الگوریتم اجماع ابلیسک Obelisk

الگوریتم اجماع ابلیسک

ابلیسک یک الگوریتم اجماع بلاکچین است که مکانیزمی برای تحمل خطا می باشد و در سیستم های رایانه ای برای دستیابی به توافق لازم در رابطه با یک مقدار داده واحد یا یک حالت واحد شبکه در میان فرایند های توزیع شده یا سیستم های چند عاملی مانند رمز ارز ها مورد استفاده قرار می گیرد که توسط ارز رمزنگاری Skycoin  که در آینده و در مقاله ای مجزا به تشریح کامل آن می پردازیم استفاده می شود و هدف آن رفع نواقص اثبات کار PoW و الگوریتم های اثبات سهام PoS است .

در حقیقت باید بگوییم در حالی که سیستم اثبات کارPoW   که توسط بیت کوین و لایت کوین استفاده می شود و سیستم اثبات سهام PoS  که توسط دش مورد استفاده قرار می گیرد، دو الگوریتم اجماع رایج هستند اما هر دو اشکالاتی دارند و گفته می شود PoW  انرژی بر است و PoS  می تواند به جای هزینه کردن، احتکار ارزهای رمزپایه را ارتقا دهد.

علاوه بر موارد فوق، به گفته سازندگان ابلیسک، این الگوریتم اجماع همچنین نیاز به استخراج را کاهش می دهد، سرعت معامله را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد و امنیت بیشتری را ارائه می دهد.

درک عمیق تر الگوریتم اجماع ابلیسک

فرآیند استخراج ابلیسک مطابق مفهومی موسوم به “شبکه اعتماد”، سعی دارد با توزیع نفوذ در شبکه، مشکلات PoW  وPoS  را دور بزند.این مفهوم بسته به میزان نفوذ هر نود، نفوذ را روی نود های مختلف شبکه توزیع می کند و تصمیمات اجماعی می گیرد.هر نود در تعداد مشخصی از نود های شبکه مشترک می شود و تراکم شبکه مشترک نود تأثیر آن را در شبکه تعیین می کند.

از نظر نقش ها و فعالیت های انجام شده، دو نوع نود وجود دارد که در ابلیسک شرکت می کنند :

نود های مولد بلوک و نود های اجماع

همچنین نود ها می توانند هر دو نقش را داشته باشند و گفتنی است که آن ها قابل تعویض هستند.نود های تولید کننده بلوک تراکنش های جدید را جمع آوری می کنند، آن ها را احراز هویت می کنند، تراکنش های تأیید شده را در یک بلوک جدید بسته بندی می کنند و سپس بلوک را به شبکه پخش می کنند.نود های اجماعی بلوک های تولید شده توسط نود های مولد بلوک را جمع آوری کرده و در قسمت جداگانه ای قرار می دهند (جدا از زنجیره بلوک).سپس بلوکی را که توسط بیشترین تعداد مولد بلوک ساخته شده است شناسایی می کند که این بلوک برنده محلی نامیده می شود و واجد شرایط اضافه شدن به بلاکچین است.

هر یک از این نود های اجماع، آمارهای لازم را درباره برندگان محلی حفظ می کند (همانطور که توسط سایر نود ها گزارش شده است) و هنگامی که برنده های محلی توسط اکثر نود های اجماع گزارش شده باشند، به عنوان یک برنده جهانی شناخته می شود و همچنان بخشی از بلاکچین است.با این حال اگر نود ها تصمیم دیگری بگیرند، براساس داده های موجود و گزارش های محلی یکی از اقدامات زیر را انجام می دهد :

۱-دوباره خود را با شبکه همگام سازی کند.

۲-از شرکت در اجماع یا ایجاد بلوک صرف نظر کند.

۳-زنجیره بلوکی آن را نگه داشته و درخواست توقف اضطراری کند.

ویژگی های Obelisk

الگوریتم ابلیسک انرژی کمی را مصرف می کند و قابلیت مقیاس پذیری بالایی دارد و می تواند با سخت افزاری کم هزینه تولید بلوک را به اجرا برساند.همچنین ابلیسک می تواند به شکلی کاملا ساده و کاربردی بر روی شبکه ای پراکنده کار کند و این کار را هم فقط با اتصال به نزدیک ترین سیستم ساده موجود به جای استفاده از پهنای باند بالا انجام می دهد.

ترجمه شده از :

Investopedia.com

ارزجو
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 7 =

سولانا چیست؟
آموزش
زرین حاتمی

سولانا چیست؟

سولانا یک پلت فرم محاسباتی رمزنگاری است که هدف آن دستیابی به سرعت تراکنش های بالا بدون به خطر انداختن تمرکززدایی است. از مجموعه ای

استلار
ارزهای دیجیتال
khabaz

استلار Stellar چیست

اصطلاح رمزپایه استلار به یک ارز دیجیتالی گفته می شود که توسط بنیاد توسعه Stellar  ساخته شده است و ارز این سازمان که لومن Lumen

کومودو
ارزهای دیجیتال
Yavar313

کومودو Komodo چیست؟

پلت فرم بلاک چین کومودو با استفاده از رمزنگاری منبع کومودو برای انجام معاملات شفاف، ناشناس، خصوصی و قابل تعویض استفاده می شود. کومودو پلت