آسیک(ASIC) چیست؟

Asic آسیک

(مدار مجتمع ویژه برنامه) ASIC یک “تراشه” تلفظ می شود ، یک تراشه است که به طور سفارشی برای یک هدف خاص طراحی شده است. اگرچه CPU ها و میکروکنترلرها (MCUs) نیز به صورت سفارشی طراحی شده اند ، اما در دسته پردازنده های “عمومی” قرار می گیرند. به CPU ، میکروکنترلر و آسیک ماینر مراجعه کنید. آسیک اگر غالباً توسط شرکتی که آن را برای تهیه لوازم الکترونیکی محصولات خود استفاده کرده است استفاده شود. با این حال ، ممکن است آسیک برای فروش طراحی شود ، در این صورت به طور کلی به عنوان “بخش استاندارد ویژه برنامه” شناخته می شود (ASSP را ببینید). آسیک کامل سفارشی یک آسیک سفارشی کامل به این معنی است که طراحان کنترل کامل بر هر ترانزیستور را دارند و می توانند منطق انجام عملیات را در سریع ترین زمان ممکن تنظیم کنند.

Asic آسیک

امروزه این کار به ندرت برای یک تراشه پیچیده انجام می شود زیرا توسعه آن میلیون ها هزینه دارد. با این حال ، به عنوان بخشی از یک تراشه بزرگ ، می توان یک مدار واحد یا تعداد کمی مدار را به صورت سفارشی طراحی کرد. سلولهای استاندارد اکثر ASIC ها با انتخاب و اتصال سلولهای استاندارد از کتابخانه هایی که دارای عناصر از پیش تعریف شده مانند ثبات ، گیت منطقی ، فلیپ فلاپ و چفت و بست هستند طراحی می شوند. سلولهای استاندارد ممکن است شامل توابع بزرگتری نیز باشند (به سلول استاندارد مراجعه کنید). به آرایه دروازه ، ASIC ، FPGA ، PLD ، محاسبه تطبیقی ​​و CSIC مراجعه کنید.

یک مدار مجتمع نیمه هادی که برای کاربرد خاصی طراحی شده است، به عنوان مثال ، ASIC می تواند به طور خاص برای پردازش زمان واقعی مانند اجرای نوع خاصی از رمزگذاری یا اجرای تلفن همراه یا دستیار دیجیتال شخصی (PDA) طراحی شود. ASIC های معاصر اغلب شامل پردازنده های کامل و RAM ، ROM ، Flash و سایر انواع حافظه هستند.

نقش ما و مزایا تحت قانون آسیک(ASIC) این است که:

حفظ ، تسهیل و بهبود عملکرد سیستم مالی و واحدهای موجود در آن ترویج مشارکت مطمئن و آگاهانه سرمایه گذاران و مصرف کنندگان در سیستم مالی اجرای قانون به طور مثر و با حداقل الزامات رویه ای دریافت ، پردازش و ذخیره و به نحو احسن و سریع  اطلاعاتی که دریافت می کنیم که اطلاعات شرکتها و سایر ارگانها را در اسرع وقت در اختیار عموم قرار دهید هر اقدامی را که می توانیم انجام دهیم و ضروری است.برای اعمال و اعمال قانون، قوانین تصویب شده در سال ۲۰۱۹ مجازات های جنایی و مدنی را برای سوء رفتار در بخش مالی تقویت کرد و یک رژیم تعهد طراحی و توزیع برای شرکت های خدمات مالی و یک قدرت مداخله محصول برای ASIC را معرفی کرد.

 انواع آسیک (ASIC)

 اساساً سه نوع طراحی تراشه آسیک وجود دارد:

طراحی کامل سفارشی ، طراحی نیمه سفارشی و ASIC قابل برنامه ریزی.

انواع ASIC طراحی سفارشی کامل طراحی کامل سفارشی یک روش طراحی مفید برای مدارهای مجتمع است. در این طرح ، مقاومتها ، ترانزیستورها ، منطق دیجیتال ، خازنها و مدارهای آنالوگ همه در طرح مدار قرار گرفته اند. به طور کلی از طرح های کامل سفارشی به عنوان طرح های “دست ساز” یاد می شود. ریزپردازنده یک مثال ساده از IC کامل سفارشی است. معمولا؛ ساخت و طراحی آن بسیار گران است. ۸ هفته زمان تولید معمولی است. حداکثر عملکرد ، حداقل سطح و بالاترین درجه انعطاف پذیری از ویژگی های اصلی این طرح است. در حالی که؛ خطرات چنین IC بیشتر است زیرا کل طرح آزمایش نشده است و از عناصر کتابخانه ای که قبلاً استفاده شده است طراحی نشده است.

همچنین ، به طراحانی نیاز دارد که مهارت بالایی داشته باشند و ممکن است سالها طول بکشد تا طراحی به پایان برسد. IC های سفارشی کامل همچنین به تمرکز برنامه طراحی خاص مورد نظر عمدتا کمک می کند. طراحی نیمه سفارشی طراحی نیمه سفارشی جایگزینی برای طرح های کاملاً سفارشی است. در اینجا ، ما می توانیم از اجزای یک کتابخانه استاندارد برای اهداف طراحی استفاده کنیم. بنابراین ، در طرح های نیمه کاره ASIC ، تمام سلول های منطقی از پیش طراحی شده اند و برخی از لایه های ماسک فقط سفارشی هستند. مزیت استفاده از سلول های منطقی از پیش طراحی شده در کتابخانه این است که می تواند طراحی تراشه های ASIC نیمه سفارشی را آسان تر کند.

کتابخانه های سلولی استاندارد معمولاً با استفاده از طرح های کامل سفارشی طراحی می شوند. اساساً دو نوع آسیک نیمه کاره وجود دارد: ASIC استاندارد مبتنی بر سلول و ASIC مبتنی بر آرایه دروازه. ASIC های مبتنی بر سلول استاندارد یک سلول استاندارد ASIC معمولاً از سلول های منطقی از پیش طراحی شده مانند دروازه های منطقی ، تلنگرهای تلنگر ، چند پلکسرها ، چندپلکسرها و غیره استفاده می کند. این سلول های منطقی از پیش طراحی شده به عنوان سلول های استاندارد شناخته می شوند. بلوکهای انعطاف پذیر که در طراحی ASIC به عنوان سلولهای استاندارد نیز شناخته می شوند ، از ردیفهای زیادی از سلولهای استاندارد تشکیل شده است. مناطق سلولی استاندارد را می توان معمولاً در ترکیب با سلول های استاندارد بزرگتر مانند میکروکنترلرها استفاده کرد. سلولهای استاندارد بزرگتر نیز با نامهای (Megacells ، Megafunctions ، Macro Level System ، Blocks)ارشی کامل ، بلوک های ثابت ، هسته ها یا ماکروهای سطح سیستم شناخته می شوند.

قرار دادن و ایجاد اتصال سلولها نقش اصلی طراح ASIC در اینجا است. برخی از مزایای استفاده از طرح های استاندارد مبتنی بر سلول شامل صرفه جویی در هزینه ، کاهش زمان و ریسک کمتر در مقایسه با طرح های سفارشی کامل است. نقطه ضعف آن زمان و هزینه ایجاد یک کتابخانه استاندارد و ساخت این طرح ها است.

 کاربردهای فناوری آسیک(ASIC)

مدارهای مجتمع کاربردی کاربردهای زیادی در زمینه پزشکی ، صنایع ، خودرو و حسگرها پیدا می کند. امروزه تراشه ASIC می تواند در ماهواره ها ، مودم ها ، رایانه های شخصی و غیره استفاده شود. کیلومتر شمار ، موتور مانیتور و غیره برخی از محصولات ASIC مناسب برای کاربردهای خودرو هستند. کیلومتر شمار الکترونیکی به ثبت مسافت پیموده شده خودرو کمک می کند. مانیتور موتور و کنترل نور هشداردهنده یکی دیگر از محصولات ASIC است که پارامترهای مختلف مانند دما ، ولتاژ و غیره خودرو را کنترل می کند. آسیک ها می توانند به طور گسترده ای برای کاربردهای صنعتی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از محصولات صنعتی مبتنی بر ASIC عبارتند از تایمر قابل برنامه ریزی Micro-Power 555 ، کنترل کننده حرارتی ، میکروکنترلر ۸ بیتی و غیره. در برنامه های پزشکی ، مانیتورهای بیومتریک ، سمعک و غیره برخی از محصولات هستند. امروزه برای برنامه های امنیتی بسیاری از محصولات ASIC در حال عرضه است. یکی از آنها برچسب های RFID است. آخرین و مهمترین آن این است که ASIC می تواند برای بسیاری از برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد و در آینده ای نزدیک می توان انتظار یک فناوری ASIC کم هزینه را داشت.

ارزجو

به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

لایت نود
ارزهای دیجیتال
khabaz

لایت نود چیست

لایت نود ها Lightweight Node یا همان گره های سبک به جهت آسان شدن استفاده از فول نود ها که می توان گفت ستون فقرات

what is hyper ledger
ارزهای دیجیتال
khabaz

با هایپر لجر بیشتر آشنا شویم

هایپر لجر در حقیقت یک برنامه منبع باز است که برای اکوسیستم کاربران خود منفعت دارد که در در موارد مرتبط با بلاک چین تمرکز