پای نتورک

Network (به فارسی  پای نتورک) به خاطر اینکه مشترکان می توانستند با گوشی آن را استخراج کنند محبوب شده است. اما برای عده ایی این سوال است که پای نتورک کلاهبرداری است یا یک پروژه واقعی؟ در این مقاله به طور کامل، از زوایای مختلف، به بررسی پای نتورک خواهیم پرداخت پس این مقاله رو از دست نده

دوست داشتی جزو افرادی که از روی شانس یا با زیرکی، در اولین سال‌های ظهور BTC با خرید بیت کوین روی این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کردند بودی؟ به نظر همه آنها بهترین تصمیم عمرشان را گرفتند؛ اولین رمز ارز دنیا زندگی آ‌ن‌ها را زیر و رو و افراد طبقه عادی را تبدیل به میلیارد کرد.فرض کن که  تو هم همون زمان که بیتکوین ۱ سنت بود ۱۰۰ هزار تا می خریدی الان به نظرت کجا بودی؟ عده‌ای که در آن زمان Bitcoin را به سخره گرفته بودند و آن را به یک طرح پانزی یا هرمی تشبیه می‌کردند، یا بعد از خرید نسبت به نگهداری دارایی دیجیتالی خود بی‌توجه بودند، اکنون به شدت حسرت می‌خورند. این دسته همان گروهی هستند که الان در تلاش هستند با خرید زود هنگام ارزهای دیجیتال نوظهور به همان سودهای کلان دست پیدا کنند(شاید شما هم از همان ها باشید). به عقیده برخی، یکی از پروژه‌های قادر به برآورده کردن این خواسته، پای نتورک است، هر چند عده‌ای مخالف آن را کلاهبرداری خطاب می‌کنند.

انجمن‌های رمز ارزی، حتی قبل از عرضه pi network مملو از پالسهایی در ارتباط با آن شده بود. از سال ۲۰۱۸ این پروژه هنوز در دست توسعه قرار دارد و هنوز هم کامل کامل نشده است، اما هنوز صحبت‌ها و پیش‌بینی‌ها درباره قیمت آن بعد از راه‌اندازی شبکه، کاملا داغ است.

به نظر گروهی از کاربران تازه وارد و حتی حرفه‌ای، پای نتورک شروع خوبی برای ورود به دنیای ارز دیجیتال است و احتمالا سود عالی در آینده به جیب کاربرانش سرازیر خواهد کرد، مشابه اتفاقی که برای نخستین ماینرها و هولدرهای بیت کوین رخ داد. گروهی دیگر با توجه به نحوه کار پای نتورک  آن را یک طرح هرمی کلاهبرداری خطاب می‌کنند که هیچ ارزشی ندارد. اما حق با کدام دسته است؟

استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل

استخراج یا ماین کردن، سرمایه گذاری غیر مستقیم روی رمز ارزها است؛ برای سرمایه گذاری در این نوع دارایی‌ها می‌توانید به طور مستقیم آن‌ها را خرید کنیدیا اینکه مانند ارزهایی که برپایه ی powهستند استخراج نمود. استخراج به زبان ساده به معنی تایید تراکنش‌ها است؛ با بررسی و اعتبارسنجی تراکنش‌ها کاربران جایزه دریافت می‌کنند. مثلا با استخراج بیت کوین این ارز دیجیتال را بدون نیاز به پرداخت مستقیم پول به دست خواهید آورد. مهمتر از آن این است که به یک سرمایه اولیه برای خرید تجهیزات ضروری ماینینگ نیاز دارید. پای نتورک نیز به روشی تقریبا مشابه به دست می‌آید، با این تفاوت که کافی است برنامه‌ای رایگان را نصب و اقدام به استخراج کنید. نیازی به پرداخت پول برای خرید آن نیست. از این بهتر می‌شود؟

پای نتورک

استخراج بیت کوین با گوشی این روزها یک شوخی بی‌مزه است! اما به ادعای سازنده، در پای نتورک این کار هنوز امکان‌پذیر است. نیازی به خرید یک دستگاه استخراج حرفه‌ای نیست و کافی است برنامه‌ای را روی گوشی هوشمند یا تبلت خود نصب کنید.

استخراج ارزان و راحت  و بدون دردسر ارزهای دیجیتال اکنون یک آرزو شده است، چرا که ماینینگ تبدیل به فرآیندی زمان‌بر، پرهزینه و پردردسر شده و به سرمایه اولیه نیاز دارد. در ابتدا افرادی که نسبت به رمز ارزها تردید داشتند و با وجود تمایل به سرمایه گذاری در آن‌ها، ریسک را بالا می‌دانستند، صرفا با نصب برنامه‌ای روی کامپیوتر خود، و شروع استخراج، آن را رایگان به دست می‌آوردند، کاری که امروز دیگر برای ارزهای دیجیتال معروف امکان‌پذیر نیست. اما پای نتورک این ایده را دوباره احیا کرده است؛ یک اپلیکیشن موبایل نصب کنید و بدون نیاز به سرمایه گذاری مستقیم ارز دیجیتال به دست آورید.

بسیاری از کاربران به امید ماین کردن رایگان ارز دیجیتال Pi در حال حاضر و فروش آن در آینده، اقدام به نصب نرم افزار پای نتورک می‌کنند. اما این کار چقدر واقعی، عملی و سودآور است؟ آیا ارز دیجیتال نام برده واقعا فرصتی بی‌نظیر برای یک سرمایه‌ گذاری بدون هزینه و در عین حال بسیار پرسود است؟ یا این که پای نتورک فقط یک طرح کلاهبرداری دیگر شبیه بی‌شمار پروژه (به ظاهر رمز ارزی) مشابه است؟ تا انتهای این مقاله به پاسخ خواهیم رسید.

pi network چیست؟

پای نتورک خود را یک پروژه ارز دیجیتال معرفی می‌کند که هدفش در دسترس نگه داشتن ماینینگ برای همه است. Pi Network  می‌خواهد با وضعیتی که بیت کوین و در کل اولین نسل ارزهای دیجیتال اکنون درگیر آن شده‌اند مقابله کند؛ بیتکوین با وجود خطاب شدن به عنوان رمز ارزی غیر متمرکز، در حال حاضر به شدت در دست شرکت‌هایی خاص (که هش ریت زیادی در اختیار دارند) متمرکز شده است. همانطور که گفتیم اولین کاربران Bitcoin قادر به مشارکت در این سیستم پول دیجیتال با کامپیوترهای خانگی خود و استخراج با سی‌پی‌یو (CPU) بودند، کاری که دیگر امکان‌پذیر نیست. پای نتورک می‌خواهد وضعیت را به روال سابق برگرداند.

بر اساس گفته‌های وب سایت توسعه‌دهنده، سازندگان پای نتورک سه تن از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد هستند. پای نتورک مدعی است برای اولین مرتبه توانسته سیستم استخراج یک ارز دیجیتال را روی تلفن‌های هوشمند پیاده‌سازی کند، به همین دلیل با نصب نرم افزار آن روی گوشی اندروید یا آیفون خود، می‌توان به صورت مستمر ارز دیجیتال Pi دریافت کرد، بدون این که نیازی به خرید مستقیم آن از طریق صرافی‌ها باشد. گفتنی است تا اردیبهشت ۱۴۰۰ تعداد کاربران به ۱۸ میلیون نفر رسید که در مقایسه با یک سال قبل آن رشد زیادی داشته است.

توئیت حساب کاربری پای نتورک بعد از ۱۸ میلیون نفری شدن تعداد کاربران

نکته مهم و جذاب برای کاربران اینجاست که ماینینگ یک عمل با تلاش محاسباتی بالا محسوب شده و مستلزم در اختیار داشتن یک سیستم کامپیوتری با سخت افزار قدرتمند و منبع برق کافی است، به همین دلیل هیچوقت انجام آن با استفاده از گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر نبوده است. البته منظور از عدم امکان انجام این کار، «عدم سودآوری» استخراج از طریق گوشی است، به این معنی که با وجود اعمال فشار سنگین روی تلفن همراه و پایین آمدن شدید عملکرد و عمر دستگاه، دارایی قابل توجهی به دست نخواهد آمد. اما پروژه پای نتورک مدعی است که برنامه ماینینگ آن روی باتری تلفن و دیگر قطعات سخت افزاری آن فشاری وارد نمی‌کند و مصرف اینترنت بالایی ندارد. کافی است که کاربر هر ۲۴ ساعت یک مرتبه، یک دکمه را در محیط نرم افزار موبایل Pi Network لمس کند.

عضویت در شبکه نیازمند وارد کردن یک کد معرف است. در اینجا کد معرف نه اختیاری بلکه الزامی است. به عبارتی وقتی بعد از نصب برنامه پای نتورک می‌خواهید استخراج آن با گوشی خود را شروع کنید، حتما به یک کد معرف نیاز خواهید داشت. می‌توانید کد یکی از دوستان خود را وارد کنید. اگر یک کاربر پای نتورک اطرافتان نیست، می‌توانید با کد معرف ما ثبت نام کنید.

سازنده این ارز دیجیتال مدعی است دلیل این نحوه عملکرد کمک به افزایش امنیت شبکه با درخواست از کاربران برای عضو کردن دوستان و اعضای خانواده خود است. با این حال، چگونگی کارکرد پای نتورک در نگاه اول مشابه طرح‌های هرمی است که هر فرد باید عضو‌گیری کند و اصطلاحا به دنبال زیرمجموعه برای خود باشد. در نظر داشته باشید یک کاربر فقط از اعضای مستقیم خود Pi به دست خواهد آورد و چیزی از زیرمجموعه‌های زیرمجموعه‌هایش نصیب او نمی‌شود. به عبارتی مقدار ارز دیجیتال دریافتی شما فقط به تعداد افرادی که به طور مستقیم کد معرف شما را وارد کرد‌ه‌اند بستگی دارد و از زیرمجموعه‌های آن‌ها تاثیر نمی‌پذیرد.

ارز دیجیتال پای

همانطور که شبکه بیت کوین دارای ارز دیجیتال BTC و شبکه اتریوم دارای ارز دیجیتال ETH است، پول شبکه پای نتورک Pi  نام دارد. شبیه بیت کوین در اینجا نیز با رویداد هاوینگ مواجه هستیم. منظور از هاوینگ، نصف شدن پاداش ماینرها در دوره‌های متوالی است. مثلا در ابتدا، Bitcoin به ازای اضافه کردن هر بلاک تراکنش‌ها به بلاک چین این شبکه، به ماینر ۵۰ عدد BTC جایزه می‌داد، اما بعد از اضافه شدن هر ۲۱۰ هزار بلاک این مقدار نصف شد، تا این که سال ۲۰۲۰ به ۶.۲۵ رسید (اول ۲۵ و بعد ۱۲.۵). این کاهش باز هم بعد از ماین شدن هر ۲۱۰ هزار بلاک ادامه خواهد داشت.

وقتی تعداد اعضای پای نتورک به ۱۰۰ هزار نفر رسید، نرخ استخراج از ۱.۶ ارز Pi در ساعت به ۰.۸ رسید. با افزایش اعضا به ۱ میلیون نفر نرخ ماینینگ مجددا نصف و ۰.۴ شد. هاوینگ بعدی پای نتورک با ۱۰ میلیونی شدن تعداد اعضا به وقوع پیوست و پاداش در هر ساعت ۰.۲ شد. بر اساس اسناد پروژه، با رسیدن کاربران به ۱ میلیارد نفر، پاداش صفر خواهد شد. البته بر اساس یک توئیت، ممکن است این مقدار تغییر کند. به عنوان نمونه ممکن است بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی (که زمان آن هنوز مشخص نیست)، صفر شدن پاداش استخراج به زمان ۱۰۰ میلیون نفری شدن تعداد کاربران پای نتورک کاهش یابد.

در جریان فاز دوم آزمایش پروژه که از سال ۲۰۲۰ شروع شده، کاربران علاقه‌مند می‌توانند به صورت داوطلبانه نرم افزار دسکتاپ نود پای نتورک را روی کامپیوترهای خود نصب کنند. بر اساس گفته توسعه‌دهنده، زمان اجرایی شدن فاز سوم پروژه هنوز مشخص نیست و به نحوه پیشرفت فاز دوم بستگی دارد.

برخلاف بیت کوین، که از پروتکل اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، پای نتورک متکی بر پروتکل اجماع استلار است. گره‌های این شبکه تراکنش‌ها را روی یک دفتر کل توزیع شده اعتبارسنجی می‌کنند و به ترتیب تراکنش‌های جدید ثبت شده در آن، به اجماع می‌رسند. بد نیست بدانید منظور از اجماع، توافق گره‌های یک شبکه غیر متمرکز درباره وضعیت آن است. بیت کوین و پای نتورک را غیر متمرکز خطاب می‌کنند، به این معنی که سروری مرکزی برای آن‌ها وجود ندارد و شبکه از دست به دست هم دادن تعدادی گره ایجاد می‌شود. به خاطر این پراکندگی، در صورتی که هر یک از اعضا نظری متفاوت درباره وضعیت سیستم (مثلا موجودی یک حساب) داشته باشد، هرج و مرج به وجود خواهد آمد. پس به یک پروتکل اجماع نیاز داریم.

تحت پروتکل اجماع استلار، نودهای پای نتورک حلقه‌ها یا گروه‌های امنیتی متشکل از سه تا پنج فرد مورد اعتماد ایجاد می‌کنند. این گروه‌ها دست در دست یکدیگر امنیت شبکه را رقم زده و از انجام تراکنش‌های جعلی جلوگیری می‌کنند.


قیمت ارز دیجیتال pi

از آن جایی که ارز دیجیتال پای نتورک هنوز در هیچ کدام یک از پلتفرم‌های خرید و فروش و صرافی‌های رمز ارزی عرضه نشده، نمی‌توان قیمتی برایش تعیین کرد. تبدیل و برداشت Pi توسط کاربرانی که تا کنون با نصب برنامه پای نتورک ارز دیجیتال آن را استخراج کرده‌اند، در فاز سوم پروژه امکان‌پذیر می‌شود. البته در دی ماه ۱۴۰۱ اخباری درباره تعیین قیمت ارز پای نتورک منتشر شد، به طوری که صرافی بزرگی همچون هیوبی توکنی را به نام PI لیست کرد، اما سازنده اپلیکیشن Pi Network خیلی زود اعلام کرد این توکن ارتباطی به آن‌ها ندارد.

در فازهای آزمایشی نمی‌توان Pi را انتقال داد. بر اساس گفته‌های وب سایت پای نتورک دلیل این اقدام جلوگیری از انباشت ارز دیجیتال Pi توسط حساب‌های جعلی است. بعد از این که فاز سوم به مرحله اجرا درآمد، هولدرها کنترل کامل کلید عمومی و خصوصی کیف پول‌های خود را در اختیار خواهند گرفت. بعد از این اتفاق، به ادعای وب سایت، امکان دریافت محصولات و سرویس‌ها در فروشگاه نظیر به نظیر پای نتورک و حتی تبدیل دارایی به ارز فیات در آنجا امکان‌پذیر می‌شود. در نظر داشته باشید تا وقتی کاربر کنترلی روی کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال خود ندارد، قادر به جابه‌جا کردن دارایی نیست.

عده‌ای مشتاقانه به زیرمجموعه‌گیری و استخراج بیشتر ارز دیجیتال Pi ادامه می‌دهند، چرا که عقیده دارند بعد از اجرایی شدن فاز سوم پروژه و راه‌اندازی شبکه اصلی، قیمت واقعی آن مشخص و دارایی‌شان قابل فروش خواهد شد. اگرچه نرخ استخراج این ارز دیجیتال بعد از رسیدن تعداد کل کاربران به ارقام مشخص همینطور کاهش پیدا می‌کند و نصف می‌شود، اما کاربران همچنان می‌توانند به وسیله اتصال به دیگر ماینرها، مقادیر بیشتری به دست آورند.

پیش‌بینی‌ها درباره قیمت Pi بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی و عرضه آن، شروع با قیمتی پایین است. وب سایت coindataflow مرداد ۱۴۰۰ قیمتی بین ۱.۳۲ تا ۱.۳۵ دلار را برای ارز دیجیتال پای نتورک پیش‌بینی کرد. بر اساس تحلیل این وب سایت، اگر رشد شبکه نام برده با ۱ درصد متوسط نرخ سالانه بیت کوین پیش برود، قیمت هر Pi تا سال ۲۰۲۵ به ۱.۴۸ دلار خواهد رسید. اگر متوسط نرخ ​​رشد سالانه قبلی بیت کوین ۱۰۰ درصد تکرار شود، قیمت هر Pi تا سال ۲۰۲۵ برابر ۲۲۴ دلار خواهد بود.

وب سایت Digital Coin il ابتدای بهار ۱۴۰۰ دست به پیش‌بینی درباره قیمت ارز دیجیتال پای نتورک زد. به عقیده آن قیمت در سال ۲۰۲۱ (در صورت راه‌اندازی شبکه اصلی در همین سال) ۰.۰۱۰۷ دلار خواهد بود. در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۵ قیمت به ترتیب به ۰.۰۱۲۷ دلار و ۰.۰۲۱۲ دلار می‌رسد. پیش‌بینی دیجیتال کوین درباره پای نتورک رسیدن به قیمت ۰.۰۳۱۹ تا سال ۲۰۲۸ است.

کیف پول پای نتورک

برای نگهداری این ارز دیجیتال نیاز به نصب یک برنامه کیف پول جداگانه نیست و اپلیکیشن آن حکم والت دارد. می‌توان برای فراهم شدن امکان بازگرداندن دارایی در صورت بروز هر گونه مشکل برای گوشی موبایل، حساب پای نتورک خود را به شماره موبایل یا اکانت فیس بوک متصل کرد.

شبیه هر بلاک چین عمومی دیگر، Pi Network نیز به سایر کیف پول‌ها اجازه می‌دهد ارز دیجیتال Pi را نگهداری و با آن تراکنش ایجاد کنند. البته برخلاف آن‌ها، توسعه‌دهنده هنوز سورس کد را منتشر نکرده است، به همین دلیل توسعه‌دهندگان دیگر در حال حاضر قادر به ایجاد کیف پول برای پای نتورک نیستند.

سازندگان پای نتورک

نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) توسعه‌دهندگان پای نتورک هستند. کوکالیس دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد بوده و در زمینه بلاک چین و تمرکززدایی مشغول به فعالیت است. با مراجعه به صفحه او در وب‌ سایت دانشگاه استنفورد و همچنین صفحه شخصی این فرد در لینکدین هیچ نامی از پای نتورک مشاهده نشد. اگر شما یک پروژه انقلابی، نظیر آن چه Pi Network ادعا می‌کند، خلق کرده باشید، همواره نامش را کنار اسم خود نخواهید آورد؟ چنگ‌دیائو فن و وینسنت مک‌فیلیپ فاقد صفحه در وب سایت دانشگاه استنفورد بوده و صفحات لینکدین آن‌ها، کاملا عادی و غیر حرفه‌ای است.

Pi Network در عمل یک ارز دیجیتال نیست

رمز ارز در واژگان فارسی، ترجمه کلمه کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) است. کریپتوکارنسی از دو بخش «کریپتو» (گرفته شده از کلمه «کریپتوگرافی» به معنای علم رمزنگاری) و «کارنسی» (اشاره‌ به یک واحد پولی) تشکیل می‌شود. در نظر داشته باشید رمز ارز نوعی ارز دیجیتال است که با فنون رمزنگاری گره خورده است. قبل از بیت کوین تلاش‌های زیادی برای ایجاد یک ارز دیجیتال شد، اما هیچ کدام به اندازه آن موفق نبود. به خاطر استفاده زیاد از توابع رمزنگاری، نام این دسته ارزهای دیجیتال «رمز ارز» شده است.

هر رمز ارز باید از یک تکنولوژی ذخیره‌سازی غیر متمرکز استفاده کند. مشهورترین و پراستفاده‌ترین تکنولوژی در این زمینه بلاک چین به شمار می‌رود. لازم به ذکر است آن چه بیت کوین را تبدیل به یک سیستم پولی خارق‌العاده کرد، همین فناوری بلاک چین است. Bitcoin موفقیتش را به این تکنولوژی مدیون است.

پای نتورک خود را یک ارز دیجیتال بر مبنای بلاک چین می‌داند، اما در واقعیت خبری از این تکنولوژی در پروژه نام برده نیست. آنچه ما شاهدش هستیم، توزیع توکن‌های Pi بین کاربران اپلیکیشن طی هر ۲۴ ساعت است و این کار از طریق چند خط کد برنامه‌نویسی روی سرور نیز قابل انجام است! بلاک چین دارای چند فاکتور مهم است که هیچ کدام از آن‌ها را نمی‌توان در پای نتورک مشاهده کرد. این موضوع سبب شد از همان ابتدا، به صحت ادعاهای سازندگان و مجریان این طرح شک کنیم. بررسی‌های بیشتر نشان داد حس بد اولیه ما درباره Pi Network درست بوده است!

استخراج پای نتورک با گوشی هوشمند یک سراب است

همانطور که گفتیم پای نتورک در اصل یک ارز دیجیتال نیست و ادعاهای سازنده درباره این پروژه کذب محض است. از طرفی هر توزیع توکن را نمی‌توان استخراج تلقی کرد؛ ساز و کار استخراج با آن چه Pi Network ادعا می‌کند، تفاوت‌های زیادی دارد. از همه مهم‌تر، در هیچ گونه استخراجی سیستم معرف وجود ندارد، اما برای استفاده از اپلیکیشن و شروع دریافت ارز Pi، باید حتما یک کد معرف وارد کنید! این موضوع در سیستم‌های بلاک چینی مضحک به نظر می‌رسد.

به صورت نظری و روی کاغذ، هر دستگاه الکترونیکی با قابلیت پردازش دستورات، نظیر لپ تاپ یا حتی گوشی هوشمند، می‌تواند برای ماینینگ ارزهای دیجیتال حتی بیت کوین مورد استفاده قرار بگیرد. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، حتی استخراج بیت کوین با گوشی «غیر ممکن نیست»، اما به خاطر رقابت زیاد در شبکه، با وجود سال‌ها روشن ماندن تلفن همراه شما، سودی به دست نخواهید آورد. پاسخی که گوشی شما برای معماهای ریاضی بلاک چین بیت کوین پیدا می‌کند، خیلی زودتر توسط دستگاه‌های استخراج حرفه‌ای پیدا می‌شوند. به همین دلیل هیچ شانسی ندارید، هر چند در عمل، گوشی اندروید یا آیفون شما هم می‌تواند اقدام به یافتن این پاسخ‌ها کند. بحث رقابت است و همین رقابت به ارز دیجیتال BTC ارزش داده است.

این نخستین مرتبه‌ای نیست که افرادی با سواستفاده از خواسته بخش گسترده‌ای از کاربران، یعنی کسب سود با ماینینگ ارز دیجیتال روی گوشی، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. الکترونیوم و چند پروژه دیگر هم از مدت‌ها قبل چنین ایده پوشالی را مطرح می‌کنند. به نظر پای نتورک در دسته‌بندی آن‌ها قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید اپلیکیشن پای نتورک بدون اینترنت هم کار می‌کند! اگرچه سازنده مدعی است دلیل این نحوه کار آسان شدن نحوه استفاده از نرم افزار برای کاربران بوده است، اما در عمل نشان می‌دهد بلاک چینی هنوز وجود ندارد!

تاثیر آپدیت ۵ مارس ۲۰۲۲ پای نتورک بر کاربران ایرانی

سرانجام پس از سه سال حضور کاربران ایرانی در شبکه پای نتورک و تلاش همیشگی آن‌ها برای اثبات درستی Pi Network به کسانی که آن را باور نداشتند، توسعه‌دهندگان شبکه Pi در ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ آب پاکی را روی دست کاربران ایران، کوبا، کره شمالی و بخش‌هایی از اوکراین ریختند و آن‌ها را از اپلیکیشن حذف کردند. البته گفته می‌شود که Pi های به اصطلاح «استخراج شده» این کاربران تا قبل از دسامبر ۲۰۲۱ هنوز در شبکه پای قابل قبول است، اما هر چه که بعد از آن تاریخ به رقم دارایی‌شان اضافه شده حذف خواهد شد. هر چند که معلوم نیست وقتی کاربران این کشورها نمی‌توانند احراز هویت کنند و عملا از طرف توسعه‌دهندگان Pi Network طرد شده‌اند، چطور می‌خواهند پای خود را برداشت کنند.

توسعه‌دهندگان شبکه پای با حذف کردن کاربران این چند کشور از اپلیکیشن خود، به سادگی نشان دادند که یک نرم افزار متمرکز را اداره می‌کنند و بلاک چینی در کار نیست، چرا که اگر فناوری پای بر بستر یک بلاک چین فعالیت می‌کرد، توسعه‌دهندگان می‌توانستند اپلیکیشن را روی نودهای شبکه قرار دهند و آن را غیر متمرکز کنند تا مجبور به از دست دادن میلیون‌ها کاربر خود نباشند. همین حقیقت کوچک نشان می‌دهد ادعاهای این تیم تا چه اندازه دروغین و به هدف جمع کردن یک جامعه کاربری چند میلیونی و سواستفاده از آن‌ها بوده است.

لازم به ذکر است که بسیاری از مدیران ایرانی شبکه‌های اجتماعی پای نتورک با اعلام این خبر، از اپلیکیشن و شبکه Pi Network خداحافظی کرده‌اند و گفته‌اند تا زمان برطرف شدن این مشکل برنمی‌گردند. همچنین طبق ادعای این افراد، ممکن است با برطرف شدن مشکل برجام، اپلیکیشن پای نتورک هم کاربران ایرانی را دوباره به جمع خود راه دهد. توصیه ما به این افراد، دل کندن از پروژه کلاهبرداری Pi Network و تلاش برای محقق کردن آرزوهایشان با پروژه‌های واقعی و ارزشمند دنیای ارزهای دیجیتال است.


سخن پایانی ؛ پروژه پای نتورک کلاهبرداری و دروغ است

یکی از ادعاهای توسعه‌دهنده پای نتورک برای تاکید بر صحت و راستی برنامه، دانلود شدن نرم افزار موبایل آن برای ۱۰ میلیون مرتبه در گوگل پلی استور است. فراموش نکنید همانطور که نباید از نام دانشگاه استنفورد اعتباری برای یک پروژه، ایده یا طرح در نظر گرفت، قرارگیری یک اپلیکیشن در فروشگاه نرم افزاری گوگل نیز به معنی معتبر بودن آن نیست. گوگل نرم ‌افزارهای مخرب و بدافزارها را به دفعات، به اشتباه، در فروشگاه رسمی اپلیکیشن‌های اندروید قرار داده و مدت‌ها بعد آن‌ها را حذف کرده است. اگر یک اپلیکیشن بتواند اعمال خبیث توسعه‌دهنده‌ خود را به خوبی پشت پرده نگه دارد، توسط Google شناسایی نشده و همچنان برای دانلود باقی خواهد ماند.

در نظر داشته باشید مهمترین دلیل بالا بودن تعداد دفعات بالای دانلود نرم ‌افزار پای نتورک دریافت پاداش در صورت عضوگیری است، همانطور که هر طرح هرمی به صورت ویروسی بین نفرات دست به دست می‌شود. به عبارتی یک سری افراد بدون داشتن ذره‌ای اطلاعات، اپلیکیشن را به امید کسب پول بادآورده نصب می‌کنند! این کار به طور واضح هیچ هزینه یا دردسری ندارد! بسیاری از آن‌ها حتی هیچ آشنایی با ارزهای دیجیتال نداشته و به صرف کسب درآمد تنها به وسیله نصب یک اپلیشن روی گوشی خود، به خاطر شنیدن داستان‌های پولدار شدن عده‌ای با خرید بیت کوین، پای نتورک را نصب کرده‌اند.

برگرفته از سایت +

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

قرارداد های هش با محدودیت زمانی
ارزهای دیجیتال
khabaz

قرارداد های هش با محدودیت زمانی HTLC

قرارداد هش با محدودیت زمانی یا به عبارت دیگر زمان دار، نوعی قرارداد هوشمند است که در برنامه های کاربردی بلاکچین برای از بین بردن

معیار Spent Output Value Bandsچیست؟
آموزش
زرین حاتمی

معیار Spent Output Value Bands چیست؟

Spent Output Value Bands، توزیع تمام خروجی های مصرف شده را که در کیف پول های صرافی جریان می یابد، بر اساس ارزش آن نشان

ریپل
ارزهای دیجیتال
khabaz

ریپل چیست

ریپل Ripple  یک فناوری است که هم به عنوان رمزارز پایه و هم به عنوان شبکه پرداخت دیجیتال برای معاملات مالی عمل می کند که