شاخص TVl چیست و چه کاربردی دارد؟

شاخص TVl چیست؟

صنعت مالی غیرمتمرکز (دیفای) در حال حاضر دارای ارزش عظیمی بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار است که در ۱۲۵ برنامه برتر قفل شده است. این مقدار تنها در ۱۲ ماه گذشته بیش از سه برابر شده است. در این مقاله می خواهیم شاخص TVl را بررسی کنیم.اندازه‌گیری و ردیابی ارزش کلی بازار دیفای به اندازه ارقام زیر ارزش بازار حیاتی شده است. مجموع ارزش قفل شده (TVL) یک شاخص مهم است که برای اندازه گیری این مقدار استفاده می شود. همانطور که صنعت دیفای به سرعت در حال رشد است، شاخص های TVL به اندازه اخبار مربوط به ارزش بازار و رتبه بندی پلت فرم ها توجه زیادی را به خود جلب می کند.

ارزش کل قفل شده چیست (TVL)؟

TVL کل ارزشی است که پلتفرم دیفای در قراردادهای هوشمند آن نگه می دارد. این نشان دهنده مجموع تمام وجوه موجود بر روی پلت فرم در ظرفیت استقراض، وام و معاملات است. صنعت کلی TVL مجموع TVL هایی است که توسط همه برنامه های دیفای منفرد نگهداری می شود.

TVL نشان می دهد که یک برنامه دیفای چقدر در جلب علاقه واقعی کاربران فعال و در حال معامله و یا تراکنش موفق عمل کرده است. در حالی که ارزش بازار برای هر پلتفرم بلاک چینی که توکن‌های خود را صادر می‌کند قابل اعمال است، TVL معیاری خاص برای پروژه‌های دیفای است.

محاسبه دقیق TVL به ماهیت یک برنامه دیفای بستگی دارد. در میان پروژه های برتر دیفای توسط TVL، چندین نوع متمایز وجود دارد. سه نوع کلیدی عبارتند از:

پروتکل‌های وام‌دهی و استقراض: عملکرد اصلی این پروتکل‌ها استفاده از استخرهای نقدینگی برای قرض دادن وجوه رمزنگاری به کاربران و اجازه دادن به کاربران برای استقراض وجه از استخرها است. نمونه های معروف این پروتکل ها عبارتند از Aave (AAVE)، Maker (MKR)، Compound (COMP) و نقدینگی (LUSD). برای این برنامه ها، TVL به ارزش کل موجود در استخرهای وام  اشاره دارد.

صرافی های غیرمتمرکز کریپتو (DeXs): این پروتکل ها به کاربران اجازه می دهد تا ارزهای دیجیتال را با استفاده از بازارساز خودکار (AMM) مبادله/معامله کنند. در عوض، آنها با یک استخر نقدینگی معامله می کنند که جفت ارزهای دیجیتال مورد نیاز را در خود جای می دهد. نمونه های اصلی این پروتکل ها عبارتند از Curve Finance (CRV)، UniSwap (UNI) و SushiSwap (SUSHI). در این پلتفرم‌ها، TVL به ارزش کل موجود در تمام استخرهای جفتی ارزدیجیتال پروتکل اشاره دارد.

پروتکل‌های بهینه‌سازی بازده: این برنامه‌ها از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند که سرمایه‌گذاری کاربران را در پلتفرم‌های وام‌دهی و استقراض بهینه می‌کنند. آنها به عنوان یک مدیر نمونه کار خودکار عمل می کنند. کاربران پلتفرم وجوه خود را به پروتکل واریز می کنند و الگوریتم وجوه را به استخرهایی با بهترین بازده مورد انتظار اختصاص می دهد. بزرگترین در میان این پروتکل ها در حال حاضر Convex (CVX)، Yearn.Finance (YFI) و Balancer (BAL) هستند. در این پروتکل‌ها، TVL معمولاً به ارزشی اشاره می‌کند که کاربران به برنامه برای بهینه‌سازی بازدهی قرض داده‌اند.

در حال حاضر، ۱۰ مورد از ۱۲ برنامه بزرگ دیفای توسط TVL متعلق به یکی از این سه نوع هستند. در پلتفرم هایی با عملکردهای مختلف، اصول محاسبه TVL تا حد زیادی مشابه است، یعنی TVL شامل مجموع وجوه مورد استفاده در هر شکل وام و یا معامله می باشد.

چرا TVL مهم است؟

TVL بارزترین شاخص محبوبیت پروژه دیفای در بین کاربران فعال است. این معیار خوبی برای استحکام مفهوم تجاری پروژه است.

ارقام ارزش بازار ممکن است نشانه ای از قدردانی پروتکل توسط کل بازار، از جمله سرمایه گذاران منفعل باشد. این کاربران منفعل معامله‌گران رمزارز هستند که روی توکن پروتکل سرمایه‌گذاری می‌کنند و انتظار رشد و موفقیت پروژه را دارند. آنها ممکن است لزوما از خود پروتکل به هیچ وجه فعال استفاده نکنند.

این کاربران با خرید توکن پلتفرم به امید افزایش قیمت آن، به افزایش رقم ارزش بازار کمک می کنند. با استفاده از قیاس با مالی سنتی، این بازیگران بازار را می توان به عنوان “سهامداران” پروتکل در نظر گرفت.

از سوی دیگر، ارقام TVL منعکس کننده استفاده از پلتفرم توسط بازیکنان فعال است، کسانی که با استفاده از پلتفرم تراکنش می کنند. به این ترتیب، TVL یک معیار جایگزین حیاتی برای ارزش بازار است.

اگر به سنجشی نیاز دارید که بازار در مورد پتانسیل آینده پروژه دیفای چه فکر می کند، به ارقام ارزش بازار نگاه کنید. اگر می خواهید ببینید که بازار در حال حاضر در مورد پروژه چه فکری می کند، ارقام TVL را مطالعه کنید.

علاوه بر این، نگاه به نسبت TVL مفید است، معیاری که ارزش بازار و آمار TVL را ترکیب می کند. نسبت TVL از تقسیم ارزش بازار پروتکل بر TVL آن به دست می آید. مقدار کمتری از نسبت TVL ترجیح داده می شود. این نشان دهنده پروتکلی است که به طور بالقوه کمتر از ارزش گذاری شده است و بنابراین، ممکن است پتانسیل رشد خوبی در آینده داشته باشد.

تاریخچه صنعت TVL

محاسبات TVL در سطح صنعت در سال ۲۰۱۷ با ورود اولین پروژه های دیفای به بازار آغاز شد. در ابتدا، حداقل با استانداردهای امروزی، اعداد بیش از فروتنی بودند. در پایان سال ۲۰۱۷، TVL کل صنعت تنها ۱۲۰ میلیون دلار بود.

این صنعت از سال ۲۰۱۸ رشد سریعی را تجربه کرد. در پایان آن سال، TVL به ۶.۵ میلیارد دلار افزایش یافت که یک افزایش سالانه ۵۴۰۰۰٪ بود. با این حال، با شروع بلوغ صنعت دیفای، افزایش سالانه بسیار کمتر شد. تا پایان سال ۲۰۱۹، دیفای TVL حدود ۸.۵ میلیارد دلار بود که سالانه ۳۱ درصد افزایش داشت. در سال ۲۰۲۰، صنعت TVL در طول سال ۱۸۸ درصد رشد کرد و در مجموع به ۲۴.۵ میلیارد دلار رسید. اکنون، در اواخر سپتامبر ۲۰۲۱، TVL تقریباً ۸۳ میلیارد دلار است.

اعداد نشان می دهد که از سال ۲۰۱۹، نرخ رشد صنعت دیفای، همانطور که توسط TVL اندازه گیری می شود، در حال افزایش است.

نتیجه گیری

TVL یک معیار حیاتی برای عملکرد پروژه های دیفای است. این یک افزونه مفید به آمار ارزش بازار برای تجزیه و تحلیل برنامه های دیفای است.

در حالی که ارزش بازار یک معیار مناسب برای آینده در تحلیل شما است، TVL بهترین شاخص عملکرد فعلی است. علاوه بر این، با استفاده از نسبت TVL، شاخصی که TVL و ارزش بازار را ترکیب می کند، می توانید بینش بیشتری در مورد پروژه های دیفای مورد علاقه خود به دست آورید.

هنگام تجزیه و تحلیل آمار TVL پلتفرم های مختلف دیفای، به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل ماهیت ناپایدار صنعت دیفای، اعداد TVL می توانند به شدت تغییر کنند، اغلب در عرض چند ساعت یا چند روز تغییرات را تجربه میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + ده =

گواه اثبات ظرفیت
ارزهای دیجیتال
khabaz

گواه اثبات ظرفیت PoC

گواهی اثبات ظرفیت یک الگوریتم سازوکار اجماعی است که در بلاکچین ها استفاده می شود و به دستگاه های استخراج در شبکه اجازه می دهد

هودل (HODL)
آموزش
Yavar313

هودل (HODL) چیست؟

 درک عامیانه بیت کوین می تواند به نفع جامعه سرمایه گذاران در طول گاو نر بعدی بیت کوین باشد. هودل یکی از پرکاربردترین اصطلاحات عامیانه

ارز ONT چیست؟
ارزهای دیجیتال
زرین حاتمی

ارز ONT چیست؟

ارز ONT در پلتفرم همنام خود وجود دارد که هدف اصلی آن رفع موانع جلوگیری از پذیرش بلاک چین است. هدف این پلتفرم معرفی این