ارز ApeCoin چیست؟

در زمانی  اعلام شد که اعضای مجموعه Bored Ape Yacht Club NFT ارز دیجیتال خود یعنی ApeCoin را دریافت خواهند کرد.

ApeCoin صریحاً به این توکن‌های غیرقابل تعویض گران قیمت مرتبط است و با Yuga Labs، شرکتی که مالکیت معنوی پشت Bored Apes را بر عهده دارد، بسیار درگیر است. اما یک کمپین بازاریابی به دقت هماهنگ شده برای جدا کردن ApeCoin از هر یک از شرکت‌های معمولی باعث ایجاد دردسر های زیادی شده است.

در عوض، پیام‌رسان روابط عمومی اصرار دارد که ApeCoin محصول ApeCoin DAO است، یک واحد سازمانی کاملاً جدید که کاملاً توسط دارندگان توکن اداره می‌شود. نگه داشتن APE شما را به عضویت DAO تبدیل می کند (که مخفف عبارت سازمان غیرمتمرکز مستقل است، نوعی جمع آنلاین با محوریت رمزارزها را شامل می شود). شما حتی نیازی به داشتن Bored Ape NFT برای عضویت ندارید.

وب‌سایت رسمی ApeCoin این توکن را به‌عنوان «لایه پروتکل غیرمتمرکز برای ابتکارات تحت رهبری جامعه که فرهنگ را به سمت فراسوی  آن پیش می‌برد» معرفی می‌کند.

ApeCoin چیست؟

ApeCoin یک توکن ERC-20 است، می توانید سلیقه  خاصی از ارز دیجیتال خود را در بلاک چین اتریوم بسازید. بیشتر توکن‌های اجتماعی مبتنی بر اتریوم که در سال گذشته شروع به کار کرده‌اند،  با استفاده از این چارچوب ساخته شده‌اند.

برخلاف NFTها، آنها باید «قابل تعویض» باشند، مانند بیت کوین (BTC)، هر ApeCoin باید دقیقاً به اندازه هر ApeCoin دیگری ارزش داشته باشد، و شما می توانید آزادانه آنها را در صرافی غیرمتمرکز خریداری و بفروشید.این امر نوعی پست تجارت دیجیتال برای ارزهای دیجیتال به حساب می آید.

تقریباً هر صرافی مرکزی متمرکز رمزنگاری، توکن را بلافاصله پس از راه‌اندازی فهرست کرد. این به خودی خود یک دستاورد بود، با توجه به ماهیت سخت و بدنام بازیگران اصلی مانند Coinbase (COIN) این امر این گونه خواهد بود. پس از تنها یک روز معامله، ApeCoin ارزش بازار تقریباً ۲ میلیارد دلار داشت. یک APE در حال حاضر حدود ۱۴ دلار ارزش دارد و مجموع عرضه توکن ها به یک میلیارد محدود شده است (که همه آنها در حال حاضر در گردش نیستند).

چه کسی پشت ApeCoin است؟

طبق وب‌سایت ApeCoin و مطالب مطبوعاتی همراه، ApeCoin توسط ApeCoin DAO راه‌اندازی می‌شود، یک نهاد حاکم جدید که همه دارندگان APE در آن عضو هستند. این به معنای ارائه پیشنهادات از طرف جامعه است که دارندگان توکن می توانند سپس به آن رأی دهند.

سایر پروژه های NFT ساختارهای رأی گیری مشابهی را امتحان کرده اند. خرید NFT از مجموعه‌ای به نام Nouns شما را به عضویت Nouns DAO تبدیل می‌کند، یک مجموعه سرمایه‌گذاری آنلاین که خزانه‌داری ۶۲ میلیون دلاری را جمع آوری کرده است. در یک صفحه اختصاصی برای پروپوزال ها، صاحبان Nouns می توانند به عنوان یک گروه تصمیم بگیرند که می خواهند با آن پول چه کاری انجام دهند.

همچنین یک سازمان جداگانه به نام بنیاد Ape وجود دارد که مدیریت روزانه DAO، مدیریت پیشنهادات و «سایر وظایفی را که تضمین می‌کند ایده‌های جامعه DAO پشتیبانی لازم برای تحقق بخشیدن به آن را دارند، انجام می‌دهد». این پشتوانه قانونی ApeCoin DAO است.

یک کمیته فرعی بنیاد APeنیز به عنوان “هیئت مدیره” ApeCoin DAO عمل خواهد کرد که بر برخی پیشنهادات نظارت خواهد کرد. هیئت مدیره اولیه متشکل از پنج سرمایه گذار برجسته ارزهای دیجیتال است: الکسیس اوهانیان، بنیانگذار Reddit. امی وو، که بازوی سرمایه گذاری صرافی FTX را رهبری می کند. Maaria Bajwa، از Sound Ventures; Animoca Brands’ Yacht Siu; و دین اشتاین بک از آزمایشگاه های هوریزن هر یک از اعضای هیئت مدیره یک دوره شش ماهه دریافت می کند و وب سایت ApeCoin به اعضای DAO قول می دهد که بتوانند در مورد اعضای آینده رای دهند.

یک شرکت مشاوره مستقر در جزایر کیمن به نام Cartan Group که ماهیانه ۱۵۰۰۰۰ دلار برای یک قرارداد شش ماهه پرداخت می کند، در میانه همه اینها شناور است. تمام پنج AIP فعال DAO یا “پیشنهادهای بهبودApe” توسط برایان تانگ، یکی از بنیانگذاران شرکت ارسال شده است.

بنابراین، علاوه بر پروتکل ApeCoin (کد پشت توکن های ApeCoin)، ApeCoin DAO، Ape Foundation و هیئت مدیره ApeCoin DAO وجود دارد.

اما ApeCoin توسط جامعه سرمایه گذاران Bored Ape توسعه نیافته است. یک سیاهچاله در مرکز این کهکشان Apeوجود دارد. واقعاً چه کسی این چیز را کنار هم گذاشته است؟

شرکت اصلی Bored Ape Yacht Club  یوگا لبز است. گزارش شده است که در حال مذاکره با شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz در مورد تامین مالی است که ارزش آن به ۵ میلیارد دلار می رسد، و اخیراً اقداماتی را انجام داده است تا عملاً به اولین انحصار بزرگ NFT تبدیل شود.

یوگا لبز همچنین مسئول تمام پروژه‌ها و خریدهای بزرگ پیرامون Bored Ape Yacht Club است. اگر می‌خواهید با Bored Ape IP کاری انجام دهید، باید به یوگا لبز سر بزنید.

در بیانیه‌ای، نیکول مونیز، مدیرعامل یوگا لبز گفت: «یوگا لبز همچنان سازنده محصولات و تجربیاتی هستند که ایده‌ها و انرژی جدید را به جامعه می‌آورند.» یوگا لبز یک NFT ویژه به خزانه ApeCoin DAO هدیه داده است و قصد دارد “ApeCoin را به عنوان توکن اصلی برای همه محصولات و خدمات جدید بپذیرد” که ارزش آن را به کل مجموعه Bored Ape  اختصاص می دهد

حتی هنوز، یوگا لبز اصرار دارد که مسئولیتی در قبال ApeCoin ندارد.

یک بیانیه مطبوعاتی، توسط شرکتی به نام Strange Brew Strategies، به روزنامه نگاران هشدار می دهد که «احتمالاً وسوسه انگیز است که بنویسیم ApeCoin از Bored Ape Yacht Club برای ساده کردن کارها است، اما این امر دقیق نخواهد بود.»

توزیع و پول رایگان

مدل توزیع برای ApeCoin این سوال  را پیچیده تر می کند.

شصت و دو درصد از کل ApeCoin ها برای دارندگان توکن و خزانه DAO کنار گذاشته می شود. در ۹۰ روز اول وجود ApeCoin، هر کسی که ترکیبی از NFT های Bored Ape Yacht Club و دو مجموعه اسپین آف آن، Mutant Ape Yacht Club و Bored Ape Kennel Club را داشته باشد، می تواند مقدار مشخصی APE را از وب سایت ApeCoin را داشته باشید.

از آنجایی که APE ارزش گسسته ای دارد و در حال حاضر در صرافی های بزرگ معامله می کند، ادعای این ارز های دیجیتال کمی شبیه ادعای پول رایگان است. برای هر Bored Ape که دارید، ۱۰۰۹۴ APE دارید. این حدود ۱۵۰۰۰۰ دلار با قیمت های امروزی است تقریباً نیمی از چیزی که برای خرید یک Bored Ape دیگر برای خود نیاز دارید.

تا کنون، حدود ۱۱۰ میلیون توکن APE توسط دارندگان NFT ادعا شده است.

۳۸ درصد دیگر ApeCoin برای “مشارکت کنندگان اولیه” و همچنین بنیاد میراث جین که از تلاش‌های حفاظتی برای نخستی‌های جنگلی (در زندگی واقعی) حمایت می‌کند، کنار گذاشته شده است.

یوگا لبز ۱۵۰ میلیون APE دریافت می‌کنند که ۱۰ میلیون آن (“یا ارزش برابر”) به بنیاد میراث جین تعلق خواهد گرفت. در مرحله بعد، ۱۴۰ میلیون APE به “شرکت ها و افرادی که به تحقق این پروژه کمک کردند” می رسد  گروهی که هنوز نامش مشخص نشده است که به احتمال زیاد شامل اعضای تیم یوگا لبز است. و ۸۰ میلیون APE به بنیانگذاران یوگا لبز می رسد. همه این ارز های دیجیتال برای ۱۲ ماه اول “قفل” هستند، بنابراین دارندگان نمی توانند فقط پول نقد کنند و قیمت را کاهش دهند.

مفهوم ادعای توکن «پول رایگان» برای NFTها، مفهوم جدیدی نیست. در ماه سپتامبر، یک توسعه‌دهنده ارز دیجیتالی به نام Adventure Gold (AGLD) را به عنوان همراه مجموعه NFT صعودی به نام Loot راه‌اندازی کرد. هر کسی که دارای Loot NFT بود به طور خودکار حق دریافت مقدار معینی از AGLD را داشت و ادعای آن توکن ها به معنای دریافت ده ها هزار دلار بدون هیچ تلاش اضافی بود. از این نظر، یک NFT می تواند به عنوان مجوزی برای چاپ پول عمل کند.

مجدداً، یوگا لبز مسئولیتی را در قبال ApeCoin بر عهده نمی‌گیرد  این فقط بخش قابل توجهی از سود را می‌گیرد.

آیا این مورد امری قانونی به حساب می آید

این به این ایده بستگی دارد که ApeCoin DAO کاملاً مستقل از Yuga Labs است. اگر یوگا لبز به صراحت توکنی را به عنوان پاداش برای دارندگان Bored Ape صادر می‌کردند، راحت‌تر می‌توانید استدلال کنید که Bored Ape نوعی سرمایه‌گذاری است و در نتیجه مشمول مقررات اوراق بهادار است. به گونه‌ای که سهام خاص سود سهام تقسیم می‌کنند، بخشی از ارزش NFT‌های سرمایه‌گذاری به امتیازاتی که می‌توانند شما را به سمت پایین بکشند، مرتبط می‌شود.

با توجه به اینکه ApeCoin ظاهراً فقط از ApeCoin DAO می آید و نه از Yuga Labs، یک پوشش قابل انکار وجود دارد، یک نهاد مستقل که توکن ها را به یک شرکت و بنیانگذاران آن اختصاص می دهد، نه اینکه آن شرکت و بنیانگذاران آن سرمایه گذاری های خود را انجام دهند.

البته شرکت های سنتی این کار را همیشه از طریق عرضه اولیه سهام انجام می دهند. تفاوت این است که عرضه ApeCoin اساساً تنظیم نشده است، زیرا در ایالات متحده، کمیسیون بورس و اوراق بهادار هنوز بر NFT ها نظارت نمی کند.

به گفته روهان گری، استاد حقوق در دانشگاه ویلامت و ناظر مقررات رمزنگاری، تمایز بین ApeCoin DAO و Yuga Labs احتمالاً به چیزی به نام تست Hinman نیز مربوط می شود. نام آن به افتخار ویلیام هینمن، مسئول سابق SEC، که اکنون در Andreessen Horowitz کار می کند، گرفته شده است. ایده هینمن این بود که اگر یک نهاد حاکم “به اندازه کافی غیرمتمرکز” باشد، می‌تواند یک توکن را بدون نیاز به ثبت آن به عنوان یک اوراق بهادار صادر کند. ApeCoin DAO (حداقل به صورت اسمی) غیرمتمرکز است و این یوگا لبز نیست.

او گفت: «این تکرار بعدی تلاش‌های دنیای رمزارز برای دور زدن مقررات اوراق بهادار است. اول از همه، این ارز دیجیتال بود و سپس در سال ۲۰۱۷ با گزارش ICO [SEC]، آنها نتوانستند این کار را انجام دهند، بنابراین آنها به استیبل کوین‌ها روی آوردند، و سپس محدودیت‌هایی روی آن صورت گرفت، بنابراین به NFTها روی آوردند.»

حالا با APEcoin  چه کاری می توانیم انجام دهیم

در حال حاضر، ApeCoin بیشتر برای حدس و گمان و “حکومت” برای DAO وجود دارد. اما یوگا لبز جاه طلبی های بزرگی برای توکن دارد.

یک بازی موبایلی به نام Benji Bananas که توسط Animoca Brands ساخته شده است (که یکی از بنیانگذاران آن، Yat Siu، در هیئت مدیره Ape Foundation است)، ApeCoin را به عنوان نوعی ارز درون بازی استفاده می کند. با ۲۵ ApeCoin، می‌توانید یک پاس عضویت Benji Bananas بخرید، که به شما امکان می‌دهد «توکن‌های ویژه» در بازی کسب کنید. سپس می توان آن توکن ها را با ApeCoins مبادله کرد.

احتمالاً، این تنها آغاز یک اکوسیستم کامل است که توسط ApeCoin طراحی شده است: یوگا لبز قصد دارند از APE به عنوان ارز واقعی خود برای همه پروژه‌های جدید استفاده کنند. این نیز بخشی از عنصر قانونی است هر چه بیشتر بتوانید با این نشانه انجام دهید، فراتر از حدس و گمان، شانس شما برای فرار از SEC بهتر است.

اگر قیمت حفظ شود و معامله‌گران خارج از اکوسیستم Bored Ape Yacht Club شروع به گرفتن موقعیت در APE کنند، می‌توانید انتظار داشته باشید که موارد استفاده تکامل یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یازده =

ATR
تحلیل تکنیکال
khabaz

اندیکاتور دامنه واقعی متوسط ATR

اندیکاتور دامنه واقعی متوسط ATR یک  اندیکاتور در تحلیل تکنیکال است که با تجزیه طیف وسیعی از قیمت دارایی برای آن دوره، نوسانات بازار را

الگوی چکش و چکش وارونه
کلیپ
khabaz

الگوی چکش و چکش وارونه

در این ویدئو شما را با یکی از متداولترین الگوهای کندل استیکی آشنا می کنیم که می تواند به شما در تحلیل تکنیکال کمک نماید.