ارز کاردانو چیست؟

ارز کاردانو چیست؟

کاردانو یکی از محبوب‌ترین شکل‌های ارز دیجیتال است، نوعی ارز دیجیتال که منحصراً به صورت آنلاین وجود دارد. کاردانو در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد و در اکتبر ۲۰۱۷ تجارت عمومی را با قیمت چند سنت برای هر ارز آغاز  به کار کرد. از ژانویه ۲۰۲۲، این ارز بیش از ۱.۲۰ دلار معامله می شود، اگرچه در ۵۲ هفته قبل به بالای ۳ دلار رسیده بود. طبق CoinMarketCap.com، این ارز در بین ۱۰ ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش کل قرار دارد.

کاردانو چیست؟

کاردانو یکی از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده در بازاری با بیش از ۱۰۰۰۰ ارز دیجیتال است. ارز رمزنگاری شده کاردانو نامیده می شود، در حالی که واحد تکی آن Ada نامیده می شود.

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران Ethereum، یکی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده محبوب، ایجاد شد و بر روی یک دفتر کل عمومی غیرمتمرکز با استفاده از فناوری بلاک چین اجرا می شود. بلاک چین ارز دیجیتال را مدیریت و ردیابی می کند، هر تراکنشی را که با استفاده از آن انجام می شود، ثبت و سفارش می دهد، مانند یک رسیدی که پایانی ندارد این کار را انجام می دهد.

این سیستم غیرمتمرکز تراکنش ها را تأیید می کند، یکپارچگی آنها را تأیید می کند و به اطمینان از اینکه سیستم به طور کلی قوی و بدون خطا است کمک می کند. کاردانو از سیستمی استفاده می‌کند که به آن سیستم «اثبات سهام» می‌گویند، که در آن صاحبان ارز موظفند در ازای دریافت پاداش، تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کنند. این پاداش “شرکت” می تواند راهی جذاب برای کسب درآمد باشد و بهترین کارگزاران رمزنگاری به شما امکان می دهند با هزینه کم یا بدون هزینه در سهام شرکت کنید.

مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، مفید است که کاردانو را به عنوان رمزی در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد برنامه ها را فعال کنید. ارسال پول تنها یکی از جنبه های کاری است که کاردانو و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال به شما اجازه انجام آن را می دهند.

کاردانو چه  کاری می تواند انجام دهد؟

کاردانو چندین ویژگی مختلف را در پلتفرم خود فعال می کند که به صورت زیر می باشد:

ارز: با یک کیف پول رمزنگاری شده، می توانید کاردانو را ارسال و دریافت کنید یا آن را در ازای کالا و خدمات انتقال دهید.

قراردادهای هوشمند: کاردانو قراردادهای هوشمند را فعال می کند، که قراردادهایی هستند که در صورت تحقق شرایط قرارداد، به طور خودکار خود به خود اجرا می شوند.

امور مالی غیرمتمرکز: کاردانو به افراد این امکان را می‌دهد تا از واسطه‌ها مانند بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی، صرف نظر کنند تا مستقیماً و بدون مجوز با افراد یا نهادهای دیگر معامله کنند.

برنامه های دیجیتال: به عنوان بخشی از امور مالی غیرمتمرکز، کاردانو می تواند وام، عملیات دارایی، مدیریت دارایی، بیمه و سایر خدمات مالی معمولی را فعال کند.

بنابراین اهمیت دارد  که کاردانو را به عنوان یک نشانه که خدمات مالی مختلف را به جای صرفاً به عنوان ارز قدرت می دهد، در نظر بگیریم، اگرچه این نیز یکی از کارکردهای آن است.

ارز های دیجیتال کاردانو از کجا می آیند؟

بر اساس CoinMarketCap، تا ژانویه ۲۰۲۲، حدود ۳۳.۵ میلیارد آدا در گردش بوده است. مجموع عرضه ۴۵ میلیارد ارز دیجیتال محدود شده است.

عرضه ثابت کاردانو را شبیه بیت کوین می کند، جایی که عرضه به ۲۱ میلیون ارز محدود شده است. و برخلاف اتریوم است، جایی که عرضه نامحدود است، اما انتشار سالانه محدود است. یکی دیگر از ارزهای رمزپایه محبوب، Dogecoin، عرضه کلی نامحدود دارد.

سیستم اثبات سهام کاردانو به کسانی که صاحب ارز دیجیتال هستند کسانی که علاقه مند به حفظ یکپارچگی سیستم هستند  اجازه می دهد تا تراکنش های روی بلاک چین را تأیید کنند. این اعتباردهنده‌ها برای راه‌اندازی سیستم، پاداش‌هایی (به شکل  ارز رمزنگاری) دریافت می‌کنند. با این حال، اگر اعتباردهندگان معاملات نادرست را تأیید کنند، سهامداران می توانند پول خود را از دست بدهند.

و به‌عنوان مالک ارز دیجیتال، می‌توانید ارز های خود را با یک اعتبارسنجی به اشتراک بگذارید و پاداشی متناسب به دست آورید، البته اغلب با هزینه‌ای برای خدمات این بخش در نظر گرفته می شود.

آیا کاردانو سرمایه گذاری خوبی است؟

مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، قیمت کاردانو نیز بسیار متغیر بوده است. در حالی که کاردانو از بالاترین سطح اخیر خود، مانند بسیاری دیگر از ارزهای کریپتو، کاهش یافته است، کاردانو همچنان احتمالاً برای بسیاری از کسانی که با آن در گیر هستند، درآمد قابل توجهی به دست آورده است، به خصوص اگر از اولین عرضه آن در سال ۲۰۱۷ خرید کرده و نگه داشته باشند. مهم است که بدانید دقیقاً چه چیزی می‌خرید.

از این زاویه، کاردانو توسط هیچ دارایی یا جریان نقدی یک تجارت زیربنایی پشتیبانی نمی‌شود، که تمایز کلیدی بین تقریباً همه ارزهای دیجیتال و سهام است.  این نوع سهام  سهام مالکیت کسری در یک شرکت است، بنابراین اگر آن شرکت در طول زمان رشد کند، احتمالاً سهام نیز افزایش می یابد. سهامداران به معنای واقعی کلمه مالک سهام در آن تجارت هستند و ادعای حقوقی بر دارایی ها و جریان نقدی آن دارند. سهام همچنین ممکن است سود نقدی به سهامداران خود بپردازد.

در مقابل، معامله گران در کاردانو هیچ ادعا یا پشتوانه ای برای سرمایه گذاری خود ندارند. کاردانو با افزایش و کاهش خوش بینی معامله گران بالا و پایین می رود. آنچه ارزهای رمزپایه مانند کاردانو را به حرکت در می آورد، احساسات، حدس و گمان و خوش بینی سایر معامله گران است، نه موفقیت یک تجارت اساسی. معامله‌گران تصور می‌کنند که می‌توانند بعداً ارز را با قیمت بالاتر به شخص دیگری بفروشند، یا آنچه که «نظریه احمقانه‌تر سرمایه‌گذاری» نامیده می‌شود.

اغلب در چنین مواردی، بازار در نهایت از معامله‌گران خوش‌بین‌تر می‌گذرد و قیمت سقوط می‌کند، زیرا دلالان به دنبال تپه‌ها می‌روند. این راه‌اندازی  فقدان یک شرکت رو به رشد و مولد پول نقد زیربنای سرمایه‌گذاری، چیزی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران برجسته، مانند وارن بافت افسانه‌ای را از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باز می‌دارد.

نتیجه گیری

اگر فکر می‌کنید ارزهای دیجیتال موج بزرگ بعدی هستند، می‌توانید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید، اما به جای سرمایه‌گذاری مستقیم روی توکن‌ها، راه‌های دیگری برای بازی کردن با آن‌ها دارید. برای مثال، می‌توانید در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که از فناوری بلاک چین سود می‌برند و از این طریق کارتان را انجام دهید.

با این حال، اگر متعهد به تجارت کاردانو یا سایر ارزهای دیجیتال هستید، انتظار نوسانات بسیار مهم است. و اگر دارایی‌ای را بخرید که توسط هیچ چیزی پشتیبانی نمی‌شود، ممکن است کل سرمایه‌گذاری خود را از دست بدهید. بنابراین پولی را که نمی توانید از دست بدهید، وارد نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 8 =

شت کوین
ارزهای دیجیتال
khabaz

شت کوین Shitcoin

اصطلاح شت کوین به ارز رمزنگاری شده با ارزش کم یا ارز دیجیتالی گفته می شود که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد.این کلمه

هایپرلجر
آموزش
Yavar313

هایپرلجر (Hyperledger) چیست؟

پارچه هایپرلجر (Hyperledger Fabric) یک پروژه منبع باز از بنیادLinux(لینوکس)،چارچوب بلاک چین مدولار و استاندارد برای پلتفرم های بلاک چین سازمانی است. معماری باز و

شاخص Number of Active address
آموزش
زرین حاتمی

شاخص Number of Active address

مجموع تعداد آدرس‌های منحصربه‌فردی که در روز در شبکه (چه به عنوان مقصد یا منبع تغییر دفتر) فعال می باشند. همه طرفین در یک اقدام