بازار خرسی و گاوی

بازار خرسی و گاوی
دو اصطلاح بازار خرسی و بازار گاوی تشریح می کنند که در حالت کلی بازار به چه شکل عمل می کند و افزایشی بودن یا کاهشی بودن بازار را بیان می کند.همچنین به این دلیل که اصولا بازار تحت تاثیر دیدگاه های سرمایه گذاران قرار دارد، این دو اصطلاح نشان دهنده نگرش و احساسات سرمایه گذاران نسبت به بازار و روند های آن می باشد.

 

بازار خرسی

 

بازار خرسی بازاری می باشد که در حال افت و کاهش است و قیمت سهام ها به صورت دائم در حال کاهش می باشد و بازار حالت نزولی دارد که سرمایه گذاران عقیده دارند این روند تا زمان بسیار طولانی ادامه پیدا می کند.همچنین در این حالت اصولا اقتصاد بسیار کند می باشد و سازمان ها اقدام به اخراج کارمندان خود می کنند که سبب افزایش بیکاری می گردد.

 

بازار گاوی

 

در بازار گاوی اصولا ارزش رو به رشد می باشد و بازار حالت صعودی دارد و قیمت سهام ها افزایش پیدا می کنند.در این حالت سرمایه گذاران بر این باورند که برای مدت طولانی این روند مثبت ادامه دارد و در این شرایط اقتصاد کشور سالم و قدرتمند می باشد و بر خلاف حالت قبلی، استخدام افزایش پیدا کرده و بیکاری کاهش می یابد.

بهتر است دو نکته را هم اضافه کنیم که نکته اول این است که اکثر سرمایه گذاران گاوی هستند و فقط برخی از آن ها خرسی می باشند و نکته دوم بر این تاکید دارد که باید بدانیم سرمایه گذاری در بازار خرسی خطرناک تر می باشد زیرا ارزش سهام ها در حال کاهش می باشد و از آن جا که نمی توان کف بازار را پیش بینی نمود، سرمایه گذاران اقدام به خارج کردن دارایی های خود می کنند.

پیشنهاد می کنیم برای درک بهتر این مسائل از دوره های سایت شمع سبز استفاده نمایید

دوره آنلاین مقدماتی آشنایی با بازار ارزهای دیجیتال و تحلیل تکنیکال آن

 

مشخصات بازار خرسی و گاوی

 

بازار خرسی و گاوی از جهت گیری قیمت های سهام مشخص می شود اما مشخصات دیگری هم دارند که عبارتند از :

۱-عرضه و تقاضا اوراق بهادار که در بازار گاوی تقاضا قوی و عرضه ضعیف می باشد زیرا اکثر سرمایه گذاران تمایل به خرید اوراق بهادار دارند و تعداد کمی در صدد فروش آن هستند و به دلیل رقابت آن ها با یکدیگر قیمت ها افزایش می یابد و بازار خرسی دقیقا بر عکس می باشد.

۲-روانشناسی سرمایه گذار که باعث تاثیر در صعودی یا نزولی بودن بازار می گردد و در بازار گاوی سرمایه گذاران امید و انگیزه دارند و به جهت کسب سود فعالیت می کنند اما در بازار خرسی افراد امید کم تری دارند و اقدام به خارج کردن سرمایه خود می کنند.

۳-تغییر فعالیت های اقتصادی که به دلیل این که بازار خرسی با اقتصادی ضعیف روبرو است و به دلیل این که مصرف کنندگان به اندازه کافی خرج نمی کنند کسب و کار ها سود زیادی نمی برند و طبیعتا در بازار گاوی این اتفاق برعکس می افتد.

در حقیقت عامل کلیدی نشان دهنده خرسی یا گاوی بودن بازار واکنش سریع به یک رویداد خاص نیست، بلکه چگونگی بازار در طولانی مدت نقش اصلی را دارد زیرا جابجایی های کوچک بیان کننده اصلاح بازار و یک دوره کوتاه مدت است اما زمان طولانی است که گاوی یا خرسی بودن بازار را نشان می دهد.اما باز هم دوره طولانی مدت هم نمی تواند به قطعیت خرسی یا گاوی بودن را تعیین کند زیرا بعضی از مواقع بازار درگیر رکود می شود و سعی در پیدا کردن راه درست دارد که در این جا جابجایی های رو به بالا یا پایین می توانند سود و زیان ها را تغییر دهند.

 

چگونگی عملکرد در این بازارها

 

در بازار گاوی بهترین اقدام سرمایه گذار این است که با توجه به روند موجود، در بهترین زمان ممکن سهام را بخرد و در زمان مناسب بفروشد تا بتواند سود کند زیرا در این نوع از بازار زیان ها موقتی و کم است و افراد می توانند با اطمینان کامل سرمایه گذاری کنند.اما در بازار خرسی احتمال ضرر بیشتر است زیرا قیمت ها در حال کاهش می باشند و نمی توان سرنوشت بازار را پیش بینی نمود پس راه کسب سود فروش کوتاه مدت یا سرمایه گذاری در قسمت های امن تر مانند اوراق بهادار می باشد.همچنین شاید افراد به سهام های تدافعی که خیلی کم تحت تاثیر تغییرات بازار هستند و در چرخه اقتصاد ثابت هستند و اصولا به دولت مربوط می شوند و جزو قسمت های مهم زندگی حتی در حالت بد اقتصادی هستند ر‌وی آورند.

 

برگرفته از : سایت رمز ارز

 

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + ده =

استخر استیکینگ
ارزهای دیجیتال
khabaz

استخر استیکینگ چیست؟

برای شروع توضیح در رابطه با استخر استیکینگ بد نیست اطلاعات خود را مرور کنیم تا این مبحث را بهتر درک نماییم.همانطورکه معلوم و واضح