ارز MKR چیست؟

یکی از بزرگترین برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین اتریوم، پروتکل Maker توسط گروهی متفاوت از توسعه دهندگان طراحی شده است و توسط MakerDAO اداره می شود و ارز MKR در این مقاله بررسی می شود.

MakerDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است که تماماً از دارندگان MKR از سراسر جهان ساخته شده است. این دارندگان MKR می توانند توکن های MKR خود را به اشتراک بگذارند تا در مورد تغییرات پیشنهادی در پروتکل ساز رای دهند و همچنین از کارایی، شفافیت و ثبات Dai اطمینان حاصل کنند.

با وجود تمام تفاوت‌های گسترده، نگهداری MKR تا حدودی شبیه به مالکیت سهام در یک شرکت سنتی است، به این معنا که سهامداران در تعیین نحوه عملکرد شرکت نظر دارند. اکوسیستم Maker یکی از اولین پروژه‌های DeFi بود که به موفقیت چشمگیری دست یافت و این امر گواهی بر اثربخشی حاکمیت غیرمتمرکز را پوشش میدهد.

دای چیست؟

دای (یا DAI) یک استیبل کوین غیرمتمرکز، بی‌طرفانه، وثیقه‌ای است که به دلار آمریکا متصل شده است. این ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما در اصل معنای آن این است که یک ارز دیجیتال است که قیمت آن تقریباً از ارزش دلار پیروی می کند وبدون نیاز به یک مرجع مرکزی می باشد

در حالی که فناوری بلاک چین فرصت‌های جدید و هیجان‌انگیزی را برای صنعت مالی ارائه می‌کند، بسیاری از آنها به دلیل ماهیت فوق‌العاده فرار آن تمایلی به استفاده از بیت‌کوین به عنوان وسیله مبادله ندارند. به همین دلیل دای ایجاد شد, برای پاسخگویی به تقاضا برای ارز دیجیتالی با ثبات تر که ما را قادر می سازد تا پتانسیل کامل فناوری بلاک چین را درک کنیم.

دای بی طرف است زیرا توسط یک شرکت خصوصی مدیریت نمی شود، مانند سایر استیبل کوین ها مانند USDT، و وثیقه است زیرا دای جدید فقط توسط کاربر پروتکل Maker که مقدار مناسبی از ارزهای دیجیتال دیگر را به یک قرارداد هوشمند واریز می کند، می تواند استخراج شود. برای حمایت از DAI جدید در حال ساخت. دارندگان دای همچنین می‌توانند از پروتکل Maker برای کسب سود در استیبل کوین‌های خود استفاده کنند که این مبلغ توسط نرخ پس‌انداز دای تعیین می‌شود.

Maker چگونه کار می کند؟

پروتکل Maker Dai جدید را از طریق قراردادهای هوشمند به نام Maker Vaults تولید می کند. این قراردادها را می توان از طریق واسط های وب و برنامه های مختلف ایجاد کرد که اساساً به عنوان پورتال برای دسترسی به شبکه از طریقی (مانند Oasis Borrow یا Instadapp) عمل می کنند. زمانی که کاربر می‌خواهد رمزنگاری وثیقه‌شده خود را از قرارداد هوشمند بازیابی کند، ابتدا باید دای تولید شده خود را به همراه هزینه پایداری بازپرداخت کند.

توکن MKR همچنین می تواند برای کنترل پروتکل Maker استفاده شود. پیشنهادهایی که قرار است به آنها رأی داده شود، به شکل یک قرارداد هوشمند هستند و می توانند توسط هر آدرس اتریوم مستقر شوند. سپس جامعه دارندگان MKR می‌توانند در مورد پیشنهادی که می‌خواهند تصویب کنند، رأی دهند، و به آدرس اتریوم که رأی‌های تأیید بیشتری را در قالب MKR دریافت می‌کند، برای ایجاد تغییر پیشنهادی در پروتکل ساز، دسترسی اداری اعطا می‌شود.

قراردادهای هوشمند چیست؟

اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسط دانشمند کامپیوتر نیک سابو ابداع شد، آنها انواع کدهای کامپیوتری هستند که به صورت دیجیتالی یک معامله تجاری یا سایر توافقات بین دو یا چند طرف را با اجرای خودکار زمانی که شرایط از پیش توافق شده انجام می شود، تسهیل می کند.

از آنجایی که کدها در یک بلاک چین ذخیره می شوند، تغییر ناپذیر و توزیع می شوند، به این معنی که نمی توان آنها را دستکاری کرد و خروجی آنها توسط همه افراد در شبکه تأیید می شود.

بنیانگذاران Maker چه کسانی هستند؟

تاریخچه اکوسیستم Makerمراحل مختلفی را طی کرد که اولین آن MakerDAO بود. این در سال ۲۰۱۴ توسط Rune Christensen، یک کارآفرین دانمارکی و فارغ التحصیل از دانشگاه کپنهاگ ایجاد شد. کریستنسن پس از مطالعه در زمینه تجارت بین‌المللی و بیوشیمی، شرکتی را تأسیس کرد و سپس وارد بلاک چین شد.

دای در سال ۲۰۱۷ به طور رسمی در شبکه اتریوم راه‌اندازی شد و سال بعد با تشکیل بنیاد Maker، سازمانی که هدف آن تقویت رشد اکوسیستم است و تلاش‌ها برای تمرکززدایی از توسعه را پیش می‌برد، راه‌اندازی شد.

در ابتدا، اتریوم تنها دارایی بود که می‌توانست از طریق پروتکل Maker وثیقه شود، و دای تولید شده به عنوان Single-Collateral Dai یا Sai شناخته می‌شد. در سال ۲۰۱۹، سیستم MCD پیاده‌سازی شد، بنابراین امروزه، هر نوع دارایی مبتنی بر اتریوم که توسط جامعه دارندگان MKR تأیید شده باشد، قابل واریز است.

چه چیزی Maker را منحصر به فرد می کند؟

Maker به جامعه دارندگان MKR خود فرصت منحصربفردی را برای مشارکت مستقیم در اداره دای – یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های موجود در بازار را ارائه می‌دهد. آنها می توانند از توکن های MKR خود برای رای دادن به انواع پیشنهادات زیر استفاده کنند:

کدام ارزهای دیجیتال جدید را به عنوان دارایی وثیقه اضافه کنید تا دای بیشتری تولید شود

تغییر پارامترهای ریسک آن ارزهای دیجیتال

ایجاد تغییرات در نرخ پس انداز دای

انتخاب اوراکل‌ها (اینها ابزارهایی هستند که داده‌های بی‌درنگ قیمت‌های بازار را به اکوسیستم Maker ارائه می‌کنند)

ارتقاء سیستم

قدرت رای هر کاربر به اندازه سهام MKR آنها بستگی دارد.

پارامترهای ریسک

هنگامی که یک رمز ارز مبتنی بر اتریوم به عنوان وثیقه برای Maker Vaults تأیید شد، جامعه باید در مورد پارامترهای خاصی برای ریسک آن تصمیم بگیرد. اینها با مشخصات ریسک دارایی تعیین می شوند و شامل موارد زیر می شوند:

سقف بدهی: حداکثر مقدار بدهی که می تواند توسط انواع خاصی از دارایی های ارز دیجیتال ایجاد شود. پس از رسیدن به این مقدار، تا زمانی که تمام یا قسمتی از بدهی بازپرداخت نشود، دیگر نمی توان دای را در آن صندوق ضرب کرد.

هزینه پایداری: هزینه ای که باید (به دای) پرداخت شود تا وثیقه از قرارداد هوشمند دریافت شود. این یک درصد بازده سالانه است که بر میزان تولید دای محاسبه می شود.

نسبت انحلال: این مقدار نشان می دهد که MakerDAO چقدر از دارایی ارز دیجیتال انتظار دارد نوسان قیمت بازار را دارد.

جریمه تصفیه: هزینه ای که در صورت وقوع انحلال به ارزش بدهی صندوق اضافه می شود.

اگر یک خزانه بر اساس این پارامترها بسیار خطرناک تلقی شود، از طریق حراج های خودکار منحل می شود.

چه چیزی ارزش maker  را بیشتر می کند

ارزش Maker از کاربرد آن به عنوان یک توکن حاکمیتی DeFi ناشی می شود.قدرت رای دادن در مورد نحوه مدیریت Dai باعث افزایش تقاضا برای MKR می شود، بنابراین بر تغییر قیمت Maker در بازار تأثیر می گذارد.

اگرچه توکن‌های MKR سود سهام پرداخت نمی‌کنند، انتظار می‌رود ارزش MKR در ارتباط با موفقیت Dai افزایش یابد.

چند ارز Maker (MKR) در گردش است؟

MakerDAO در ابتدا با عرضه ۱ میلیون توکن MKR راه اندازی شد. در حال حاضر عرضه در گردش حدود ۹۰۲۰۰۰ MKR با ارزش بازار بیش از ۲.۱ میلیارد دلار وجود دارد. با این حال، کل عرضه توکن‌های میکر و در نتیجه ارزش آن‌ها بسته به قیمت‌ها و شرایط بازار متفاوت است.

اگر ارزهای دیجیتال ذخیره شده در یک قرارداد هوشمند Maker Vault ناگهان قیمت خود را کاهش دهند، ممکن است دیگر ارزش کافی برای وثیقه کردن استیبل کوین تولید شده را نداشته باشند و منجر به انحلال شود.

در صورتی که دای جمع آوری شده در مزایده برای پوشش تعهدات خزانه کافی نباشد، توکن های جدید MKR ضرب خواهند شد. از سوی دیگر، اگر بیش از حد لازم دای تولید شود، برای بازخرید توکن‌های Maker و سوزاندن آنها استفاده می‌شود. عرضه کل MKR به صورت پویا تغییر می کند و در نتیجه بر قیمت آن تأثیر می گذارد در حالی که دای روی ۱ دلار ثابت می ماند.

نحوه استفاده از Maker

ابزار اصلی Maker Tokens برای رای دادن به مدیریت پروتکل و Dai است. هر توکن MKR در صورت قفل شدن در یک قرارداد رای برابر با یک رای است. کاربران توکن‌های Maker خود را به یک پیشنهاد متعهد می‌کنند که نتیجه آن بر اساس تعداد توکن‌های MKR دریافت‌شده (نه تعداد دارندگان MKR) تعیین می‌شود.

توکن‌های Maker نیز به‌عنوان منبع افزایش سرمایه ارزش دارند، زیرا اگر بدهی سیستم از مازاد بیشتر شود، عرضه MKR می‌تواند افزایش یابد. این به دارندگان توکن Maker انگیزه می‌دهد تا از ریسک‌پذیری بیش از حد اجتناب کنند و اکوسیستم Maker را مسئولانه اداره کنند.

قیمت Maker نسبتاً بی ثبات است، بنابراین MKR به طور کلی به عنوان وسیله ای برای مبادله استفاده نمی شود، اما برخی افراد ممکن است آن را به عنوان یک سرمایه گذاری سوداگرانه انتخاب کنند.

نحوه انتخاب کیف پول Maker

نوع کیف پول Maker (MKR) که انتخاب می‌کنید احتمالاً به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه چیزی استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید.

کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می کند. هر دو Ledger و Trezor راه حل های ذخیره سازی Maker (MKR) را ارائه می دهند. کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند و گزینه گران‌تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از MKR برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.

کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی های هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند نگهدارنده یا غیر حضانت باشند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، کلیدهای خصوصی از طرف شما توسط ارائه‌دهنده خدمات مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند. کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای مقادیر کمتری از MKR یا کاربران تازه‌کار بیشتر مناسب‌تر باشند.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال، آنها کیف پول های داغ محسوب می شوند و می توانند نسبت به جایگزین های سخت افزاری یا نرم افزاری از امنیت کمتری برخوردار باشند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت MKR خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه بیشتر مناسب هستند.

خرید و فروش MKR، یا مبادله آنها با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که پلتفرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

Maker Minting

توکن های Maker مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر قابل استخراج نیستند. در عوض، MKR ضرب شده و سوزانده می شود.

Maker DAO با عرضه ۱ میلیون MKR راه اندازی شد، اما عرضه (و بنابراین قیمت Maker و ارزش بازار) با توجه به نوسانات قیمت توسط اکوسیستم Maker ضرب یا سوزانده خواهد شد.

انتخاب  Maker

Maker یکی از اولین پروژه هایی بود که در صنعت DeFi به پذیرش قابل توجهی دست یافت و توسط جامعه ای از دارندگان MKR به طور موثر اجرا شد. Maker به کاربران این شانس را می دهد که در مدیریت یکی از بزرگترین استیبل کوین ها بر اساس ارزش بازار نظر داشته باشند و آنها را تشویق می کند تا مسئولانه رای دهند  هرچه اکوسیستم به خوبی اداره شود، عرضه MKR بیشتری سوزانده می شود و در نتیجه قیمت Maker افزایش می یابد.

Maker به دنبال افزایش پذیرش و تمرکززدایی بیشتر در آینده است. این به معنای ترویج استفاده از استیبل کوین خود، دای، در چندین صنعت و محصولات تجاری فراتر از DeFi است. سایر بخش‌هایی که می‌توانند سود ببرند عبارتند از خیریه‌ها، بازی‌ها، بازار پیش‌بینی و معاملات برون مرزی برای تجارت بین‌المللی را شامل می شود. Maker یک پروژه نادر است که هم در دنیای واقعی و هم نوید رشد و نوآوری را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

پنکیک سواپ PancakeSwap
آموزش
Yavar313

پنکیک سواپ PancakeSwap چیست؟

پنکیک سواپ PancakeSwap یک مبادله غیر متمرکز برای تعویض توکن BEP-20 است. پنکیک-img1 رابط کاربری مبادله پنکیک سواپ  با Uniswap یا SushiSwap. آنها در طراحی

طرح پانزی
ارزهای دیجیتال
khabaz

طرح پانزی چیست

طرح پانزی Ponzi  یک کلاهبرداری متقلبانه می باشد که امیدوار است نرخ بالایی از بازده را دارا باشد و خطر کمی برای سرمایه گذاران  به

سوزاندن کوین
ارزهای دیجیتال
khabaz

سوزاندن کوین Coin burning

سوزاندن کوین از نظر ارز رمزپایه، به ارسال یک رمز (یا کسری از آن) و در غیر این صورت به یک حساب غیر قابل استفاده