استلار Stellar چیست

استلار

اصطلاح رمزپایه استلار به یک ارز دیجیتالی گفته می شود که توسط بنیاد توسعه Stellar  ساخته شده است و ارز این سازمان که لومن Lumen نامیده می شود با نماد XLM  در مبادلات مختلف ارزهای رمزنگاری شده معامله می شود .از لومن ها می توان توسط معامله گران در شبکه استلار استفاده کرد که یک شبکه دفترکاری توزیع شده مبتنی بر بلاک چین است که بانک ها، سیستم های پرداخت و مردم، انتقال ارزش دارایی و پرداخت ها را تسهیل می کنند.

به عبارت دیگر می توان گفت که استلار یک پروتکل غیر متمرکز در کد منبع باز برای انتقال ارز دیجیتال به پول فیات در داخل و خارج از مرزها است.همچنین این ارز یکی از بهترین عملکردهای آلت کوین در پنج سال گذشته است که ارزش بازار آن بیش از یک میلیارد دلار می باشد.

گفتنی است که استلار تقریباً ۲۲/۵ میلیارد کوین در گردش دارد که حداکثر عرضه آن ۵۰ میلیارد می باشد. .اگرچه ارزش لومن استلار از ماه مه سال ۲۰۲۰ بیش از دو سوم کاهش یافته است اما همچنان یکی از بهترین آلت کوین ها می باشد که  جایگاه مناسبی را در CoinMarketCap  به خود اختصاص داده است و سرمایه بازار کوین آن از ۲۵ مارس ۲۰۲۱ حدود ۳/۳ میلیارد دلار شد.لازم به ذکر است که هر معامله لومن دارای هزینه استخراج استاندارد ۰/۰۰۰۰۱ لومن می باشد.

تاریخچه استلار

استلار توسط بنیاد Stellar Development  اداره می شود که یک سازمان غیر انتفاعی می باشد و توسط Jed McCaleb  تاسیس شده است.پروژه استلار بودجه اولیه را از راه اندازی پرداخت stripe  همراه با کمک های مالی سازمان هایی مانند Google، BlackRock و FastForward  دریافت کرد.

این سازمان هزینه های عملیاتی خود را با پذیرش کمک های مردمی قابل کسر از مالیات تأمین می کند و در سال ۲۰۱۸ قراردادی را با TransferTo  برای پرداخت های مرزی به بیش از ۷۰ کشور امضا کرد.همچنین به اولین دفتر فن آوری توزیع شده برای دریافت گواهی انطباق شرعی برای پرداخت ها و علامت گذاری دارایی تبدیل شد و توسط IBM  به عنوان یک شریک انتخاب شد.

آینده Stellar

تمرکز اصلی استلار بر اقتصاد در حال توسعه در زمینه حواله ها و وام های بانکی به افرادی است که از حوزه خدمات بانکی خارج هستند.این ارز از افراد یا موسسات برای استفاده از شبکه هزینه نمی گیرد و از حالت تبادل توزیع شده پشتیبانی می کند که به کاربران این امکان را می دهد تا پرداخت ها را با ارزهای خاص ارسال کنند، حتی اگر ممکن است اعتبار دیگری را نگه دارند، در حالی که شبکه به طور خودکار تبدیل فارکس را انجام می دهد و گیرنده می تواند معادل ارز خود را از طریق یک موسسه شریک مانند بانک برداشت کند.

استلار به عنوان یک سیستم انتقال و پرداخت مرزی که اشخاص مالی را به هم متصل می کند، قصد دارد هزینه های معاملات و تأخیرات زمانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.در حالی که این ارز دیجیتال دقیقاً مانند فناوری هایی مانند بیت کوین کار می کند، ویژگی اصلی متمایز آن پروتکل اجماع آن است.

استلار امروزی نتیجه فورکی است که در سال ۲۰۱۴ پروتکل اجماع Stellar (SCP)  را ایجاد کرد و به دنبال آن استلار به یک سیستم منبع باز تبدیل شد.تحت این پروتکل، فرایند تأیید اعتبار معامله به مجموعه ای از نود های قابل اعتماد محدود می شود تا این که در کل شبکه نود ها باز بماند.هر نود در شبکه مجموعه ای از نود های قابل اعتماد را انتخاب می کند و یک معامله پس از تأیید اعتبار توسط همه نود هایی که بخشی از این گروه انتخاب هستند تصویب می شود.این چرخه تأیید کوتاهتر به شبکه استلار اجازه می دهد تا معاملات را سریعتر پردازش کرده و هزینه های معامله را کمتر نگه دارد.

ترجمه شده از :

Investopedia.com

ارزجو
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دیفای
ارزهای دیجیتال
khabaz

دیفای چیست

در ساده ترین شکل دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز (Defi) مفهومی است که در آن محصولات مالی در یک شبکه بلاک چین غیر متمرکز در

طرح پانزی
ارزهای دیجیتال
khabaz

طرح پانزی چیست

طرح پانزی Ponzi  یک کلاهبرداری متقلبانه می باشد که امیدوار است نرخ بالایی از بازده را دارا باشد و خطر کمی برای سرمایه گذاران  به