قرارداد های هش با محدودیت زمانی HTLC

قرارداد های هش با محدودیت زمانی

قرارداد هش با محدودیت زمانی یا به عبارت دیگر زمان دار، نوعی قرارداد هوشمند است که در برنامه های کاربردی بلاکچین برای از بین بردن ریسک طرف مقابل با امکان اجرای معاملات محدود به زمان استفاده می شود.از نظر عملی این بدان معنی است که گیرندگان معامله باید با ارائه اثبات رمزنگاری در یک بازه زمانی مشخص پرداخت را تأیید کنند که در غیر این صورت معامله انجام نمی شود.

همچنین مبادله اتمی که در مقالات آتی به تشریح آن می پردازیم، تجارت میان زنجیره ای بین ارزهای رمزپایه اغلب با استفاده از این نوع قرارداد انجام می شود و علاوه بر این، شبکه لایتنینگ بیت کوین هم از قرارداد هش با محدودیت زمانی استفاده می کند.

نحوه کار قرارداد هش با محدودیت زمانی

قرارداد هش با محدودیت زمانی از عناصر متعددی از معاملات ارز رمزنگاری شده موجود استفاده می کند.به عنوان مثال این نوع قرارداد برای تأیید و اعتبار سنجی معاملات از چندین امضا استفاده می کنند که از یک کلید خصوصی-عمومی تشکیل شده اند.اما دو عنصر وجود دارد که این قرارداد را از معاملات ارز رمزنگاری شده استاندارد یا قراردادهای هوشمند عادی متمایز می کند.

اولین عنصر hashlock  است که یک نسخه هش شده یا رمزنگاری شده از کلید عمومی می باشد که توسط مبدأ یک معامله تولید شده است و سپس از کلید خصوصی مرتبط برای باز کردن قفل هش اصلی استفاده می شود.در قرارداد هش با محدودیت زمانی طرف اصلی یک کلید تولید می کند و آن را هش می کند و هش در پیش تصویری ذخیره می شود که متعاقباً در حین تراکنش نهایی آشکار می شود.برنامه ریزی شده است که این قرارداد ها پس از مدت زمان مشخصی یا تعداد بلوک های تولید شده منقضی شوند و یک تاریخ خاتمه مشخص ایجاد کنند.

دومین عنصر مهم در قرارداد های هش زمان دار، زمان بندی است که برای تنظیم محدودیت های زمانی در قراردادهای تولید شده با استفاده از این قرارداد ها از دو زمانبندی متفاوت استفاده می شود.اولین مورد CheckLockTimeVerify  یا CLTV  است که برای قفل و انتشار بیت کوین از یک پایگاه زمانی استفاده می کند.این بدان معنی است که محدودیت های زمان سخت رمزگذاری می شوند و کوین ها فقط در یک زمان و تاریخ خاص یا یک ارتفاع خاص از اندازه بلوک منتشر می شوند.مورد دوم CheckSequenceVerify  یا CSV  است که به زمان بستگی ندارد، در عوض از تعداد بلوک های تولید شده به عنوان معیاری برای پیگیری زمان نهایی شدن معامله استفاده می کند.

نمونه ای برای HTLC

فرض کنید فرد ایکس می خواهد بیت کوین خود را با لایت کوین فرد ایگرگ عوض کند که یک معامله معمولی قرارداد هش با محدودیت زمانی بین آن ها به شرح زیر انجام می شود :فرد ایکس از کلید خصوصی خود یک هش تولید می کند و آن را برای بلاکچین لایت کوین برای فرد ایگرگ می فرستد.او همچنین با ایجاد یک معامله اسمی، پیش تصویری از هش ایجاد می کند که این پیش تصویر به او کمک می کند تا معامله را تأیید و نهایی کند.

ایگرگ همچنین از کلید خود یک هش تولید می کند و آن را برای ایکس می فرستد، علاوه بر این او با انجام یک معامله اسمی در لایت کوین با ایکس، پیش تصویری ایجاد می کند.وقتی فرد ایکس معامله لایت کوین فرد ایگرگ را دریافت کرد، آن را با استفاده از کلید اصلی که قبلاً در تصویر موجود با او در دسترس است امضا می کند.در آخر فرد ایگرگ نیز در پایان کار خود با استفاده از کلید خصوصی خویش برای باز کردن قفل معاملات فرد ایکس اقدام می نماید.

ترجمه شده از :

Investopedia.com

ارزجو

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 17 =

بیت کوین گلد
ارزهای دیجیتال
khabaz

بیت کوین گلد Bitcoin Gold

بیت کوین گلدBTG  یک هارد فورک ارز رمزنگاری شده منبع باز اصلی بود که در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ راه اندازی گردید.این ارز دیجیتال یکی از

شاخص net realized profit/loss
آموزش
زرین حاتمی

شاخص net realized profit/loss

شاخص Net Realized Profit/Loss  که مقدار خالص سود یا زیان تحقق یافته توسط همه دارندگان ارز دیجیتال  را نشان می دهد. سود/زیان تحقق یافته نسبت

میانگین متحرک وزنی
تحلیل تکنیکال
khabaz

میانگین متحرک وزنی WMA

میانگین متحرک وزنی یا WMA یکی دیگر از اندیکاتورهای میانگین متحرک می باشد که از آن در تحلیل تکنیکال استفاده می شود و نسبت به