چارت فیوچرز ارز را درکجا می توان دید؟

چارت فیوچرز ارزها را درکجا می توان دید؟

بر اساس داده های بانک تسویه بین المللی (BIS)، بازار جهانی فارکس بزرگترین بازار در جهان است که روزانه بیش از ۵ تریلیون دلار معامله می شود. با این حال، بازار فارکس تنها راه برای مشارکت سرمایه گذاران و معامله گران نیست. در ارز خارجی در حالی که تقریباً به اندازه بازار فارکس نیست،  چارت فیوچرز ارز میانگین روزانه قابل نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار  را نشان می دهد.

چارت فیوچرز ارزها، قراردادهای آتی که در آن کالای اساسی نرخ مبادله ارز است ، امکان دسترسی به بازار ارز در محیطی مشابه سایر قراردادهای آتی را فراهم می کند.

چارت فیوچرز ارز که به آنها معاملات آتی فارکس یا معاملات آتی ارز خارجی نیز گفته می شود، قراردادهای آتی قابل معامله در مبادله برای خرید یا فروش مقدار مشخصی از یک ارز خاص با قیمت و تاریخ تعیین شده در آینده هستند. چارت فیوچرز ارز در سال ۱۹۷۲ بلافاصله پس از کنار گذاشته شدن سیستم نرخ ارز ثابت و استاندارد طلا در بورس کالای شیکاگو معرفی شد. تاریخ ها معمولاً در چهارشنبه سوم مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر قرار دارند.

انواع قرار داد ها در این بخش چگونه است؟

طیف گسترده ای از قراردادهای آتی ارز موجود است. جدای از قراردادهای رایج مانند EUR/USD (قرارداد آتی ارز یورو/دلار آمریکا)،  در چارت فیوچرز ارزها مولفه های E-Micro Forex نیز وجود دارند که با ۱/۱۰ اندازه قراردادهای آتی ارز معمولی و همچنین ارز بازارهای نوظهور معامله می شوند.

قراردادهای مختلف با درجات مختلف نقدینگی معامله می شوند. به عنوان مثال، حجم روزانه قرارداد EUR/USD ممکن است ۴۰۰۰۰۰ قرارداد در مقابل ۳۳ قرارداد برای بازارهای نوظهوری مانند BRL/USD  باشد.

قرار داد های معروف در این بخش چه می باشند؟

معامله گران و سرمایه گذاران به سمت بازارهایی با نقدینگی بالا کشیده می شوند زیرا این بازارها فرصت بهتری را برای کسب سود فراهم می کنند. بازارهای نوظهور معمولاً حجم و نقدینگی بسیار کمی دارند و قبل از رقابت با سایر قراردادهای ایجاد شده، باید کشش را به دست آورند. قراردادهای G10، E-mini و E-Micro بیشترین معامله را دارند و بیشترین نقدینگی را دارند.

مشخصات قرارداد ها در این بخش چگونه است؟

چارت فیوچرز ارزها از جمله قراردادهای آتی ارز را شامل می شوند و باید  مشخصاتی از جمله اندازه قرارداد، حداقل افزایش قیمت و ارزش تیک مربوطه را ذکر کنند. این مشخصات به معامله‌گران کمک می‌کند تا اندازه موقعیت و الزامات حساب، و همچنین سود یا زیان احتمالی را برای تغییرات قیمت در قرارداد را شامل می شوند.

یورو/آمریکا برای مثال، قرارداد دلار، حداقل افزایش قیمت ۰.۰۰۰۱ و ارزش تیک مربوطه ۱۲.۵۰ دلار را نشان می دهد. این نشان می دهد که هر بار که یک حرکت ۰.۰۰۰۱ در قیمت وجود دارد، ارزش قرارداد ۱۲.۵۰ دلار تغییر می کند که ارزش آن به جهت تغییر قیمت بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر یک معامله طولانی در ۱.۳۹۵۸ وارد شود و به ۱.۳۹۵۹ حرکت کند، آن حرکت قیمت ۰.۰۰۰۱ برای معامله گر ۱۲.۵۰ دلار خواهد بود (با فرض یک قرارداد). اگر همان معامله طولانی به ۱.۳۹۶۸ حرکت کند، حرکت قیمت به ارزش ۱۲۵.۰۰ دلار خواهد بود.

مواردی دیگر

دو روش اصلی برای تسویه قرارداد  در چارت فیوچرز ارزها وجود دارد. در اکثر موارد، خریداران و فروشندگان موقعیت های اصلی خود را قبل از آخرین روز معامله (روزی که بسته به قرارداد متفاوت است) با گرفتن موقعیت مخالف جبران می کنند. هنگامی که یک موقعیت مخالف، معامله را قبل از آخرین روز معامله می بندد، سود یا زیان به حساب معامله گر بستانکار یا بدهکار می شود.

به ندرت، قراردادها تا تاریخ سررسید نگهداری می شوند، که در این زمان، بسته به قرارداد و مبادله خاص، قرارداد به صورت نقدی تسویه یا تحویل فیزیکی می شود. اکثر قراردادهای آتی ارز چهار بار در سال در سومین چهارشنبه در ماه های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر تحت یک فرآیند تحویل فیزیکی قرار می گیرند. تنها درصد کمی از قراردادهای آتی ارز در تحویل فیزیکی ارز تسویه می شود. بین خریدار و فروشنده زمانی که قرارداد آتی ارز تا انقضا نگهداری می شود و به صورت فیزیکی تسویه می شود، صرافی مناسب و شرکت کننده هر کدام وظیفه دارند تحویل را تکمیل کنند.

به عنوان مثال، CME مسئول ایجاد تسهیلات بانکی در ایالات متحده و در هر کشوری است که توسط قراردادهای آتی ارزی آن نمایندگی می شود. این بانک‌های عامل، همانطور که نامیده می‌شوند، از طرف CME عمل می‌کنند و یک حساب دلاری آمریکا و یک حساب ارز خارجی برای پذیرش هرگونه تحویل فیزیکی دارند. علاوه بر این، قراردادهای آتی مستقیماً بین مشتریان (مثلاً خریدار و فروشنده) وجود ندارد. در عوض، هر یک از شرکت‌کنندگان با یک اتاق پایاپای قراردادی دارند و این خطر را برای خریداران و فروشندگان کاهش می‌دهد که طرف مقابل به شرایط قرارداد عمل نکند.

خریداران (شرکت کنندگان دارای موقعیت های طولانی) با یک بانک هماهنگی می کنند تا دلار را به حساب تحویل بازار بین المللی پول (IMM) که بخشی از CME است، پرداخت کنند. IMM همچنین حسابی است که از آن به فروشندگان (شرکت کنندگان دارای موقعیت های کوتاه) پرداخت می شود. انتقال ارز در کشورهای دیگر نیز به همین صورت انجام می شود. اساساً، تحویل بانکی شرکت‌کننده، ارز را به حساب تحویل IMM منتقل می‌کند، که سپس ارز را به حساب مناسب منتقل می‌کند.

کارگزاران معاملات آتی، از جمله آنهایی که معاملات آتی ارز ارائه می کنند، باید از مقررات اعمال شده توسط آژانس های حاکم از جمله کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و انجمن ملی معاملات آتی (NFA) و همچنین قوانین تعیین شده توسط صرافی ها پیروی کنند. به عنوان مثال، گروه CME، بزرگترین بورس اوراق بهادار در جهان، تضمین می کند که وظایف خود تنظیمی از طریق بخش تنظیم بازار خود، از جمله حفاظت از یکپارچگی بازار با حفظ بازارهای منصفانه، کارآمد، رقابتی و شفاف انجام می شود. چارت فیوچرز ارزها نظارت بیشتری نسبت به بازارهای لحظه ای فارکس دارند، که در مواقعی به دلیل مواردی مانند قیمت گذاری غیرمتمرکز و کارگزاران فارکس علیه مشتریان خود مورد انتقاد قرار می گیرند.

قدرت خرید به مقدار پولی که در حساب مارجین برای معامله در دسترس است اشاره دارد. کارگزاران مختلف الزامات مختلفی برای حساب های مارجین دارند. به طور کلی، حساب‌های آتی ارز در مقایسه با حساب‌های فارکس که می‌توانند اهرم ۴۰۰:۱ را ارائه دهند، میزان حاشیه (اهرم) نسبتاً محافظه‌کاری دارند.

نرخ‌های حاشیه آزاد بسیاری از حساب‌های فارکس این فرصت را برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا سودهای چشمگیری کسب کنند، اما اغلب متحمل ضررهای فاجعه‌بار می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + ده =

طرح پانزی
ارزهای دیجیتال
khabaz

طرح پانزی چیست

طرح پانزی Ponzi  یک کلاهبرداری متقلبانه می باشد که امیدوار است نرخ بالایی از بازده را دارا باشد و خطر کمی برای سرمایه گذاران  به

تتر
ارزهای دیجیتال
khabaz

تتر Tether چیست

تتر یک ارز رمزپایه مبتنی بر بلاکچین است که رمز ارزهای موجود در آن با مقدار معادل ارزهای فیات سنتی مانند دلار پشتیبانی می شود

اتریوم مکس
دسته‌بندی نشده
khabaz

اتریوم مکس EthereumMax

پروژه اتریوم مکس ارز دیجیتالی می باشد که با عرضه کل ۲ میلیارد دلار به تازگی شروع به کار کرده است و با نماد EMAX