با نوسانگرها (اسیلاتورها) بیشتر آشنا شویم

نوسانگرها

نوسانگرها ابزاری برای تحلیل تکنیکال هستند که معامله کنندگان آن ها را بین دو مقدار محدود خط مرکزی حد بالا که اصولا صد و حد پایین که معمولا صفر می باشد قرار می دهند و در این ناحیه به نوسان می پردازند و سپس جهت روند را شناسایی می کنند.

تریدرها از تحلیل جهت روند برای شناسایی شرایط خرید کوتاه مدت یا بلند مدت استفاده می کنند. وقتی مقدار نوسانگر به مقدار فوق العاده بالایی نزدیک می شود، تحلیلگران این اطلاعات را به این معنی تفسیر می کنند که دارایی بیش از حد خریداری شده است و وضعیت اشباع خرید می باشد و با نزدیک شدن به حد پایین تر، بیانگر این می باشد که افراد دارایی خود را بیش از حد فروخته اند و اشباع فروش بوجود آمده است.

همچنین می توان گفت که هدف اصلی نوسانگر ها سنجش و اندازه گیری مقدار هیجان خریداران و فروشندگان است که برای تحلیل و بررسی، آن را در اختیار معامله کنندگان قرار می دهد.از انواع نوسان گر های موجود هم می توان شاخص قدرت نسبی، شاخص کانال کالا، نوسانگر مهیب و … را نام برد

پیشنهاد می کنیم برای درک بیشتر این مطالب در کلاسهای آنلاین سایت شمع سبز شرکت نمایید

دور های آموزشی سایت شمع سبز

نحوه کار اسیلاتورها

نوسانگر ها همانند بسیاری از شاخصهای دیگر معمولا همراه با سایر ابزار های موجود در تحلیل تکنیکال برای تصمیم گیری در مورد معاملات استفاده می شوند. تحلیل گران وقتی از نوسانگرها به بیشترین سود می رسند و از آن بهره می گیرند که بتوانند روند واضح و صحیحی را در قیمت سهام یک شرکت پیدا کنند، به عنوان مثال وقتی سهام به صورت افقی یا از خنثی معامله می شود.

همچنین معامله کنندگان نوسانگرها را یکی از مهمترین و بهترین ابزارهای موجود برای درک بهتر شرایط بازار می دانند، اما ابزارها و مهارت های دیگری نیز وجود دارند که آنها برای افزایش بهره وری و سود خود مفید می پندارند مانند مهارت خواندن نمودار و …

مفاهیم متفاوت نوسانگرها

در تحلیل تکنیکال، معامله کنندگان نوسانگرها را در مقیاس درصدی ازصفر تا صد اندازه گیری می کنند که در این مقدار قیمت نهایی در نمودار به طیف کلی قیمت بستگی دارد.به منظور دستیابی به این هدف، از تکنیک های مختلفی همانند اعمال تغییرات مد نظر و سطح بندی کردن چند میانگین متحرک بهره می گیرند.

وقتی بازار در یک محدوده خاص معامله می شود، نوسانگر، نوسانات قیمت را شناسایی و نمایان می کند که اگر بیش از هفتاد تا هشتاد درصد از کل محدوده قیمت مشخص شده باشد، شرایط اشباع خرید را نشان می دهد که نشان دهنده یک فرصت مناسب برای فروش است و هنگامی که نوسانگر به زیر بیست تا سی درصد برسد، بیان گر وضعیت اشباع فروش می باشد و موقعیتی بسیار عالی برای خرید می باشد.این سیگنال ها تا زمانی معتبر هستند که در محدوده تعیین شده قیمت باقی بمانند. با این حال، هنگامی که تغییر قیمت رخ می دهد، ممکن است سیگنال ها گمراه کننده باشند.

همچنین تحلیلگران تغییر مجدد قیمت را یا تنظیم مجدد محدوده قیمت که بازار فعلی به آن محدود شده می پندارند و یا آن را شروع یک روند جدید می دانند. در طی این تغییر قیمت، نوسانگر ممکن است برای مدت زمان طولانی در محدوده اشباع خرید یا اشباع فروش باقی بماند.در حقیقت تحلیل گران نوسانگرها را برای بازارهای خنثی مناسب تر می دانند و در صورتی که به همراه یک اندیکاتور تکنیکالی دیگر استفاده شوند تا بتوانند تحلیل بهتری داشته باشند و بازار به وسیله روند محدود شده است یا محدوده قیمت آن را محدود کرده است، بسیار موثر تر واقع می شود و همچنین تحلیلگران تشخیص دادند زمانی که بازار در روند قرار ندارد، سیگنال های نوسانگر بهتر و مفید تر می شود.

ترجمه شده از : Investopedia.com

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + نه =

صرافی بیراک
ارزهای دیجیتال
khabaz

بیراک Birake

بیراک یک صرافی ارز دیجیتال است که از اواسط مارس سال ۲۰۱۸ راه اندازی شد و خود را اولین ارائه دهنده سرویس “برچسب سفید” می

اندیکاتور الیگیتور
تحلیل تکنیکال
khabaz

اندیکاتور الیگیتور Alligator

اندیکاتور الیگیتور توسط بیل ویلیامز معامله گر حرفه ای و پیشگام روانشناسی بازار ایجاد گردید که از این فرض پیروی می کند که بازارهای مالی