فناوری بلاک چین و مراقبت‌های بهداشتی

بلاکچین

بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده عمومی است که دارایی‌های تراکنش و ردیابی را ثبت می‌کند و تغییر ناپذیری آن توسط یک شبکه رایانه‌ای  نظیر به همتا و نه توسط هیچ مرجع متمرکز تضمین می‌شود.

دارایی ها می‌توانند ملموس باشند مانند خانه یا پول نقد یا می توانند نامشهود باشند مانند ثبت اختراع یا حق چاپ.

یک بلاک چین شامل رکوردهای مرتب شده است که در یک ساختار بلوک مرتب شده اند هر بلوک داده شامل یک هش (اثر انگشت دیجیتال یا شناسه منحصر به فرد) است.

دسته‌ای از معاملات اخیر و زمان بندی بلوک قبلی است و این طرح هر بلوک به ترتیب زمانی به هم متصل می شوند و بلوک های متصل شده را بلاک چین می نامند.

بلاکچین

 تغییرات بلاکچین

عملاً تغییر یکی از بلوک ها در وسط زنجیره غیرممکن است زیرا همه بلوک های بعد از بلوک اصلاح شده باید به طور همزمان اصلاح شوند.با استفاده از این مکانیسم داده‌های شبکه بلاک چین تغییرناپذیراند.

 قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند یک پروتکل کامپیوتری است که در صورت برآوردن پیش نیازها به طور خودکار اجرا می‌شود و نهادی جدا از فناوری بلاک چین است.

این قرارداد هوشمند به عنوان یک عملکرد کلیدی بلاکچین تصویب شد و کاربرد فناوری بلاک چین را فراتر از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین بلاکچین گسترش داد.

اصطلاح بلاکچین اخیراً ظاهر شده است ولی به نظر می رسد مفهوم آن به وضوح تعریف نشده است.

برخی می گویند بلاکچین باعث ایجاد تحول در فناوری بلاک چین می شود که در حال حاضر یکی از مهمتری چالش‌های فناوری بلاک چین است.

 چالش ها و ملاحظات پیاده سازی

فناوری بلاک چین فرصت بیشماری برای مراقبت بهداشتی ارائه می دهد.با این حال،امروزه به طور کامل بالغ نشده است و هیچ دارویی نیست که بتوان بلافاصله از آن استفاده کرد،

چندین چالش فنی،سازمانی و اقتصادی رفتاری باید قبل از پذیرش بلاک چین مراقبت های بهداشتی توسط سازمان های سراسر کشور برطرف شود.

بلاکچین به عنوان فعال کننده قابلیت همکاری در سراسر کشور

 بلاک چین به عنوان فعال کننده قابلیت همکاری در سراسر کشور، دفتر هماهنگ‌کننده ملی فناوری اطلاعات سلامت یک نقشه راه مشترک برای مشارکت در سراسر کشور صادر کرد که خط مشی های فنی مورد نیاز برای قابلیت همکاری در سراسر کشور را مشخص می‌کند.

از جمله:۱- زیرساخت شبکه همه جا و ایمن۲-هویت قابل تایید و احراز هویت کلیه شرکت کنندگان۳- نمایندگی مداوم مجوز دسترسی به اطلاعات سلامت الکترونیکی و چندین الزام دیگر.

با این حال، فناوری های فعلی به طور کامل این الزامات را برطرف نمی کنند زیرا محدودیت های مربوط به امنیت،حریم خصوصی و همکاری کامل اکوسیستم روبرو هستند.

بسیاری از جنبه های فناوری بلاک چین ، مانند تغییر ناپذیری داده های ذخیره شده در یک بلاک چین ، توجه بخش مراقبت های بهداشتی را به خود جلب کرده است و چشم اندازهای شفاف برای بسیاری از موارد موجود در حال بحث است. انتظار می رود فناوری بلاک چین مدیریت پرونده پزشکی و روند ادعای بیمه را بهبود بخشد.

تحقیقات بالینی و پزشکی را تسریع کرده و دفتر اطلاعات زیست پزشکی و مراقبت های بهداشتی را پیش ببرد.

 این انتظارات بر جنبه های کلیدی فناوری بلاک چین مانند مدیریت غیر متمرکز، تغییر حسابرسی تغییرناپذیر ، منشا داده ها، استحکام ، بهبود امنیت و حفظ حریم خصوصی استوار است.

 اگرچه چندین مورد مورد بحث قرار گرفته است ، اما قابل توجه ترین نوآوری که می توان با فناوری بلاک چین به دست آورد بازیابی حق افراد داده است. داده های پزشکی باید در اختیار داشته باشد، مورد استفاده قرار گیرد و اجازه داده شود از افراد دیگر به جز بیمارستان استفاده شود.

 این یک مفهوم کلیدی از قابلیت همکاری بیمار محور است که با قابلیت همکاری معمولی مبتنی بر موسسه متفاوت است. چالش های زیادی ناشی از قابلیت همکاری بیماران محور وجود دارد، مانند استانداردهای داده ، امنیت و حریم خصوصی و علاوه بر مسائل مربوط به فناوری مانند مقیاس پذیری و سرعت ، مشوق ها و حکمرانی هم هستند.

 فناوری بلاکچین و مزایای آن

فناوری بلاک چین می تواند انتقال از قابلیت همکاری با موسسه به قابلیت همکاری با بیمار را تسهیل کند. فناوری بلاک چین به بیماران امکان می دهد قوانین دسترسی به داده های پزشکی خود را تعیین کنند. به عنوان مثال ، به محققان خاص اجازه می دهد تا برای مدت زمان مشخصی به بخش هایی از داده های خود دسترسی داشته باشند.

با استفاده از فناوری بلاک چین ، بیماران می توانند به بیمارستان های دیگر متصل شده و داده های پزشکی خود را به طور خودکار جمع آوری کنند. علاوه بر این ، این عملکردها که می توانند با فناوری بلاک چین اجرا شوند ، ممکن است برای اطمینان از حقوق افراد داده که مطابق مقررات عمومی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا تعریف شده اند مفید باشند.

به دلیل اندازه و حساسیت معمولی داده های پزشکی ، عموما اعتقاد بر این است که اطلاعات برچسب داده های پزشکی  نه خود داده های پزشکی ، در بلوک های داده ذخیره می شود.  با این حال،برخی از اطلاعات مهم مانند اطلاعات مربوط به آلرژی به دارو را می توان در بلاک چین عمومی منتشر کرد.

 سیر پیشرفت فناوری بلاکچین

فناوری بلاک چین دائماً در حال پیشرفت است نه تکمیل ، و چندین چالش بالقوه دارد که باید برای استفاده از آن در کاربردهای زیست پزشکی و مراقبت های بهداشتی برطرف شود. اولین چالش شامل شفافیت و رازداری است.

همه می توانند همه چیز را در یک شبکه بلاک چین مشاهده کنند. بسیاری بر این باورند که داده های پزشکی خود خارج از زنجیره ذخیره می شوند و فقط هش اطلاعات برچسب در یک بلاک چین ذخیره می شود. چالش دوم شامل سرعت و مقیاس پذیری است. در یک مطالعه اثبات مفهوم ، انتظار می رود سرعت پردازش معاملات تنها چند صدم روش معمول ، مانند کارت اعتباری باشد.

با توجه به اینکه تعداد معاملات در بخش مراقبت های بهداشتی بسیار زیاد است ، یک انقلاب فناوری بلاک چین مورد نیاز است.

 آخرین چالش تهدید حمله ۵۱ درصد است. این یک خطر نظری اما احتمالی است و باید راه حلی برای آن پیشنهاد شود.

بسیاری بر این باورند که فناوری بلاک چین می تواند پزشکی و فراتر از آن را تغییر دهد ، اما هیچ کس شواهدی برای اثبات باور آنها نمی بیند. آنچه ما نیاز داریم انتظارات روزافزون نیست ، بلکه یک مورد واقعی است که شواهدی برای پتانسیل فناوری بلاک چین ارائه می دهد.

ارزجو

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
۲ دیدگاه
۱۷ آبان ۱۴۰۰

Thanks designed for sharing such a pleasant opinion, post is fastidious, thats why i have read it completely

۱۷ آبان ۱۴۰۰

It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog!
I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

I look forward to fresh updates and will
share this site with my Facebook group. Chat soon!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 18 =

میانگین متحرک جابجا شده
تحلیل تکنیکال
khabaz

میانگین متحرک جابجا شده DMA

میانگین متحرک جابجا شده یا به اصطلاح آواره، نوعی میانگین متحرک است که در تلاش برای پیش بینی بهتر روندها یا تطابق بهتر حرکات قیمت

پاداش بلاک Block Reward
آموزش
Yavar313

پاداش بلاک Block Reward چیست؟

قفل کردن بلاکچین ها توالی بلوک های جداگانه ای هستند که هر کدام شامل پاداش بلاک در یک دوره معین هستند.هر بلوک دارای یک مشکل

توکن های غیر قابل تعویض
ارزهای دیجیتال
khabaz

توکن های غیر قابل تعویض NFT

توکن های غیر قابل تعویض دارایی های رمزنگاری شده در بلاکچین با کد شناسایی و فراداده منحصر به فردی هستند که آن ها را از