نهنگ بیت کوین

نهنگ بیت کوین

وال یا نهنگ بیت کوین یک اصطلاح است که به افراد یا نهادهایی گفته می شود که مقادیر زیادی بیت کوین دارند.در حقیقت نهنگ ها به اندازه ای از ارز رمزنگاری شده دارند که توانایی دستکاری در ارزیابی ارز را به آن ها می دهد. نهنگ های بیت کوین مانند دیگر دارندگان دارایی های اکثریت هستند و حرکات آن ها تأثیرات زیادی بر بازار بیت کوین دارد و یا از طریق افزایش نوسانات، کاهش نقدینگی یا ترکیبی از هر دو بر بازار اثر می گذارند.

درک بهتر نهنگ بیت کوین

به عبارت دیگر دارندگان بزرگ بیت کوین نهنگ نامیده می شوند، زیرا حرکات آن ها باعث اختلال در آب هایی می شود که ماهی های کوچکتر در آن شنا می کنند.طبق قانون ۲۰-۸۰ (همچنین به عنوان اصل پارتو شناخته می شود)، ۲۰٪ دارندگان بیت کوین بیش از ۸۰٪ ارزش بیت کوین در ایالات متحده را دارند.طبق BitInfoCharts  فقط سه کیف پول بیت کوین دارای ۱۸/۷٪ از کل بیت کوین در گردش در سال ۲۰۲۱ با ارزش حدود ۷۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است و ۱۰۰ کیف پول برتر حدود یک سوم کل بیت کوین را داشتند که ارزش آن ۳۴۲ میلیارد دلار بود.

نهنگ ها می توانند برای بیت کوین مشکل ساز شوند زیرا تمرکز ثروت، به ویژه اگر در یک حساب بی حرکت باشد و نقدینگی را کاهش دهد، به نوبه خود می تواند نوسانات قیمت را افزایش دهد.اگر نهنگ همزمان مقدار زیادی بیت کوین را حرکت دهد نوسانات بیشتر می شود و اگر فروشنده بخواهد بیت کوین را با ارز دولتی بفروشد، کمبود نقدینگی و حجم معاملات بزرگ می تواند قیمت بیت کوین را تحت فشار قرار دهد زیرا سایر فعالان بازار معامله را مشاهده می کنند و همچنین اقدام به فروش می کنند.

از آنجا که دارندگان بزرگ ممکن است برای جلوگیری از جلب توجه به خود سعی کنند دارایی های خود را در مقادیر کمتری بفروشند، می توانند باعث ایجاد تحریف در بازار شوند و قیمت را به طور غیر منتظره بالا یا پایین کنند.نهنگ ها شرایط را برای حدس و گمان در میان ماهی های کوچک ایجاد می کنند که می تواند منجر به یک چرخه معیوب شود که در آن قیمت ها از اصول اساسی خارج شوند.

نمونه هایی از نهنگ های بیت کوین

با توجه به این واقعیت که ۱۰۰ کیف پول حاوی ۳۲٪ از کل بیت کوین است، آیا می توان دانست که این نهنگ ها چه کسانی هستند؟همانطور که می دانیم بیت کوین نام مستعار است، به این معنی که نام دارندگان حساب مشخص نیست، اما دفتر تمام آدرس ها و معاملات را نشان می دهد.بنابراین می توانیم با اطمینان در مورد هویت برخی از نهنگ های بیت کوین حدس بزنیم.

نامزدهای احتمالی نهنگ :

Satoshi Nakamoto :

یکی از نامزدهای احتمالی ساتوشی ناکاموتو “واقعی” کریگ رایت، یک تاجر استرالیایی است که ادعا می کند ارز رمزنگاری شده را با کمک دوست خود دیو کلیمان اختراع کرده است.اسنادی وجود دارد که می گوید رایت یک میلیون بیت کوین دارد اما جزئیات پرونده پیچیده است و بیشتر به دلیل ماهیت پنهانی رایت و ناکاموتو ساخته شده است.اما اگر واقعا رایت ۱ میلیون بیت کوین داشته باشد، مطمئناً او یکی از سه نهنگ برتر بیت کوین خواهد بود.

The Winklevoss Twins :

کامرون و تایلر وینکلوس با بازی معروف آرمی هامر در فیلم شبکه اجتماعی، اوایل پذیرش علاقه مندان و مبلغان بیت کوین بودند.گزارش شده است که آن ها بیش از ۱۰۰,۰۰۰ بیت کوین در اختیار دارند و آن ها را در لیست سه نهنگ برتر قرار می دهد.

Tim Draper :

تیم دراپر یک سرمایه گذار آمریکایی و همچنین یک سرمایه گذار اولیه در بیت کوین بود که تقریبا ۴۲,۰۰۰ بیت کوین به قیمت هر کدام شش دلار خرید و آن ها را در صرافی Mt Gox  ذخیره کرد که پس از نابودی این صرافی، دارایی خود را از دست داد.در ژوئیه ۲۰۱۴ دراپر پوشش گسترده ای را برای خرید خود در حراج خدمات مارشال ایالات متحده دریافت کرد که حدود ۳۰,۰۰۰ بیت کوین از وب سایت بازار راه ابریشم کشف و ضبط شده بود.

Barry Silbert :

باری سیلبرت مدیرعامل و بنیانگذار گروه ارز دیجیتال است که در بیش از ۷۵ شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه گذاری کرده است‌ و او همچنین صاحب CoinDesk که منبع اصلی اخبار بیت کوین است می باشد.سیلبرت در همان حراج دولت آمریکا با دراپر بود و گفته شد که ۴۸,۰۰۰ بیت کوین را بدست آورده و او را به عنوان آخرین نهنگ های بیت کوین در آب قرار داده است.

ترجمه شده از :

Investopedia.com

ارزجو

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

گاپی
تحلیل تکنیکال
khabaz

میانگین متحرک چندگانه گاپی Guppy

میانگین متحرک چندگانه گاپی GMMA  یک شاخص برای تحلیل تکنیکال است که با ترکیب دو گروه میانگین متحرک MA  با دوره های زمانی مختلف، روندهای