استیبل کوین چیست

استیبل کوین

استیبل کوین Stablecoin  یک نوع جدید از ارزهای رمزپایه است که تلاش می کند ثبات قیمت را ارائه دهد و توسط دارایی ذخیره پشتیبانی شود.در حقیقت استیبل کوین  با تلاش برای ارائه بهترین ها مورد توجه قرار گرفته است که پردازش فوری، امنیت بالا، حفظ حریم خصوصی پرداخت ارزهای رمزپایه و ارزیابی های پایدار بدون نوسان ارزهای فیات از ویژگی های آن می باشد.

یعنی می توانیم بگوییم استیبل کوین  ارزهای رمزنگاری شده ای هستند که سعی می کنند ارزش بازار خود را به برخی از مراجع خارجی مرتبط کنند و ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا قیمت کالایی مانند طلا وابسته باشند.همچنین ثبات قیمت خود را از طریق وثیقه گذاری (پشتیبان گیری) یا از طریق مکانیسم های الگوریتمی خرید و فروش دارایی مرجع یا مشتقات آن به دست می آورند.

درک بهتر استیبل کوین

در حالی که بیت کوین همچنان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است، اما تمایل دارد از نوسانات بالا در ارزیابی های خود رنج ببرد.همچنین می تواند نوسانات قیمت روزانه آن بسیار شدید باشد و معمول است که مشاهده می شود ارز رمزنگاری شده در عرض چند ساعت بیش از ۱۰ درصد در هر جهت حرکت می کند.این نوع نوسانات کوتاه مدت باعث می شود بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه محبوب برای استفاده روزمره توسط مردم نامناسب باشد.

اساساً یک ارز باید به عنوان واسطه مبادله پولی و حالت ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در افق های طولانی مدت نسبتاً ثابت بماند و اگر فردا از قدرت خرید آن اطمینان نداشته باشند، کاربران از تصویب آن خودداری خواهند کرد.در حالت ایده آل یک ارز رمزنگاری شده باید قدرت خرید خود را حفظ کند و باید دارای کمترین تورم ممکن باشد که استیبل کوین  یک راه حل برای دستیابی به این رفتار ایده آل ارائه می دهد.

دلایل ثبات قیمت

دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای فیات، ذخایر پشتیبان آن ها و اقدامات به موقع بازار توسط مقامات کنترل کننده مانند بانک های مرکزی است. از آنجا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی مانند ذخایر طلا که به عنوان وثیقه عمل می کنند متصل هستند، ارزیابی های آنها بدون نوسانات بسیار شدید باقی می ماند.حتی در موارد خاص که ارزیابی های ارز فیات ممکن است به شدت حرکت کند، مقامات کنترل کننده برای حفظ ثبات قیمت وارد بازار می شوند و تقاضا و عرضه ارز را مدیریت می کنند.بخش عمده ارزهای رمزنگاری شده فاقد هر دو ویژگی اصلی است و آن ها هیچ ارزشی برای ذخیره خود ندارند و همچنین در صورت لزوم اختیار مرکزی برای کنترل قیمت را دارا نمی باشند.استیبل کوین  سعی دارد این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای رمزپایه را برطرف کند.

استیبل کوین با وثیقه فیات، وثیقه رمزنگاری شده و بدون وثیقه (الگوریتمی)

استیبل کوین با وثیقه فیات ذخیره ارزی فیات را مانند دلار آمریکا به عنوان وثیقه برای صدور تعداد مناسب کوین های رمز گذاری شده حفظ می کنند. اشکال دیگر وثیقه می تواند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد، اما بیشتر سکه های ثابت با وثیقه فیات امروزی از ذخایر دلار استفاده می کنند.این ذخایر توسط متولیان مستقل نگهداری می شوند و به طور منظم از نظر رعایت انطباق های لازم کنترل می شوند.

همچنین ارزهای رمزپایه دیگر با پشتیبانی وثیقه رمزنگاری شده پشتیبانی می شوند و از آنجا که ارز رمزنگاری ذخیره شده نیز ممکن است مستعد نوسانات بالا باشد، چنین پولهای پایدار بیش از وثیقه هستند.یعنی تعداد بیشتری از رمز ارزهای رمزپایه به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از پول های ثابت حفظ می شوند.علاوه بر این موارد، استیبل کوین های بدون وثیقه از هیچ ذخیره ای استفاده نمی کنند اما شامل مکانیزم کار مانند بانک مرکزی برای حفظ قیمت ثابت است. به عنوان مثال بازاریابی وابسته به دلار از مکانیزم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه توکن بر اساس نیاز استفاده می کند.چنین اقداماتی مشابه چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است که می تواند با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک سیستم عامل غیرمتمرکز که به صورت خودمختار اجرا می شود حاصل گردد.

+

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 13 =

پروتکل 0x
ارزهای دیجیتال
khabaz

پروتکل زیرو ایکس(0x)

پروتکل 0x یک پروتکل باز است که امکان تبادل دارایی های نظیر به نظیر را در بلاک چین اتریوم فراهم می کند.این پروتکل  در سال

ارز CVX چه می باشد؟
ارزهای دیجیتال
زرین حاتمی

ارز CVX چه می باشد؟

Convex Finance (CVX Coin) پلتفرمی غیرمتمرکز است که در آن می‌توانید در برنامه غیرمتمرکز Curve تراکنش انجام دهید، تراکنش‌ها را به راحتی مشاهده کنید و

پیر کوین
ارزهای ارزان
khabaz

پیرکوین Peercoin ارزی با قدرت بالقوه

پیرکوین(ppc) یک ارز رمزنگاری شده جایگزین است که در آگوست ۲۰۱۲ راه اندازی شده و بر اساس چارچوب بیت کوین می باشد.این ارز دیجیتال مانند