارند.
  • همچنین با تکمیل کار در بلاک چین اصلی با کارهایی که در استخراج بلوک های آنکل انجام می شود، امنیت شبکه افزایش می یابد.

سرانجام بلوک های آنکل با روشی به نام GHOST: Greedy Heavyest Object Sub Tree  به طور هدفمند در روش اجماع اتریوم گنجانده می شوند.به گفته فیلیپ شن نود ها تعداد آنکل های استخراج شده برای هفت بلوک آخر در هر زیر درخت را بدست می آورند.این تعداد علاوه بر تعداد بلوک های موجود در آن زیر درخت، برای محاسبه وزن درخت استفاده می شود؛ سنگین ترین درخت پس از آن است گفته می شود یکی “صحیح” است.

آنکل ها و سایر اشخاص خارج از درخت پاتریلین

نام آنکل یا همان عمو بر اساس خطوط یک درخت خانوادگی انتخاب شده است، زنجیره بلوک را به عنوان یک شجره با بلوک های پذیرفته شده “والدین-کودک” اصلی در درخت در نظر بگیرید.اصطلاح یتیم به این دلیل ابداع شد که تحت سیستم قدیمی بیت کوین، می توان بلوکی را به نودی ارسال کرد که والد مشخصی ندارد.در آن صورت نود منتظر تأیید از نود های دیگر است اما در حقیقت می توان گفت که این یک اشکال بود نه یک ویژگی.

به دلایلی که در بالا ذکر شد اتریوم برای این بلوک های اضافی کاربردی پیدا کرد و آن ها را در سازوکار اجماع خود گنجانید، بنابراین یتیمان به یک نقش استعاری در خانواده ارتقا یافتند که نشان می دهد آن ها در یک خط مستقیم جانشینی نیستند اما هنوز برای خانواده مفید که همان سیستم کل می باشد مفید هستند.

ترجمه شده از :

Investopedia.com

ارزجو
یک دیدگاه
۲۱ تیر ۱۴۰۰

It’s appropriate time to make some plans for the future and
it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest
you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring
to this article. I want to read more things about it!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

نانس
ماینینگ
khabaz

نانس Nonce یعنی چی

نانس عددی است که به یک بلوک هش شده یا رمزگذاری شده در یک بلاکچین اضافه می شود که با استفاده مجدد از آن، محدودیت

بلاک یتیم
ارزهای دیجیتال
khabaz

بلاک یتیم

اورفان بلاک (orphan block ) یا بلاک های یتیم اغلب به عنوان بلوک های کهنه شناخته می شوند، بلوک هایی هستند که به دلیل تاخیر