بلاک یتیم

اورفان بلاک (orphan block ) یا بلاک های یتیم اغلب به عنوان بلوک های کهنه شناخته می شوند، بلوک هایی هستند که به دلیل تاخیر زمانی در پذیرش بلوک مورد نظر در بلاکچین، در مقایسه با بلوک واجد شرایط دیگر، در شبکه بلاک چین پذیرفته نمی شوند.بلوک های یتیم بلوک های معتبر و تأیید شده ای هستند اما توسط زنجیره رد شده اند، به آن ها بلاک های جدا شده نیز گفته می شود زیرا جدا از بلاکچین وجود دارد.

در اصل دو ماینر وجود دارد که به طور همزمان برای یک بلاک تلاش می کنند، ماینری که دارای گواه اثبات کار دقیق تری می باشد، کسی است که به او پاداش بلوک اعطا می گردد.همچنین گفتنی است که برای حل یک بلوک که بعداً تعیین می شود، یک بلوک یتیم وجود دارد که هیچ پاداشی ندارد.

درک عمیق تر بلاک یتیم

همانطور که می دانیم بلاکچین از یک سری بلوک تشکیل شده است که به عنوان واحدهای ذخیره داده برای ذخیره جزئیات معاملات مختلف در شبکه بلاکچین عمل می کنند.در طی فرآیند استخراج استاندارد، استخراج کنندگان با حل معادلات پیچیده ریاضی لازم برای عملکرد شبکه بلاکچین، سعی در تولید بلوک های جدید دارند.اولین استخراج کننده ای که در یافتن یک بلوک جدید موفق است، پاداش بلوک را دریافت می کند و اولین معامله را در بلوک جدیدی که پیدا کرده است می نویسد.

برای این که شبکه بلاکچین به کار خود ادامه دهد، بلاک تازه پیدا شده به عنوان “واحد” جدید در بلاکچین اضافه می شود.با این حال این امکان وجود دارد که دو استخراج کننده همزمان یک بلوک تولید کنند، این وضعیت به این دلیل اتفاق می افتد که پذیرش بلوک ها به بلاکچین توسط نود های شبکه بلاکچین بلافاصله اتفاق نمی افتد.این تأخیر زمانی در پذیرش یک بلوک ممکن است منجر به حل ماینر دیگری برای همان بلوک دقیق شود.این امر در شبکه بلاکچین موقتی می باشد، زیرا نود ها سعی می کنند تصمیم بگیرند کدام بلوک از دو بلوک تازه شناسایی شده را می خواهد بپذیرند و در چنین شرایطی بلوک با سهم بیشتر اثبات کار در بلاک چین پذیرفته می شود.

بلوک دیگر با اثبات کار کمتر، از اضافه شدن به زنجیره بلوک صرف نظر می شود و به عنوان یک بلوک یتیم نامیده می شود.این بلوک ها اساساً بلوک های معتبر و تأیید شده ای هستند اما به دلیل مکانیسم کار شبکه و زمان تأخیر منجر به تأخیر در پذیرش، یکی از بلوک ها رد می گردد یا یتیم می شود.

روش دیگری که یک بلوک یتیم ایجاد می شود این است که یک هکر با قدرت هش کردن کافی سعی در معکوس کردن چند معامله ای که قبلاً در شبکه بلاک چین رخ داده است داشته باشد.بلوک های یتیم معمولاً به شبکه معروف رمزنگاری بیت کوین مرتبط هستند، همچنین در مورد یک معامله معتبر موجود در یک بلوک یتیم، آن ها به بلوک معتبر بعدی پذیرفته شده در زنجیره بلوک اضافه می شوند.یک نکته بسیار مهم این است که بلاکچینی که دارای تعداد زیادی بلاک یتیم می باشد، در معرض خطراتی مانند حمله ۵۱ درصدی و مسئله دو بار خرج کردن قرار می گیرد.

ملاحظات ویژه : جوایز بلوک یتیم

اگرچه به نظر می رسد که ماینر بلاکچین مسئول تولید بلوک یتیم باید هزینه و وقت خود را جبران نماید، اما در واقع آن ها هیچ پاداشی برای حل بلوک و تولید بلوک یتیم دریافت نمی کنند.بسیاری از ماینرها هستند که این عمل را ناعادلانه می دانند زیرا به هیچ وجه برای تولید کار استثنایی که فقط پذیرفته نمی شود جبران نمی شود، زیرا تاخیری در شبکه پذیرش بلاکچین وجود دارد.

ترجمه شده از :

Investopedia.com

و برگرفته از :

Factcoins.com

ارزجو
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

ارز ANC چیست؟
ارزهای دیجیتال
زرین حاتمی

ارز ANC چیست؟

با توسعه امور مالی غیرمتمرکز، بسیاری از محصولات و خدمات در بازار به فعالیت خود ادامه می دهند. جدیدترین و جالب ترین آنها پروتکل لنگر