شاخص CDD چیست؟

شاخص CDD چیست؟

CDD معیاری از فعالیت اقتصادی است که به ارز هایی که مدت طولانی خرج نشده اند وزن بیشتری اختصاص می دهد.

این یک جایگزین مهم برای بررسی حجم کل معاملات در نظر گرفته می شود، که اگر ارزش برای مدت زمان معنی داری ذخیره نشود، ممکن است به طور دقیق فعالیت اقتصادی را نشان ندهد. در مقابل، ارز‌هایی که در سردخانه به‌عنوان یک ذخیره بلندمدت ارزش نگهداری می‌شوند، زمانی که هزینه می‌شوند از نظر اقتصادی مهم تلقی می‌شوند، زیرا نشان‌دهنده تغییر قابل‌توجهی در رفتار نگهدارنده بلندمدت است. ارزهای دیجیتال انواع مختلفی دارند که بیت کوین و اتریوم و چندین مورد دیگر را نیز شامل میشوند

هر روز یک واحد ارز مصرف نشده باقی می ماند، در روز ارز دیجیتال جمع می شود. هنگامی که آن ارز در نهایت خرج می شود، روزهای ارز انباشته شده به صفر بازنشانی می شود، یا “از بین می رود” و توسط متریک CDD ثبت می شود. تعداد کل روزهای ارز از بین رفته (مقدار شاخص CDD) در یک دوره زمانی معین تابعی از تعداد ارز های صرف شده ضرب در طول عمر آن ارز ها است.

مثلا:

یک UTXO برای ۲ BTC که به مدت ۱۰۰ روز غیرفعال است، ۲۰۰ روز ارز جمع آوری کرده است.

یک UTXO برای ۰.۵ BTC که به مدت ۱۰۰ روز غیرفعال است، ۵۰ روز ارز جمع آوری کرده است.

یک UTXO برای ۱۰ BTC که به مدت ۶ ساعت (۰.۲۵ روز) غیرفعال است، ۲.۵ روز ارز جمع آوری کرده است.

از آنجایی که متریک CDD هم طول عمر و هم حجم ارز را نشان می‌دهد، ابزار ارزشمندی برای مشاهده رفتار مخارج موجودیت‌های طبقه‌بندی شده به عنوان پول هوشمند، نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بلندمدت است.

چگونه  CDDاندازه گیری می شود؟

CDD برای یک UTXO معین با ضرب مقدار و طول عمر آن در روز محاسبه می شود. متریک CDD مجموع این مقادیر را برای تمام خروجی های صرف شده در محدوده زمانی انتخاب شده تشکیل می دهد.

راهنمای کاربر

CDD ابزار ارزشمندی برای مشاهده رفتار خرج‌کردن دارندگان بلندمدت و سرمایه‌گذاران ثروتمند است زیرا هم طول عمر و هم حجم ارز را در نظر می‌گیرد. این به ویژه برای مشاهده روندهای کلان مناسب است، جایی که موجودیت هایی که در چرخه های قبلی انباشته شده اند شروع به خرج کردن ارز های خود می کنند.

CDD به هزینه های زیر حساس است:

ارز هایی با طول عمر طولانی: دراین بخش هر ارز قدیمی با تعداد زیادی روز ارز جمع شده است.

حجم بزرگ ارز دیجیتال: جایی که سرمایه گذاران ثروتمند با ذخایر بزرگ ارز صرف تخریب تعداد زیادی از روزهای ارز می کنند. توجه داشته باشید که اگر همان مجموعه ارز ها به این سو و آن سو ارسال شود، حداکثر یک روز ارز به ازای هر واحد ارز معامله شده می تواند در هر روز از بین برود.

حجم ارز های بزرگ که طول عمر بالایی نیز دارند: این اثر ترکیبی تأثیر بزرگی بر متریک CDD خواهد داشت.

سیگنال های نشانگر

یک فرض رایج این است که نهادهای پول هوشمند و دارندگان بلندمدت احتمالاً دانش بنیادی قوی از دارایی دارند، تمایل دارند ارز‌ها را با قیمت‌هایی که ارزان در نظر گرفته می‌شوند بخرند و ارز‌هایی را که گران در نظر گرفته می‌شوند خرج کنند. به این ترتیب، متریک CDD اغلب مطابق با چارچوب زیر در نظر گرفته می شود:

مقادیر بالای شاخص ممکن است نشان‌دهنده این باشد که سرمایه‌گذاران بلندمدت در حال خرج کردن ارز‌ها برای رسیدن به سود هستند، از قدرت بازار استفاده می‌کنند یا اعتقادشان به حفظ دارایی کاهش یافته است. این ممکن است در صورت فروش ارز ها، عرضه غیرفعال را مجدداً به منبع در گردش مایع فعال کند.

ارزش‌های شاخص بالا یا روند بالاتر پایدار به نتیجه‌گیری در مورد رفتار مخارج بلندمدت دارندگان وزن می‌افزاید. CDD اغلب در بازارهای صعودی روند بالاتری دارد، زیرا دارندگان بلندمدت به قدرت بازار می فروشند و اغلب در اطراف قیمت های محلی به اوج می رسند.

مقادیر نشانگر پایین زمانی اتفاق می‌افتند که ترافیک روزانه شبکه بر ترافیک شبکه غالب باشد، ارز‌های قدیمی‌تر غیرفعال می‌مانند، و اعتقاد به نگهداری دارایی زیاد است. دوره‌های کاهش بهره در دارایی (مانند بازارهای نزولی) منجر به فعالیت کمتر در زنجیره و در نتیجه کاهش ارزش شاخص‌ها می‌شود.

مقادیر پایین شاخص پایدار یا روند پایین تر ممکن است نشان دهد که اعتماد برای دارندگان بلندمدت که به جای خرج کردن ارز های خود شروع به نگهداری می کنند، در حال بازگشت است. این سیگنال ها در بازارهای صعودی در طول اصلاحات و تجمیع قیمت ها رایج هستند.

نمونه برنامه

مقادیر مطلق شاخص CDD باید در چارچوب پروتکل کلی تفسیر شود. می توان مشاهده کرد که مقادیر کران پایین نشانگر CDD به تدریج در طول زمان افزایش می یابد، پدیده ای که ناشی از تجمع تدریجی طول عمر کل توسط کل مجموعه UTXO است. متریک CDD تعدیل‌شده با عرضه، این پدیده را با تنظیم شاخص CDD متناسب با افزایش عرضه در گردش در طول زمان توضیح می‌دهد.

با در نظر گرفتن این موضوع، برخی از مشاهدات نمونه با توجه به شاخص CDD و سطوح افقی عبارتند از:

مقادیر CDD کمتر از ۵ میلیون روز به طور تاریخی ترافیک پایه روزانه را توصیف کرده است و در سال‌های اخیر با انباشته شدن روزهای ارز توسط پروتکل بیت‌کوین، سطح پایین‌تری را فراهم کرده است.

ارزش CDD بیش از ۱۰ میلیون روز اغلب با بازارهای صعودی و بازارهای محلی بالا یا پایین مرتبط است، زیرا افزایش متوسطی در جابجایی ارز های قدیمی به دلیل هزینه های طولانی مدت دارند.

ارزش‌های CDD بیش از ۲۰ میلیون روز از نظر تاریخی غیرمعمول هستند و فقط در دوره‌های نوسانات زیاد رخ می‌دهند، زیرا حجم بیشتری از ارز‌های قدیمی خرج می‌شوند و به طور بالقوه متوجه سود یا زیان می‌شوند.

توجه داشته باشید که مقادیر مطلق CDD در طول زمان متفاوت خواهد بود و باید در این زمینه در نظر گرفته شود و/یا در کنار معیارهای cdd تنظیم شده عرضه در نظر گرفته شود.

CDD اغلب در طول بازارهای صعودی روند بالاتری دارد و در طول اصلاحات و ادغام به مقادیر پایین تر باز می گردد. جایی که CDD پس از یک دوره افزایش به سطوح پایین تر باز می گردد، ممکن است نشان دهنده افزایش اعتماد به نفس دارندگان بلندمدت باشد که ترجیح می دهند ارز های خود را خفته نگه دارند.

بازارهای نزولی همچنین به دلیل علاقه عمومی کمتر به دارایی، در کنار تسلط بیشتر بر حجم مبادلات خارج از زنجیره، به جای تقاضا برای معاملات درون زنجیره ای شناخته می شوند. این منجر به دوره هایی با مقادیر CDD پایین تر می شود.

CDD با تنظیم عرضه

CDD تعدیل‌شده با عرضه، تأثیر زمان بر متریک CDD را محاسبه می‌کند. از آنجایی که روزهای ارز بیشتری در طول زمان جمع می شود، کل CDD بالقوه در طول زمان افزایش می یابد. به این ترتیب، تنظیم برای عرضه (افزایش تعداد ارز‌های در گردش در طول زمان) در مخرج، دید متناسب تری از رکود در طول تاریخ یک بازار ارائه می‌کند.

CDD اولیه

CDD باینری توضیح می دهد که آیا CDD تنظیم شده با عرضه در هر روز معین بالاتر یا کمتر از میانگین تاریخی بوده است. به طور کلی، نشان می دهد که آیا شرکت کنندگان بلندمدت بازار در حال ورود یا خروج از بازار هستند. این معیار توسط Hans Hauge و Ikigai ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

بیت کوین بخریم؟
ارزهای دیجیتال
زرین حاتمی

بیت کوین بخریم؟

ارزهای دیجیتال همچنان در سرفصل اخبار هستند. برکشایر هاتاوی، شرکت سرمایه گذار ستاره وارن بافت، یک میلیارد دلار سهام در یک بانک دیجیتال با تمرکز

ارز ریپل چیست؟
آموزش
زرین حاتمی

ارز ریپل چیست؟

ریپل یک فناوری است که هم به عنوان یک ارز دیجیتال و هم به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتال برای تراکنش های مالی عمل می