uniswap چیست چه نوع صرافی ای می باشد؟

صرافی uniswap چیست؟

صرافیUniswap مجموعه ای از برنامه های کامپیوتری است که روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود و امکان مبادله توکن های غیرمتمرکز را فراهم می کند. با کمک یونیکورن کار می کند.

معامله‌گران می‌توانند توکن‌های اتریوم را در Uniswap بدون اینکه نیازی به اعتماد سرمایه‌شان به کسی داشته باشند، مبادله کنند. در همین حال، هر کسی می‌تواند کریپتو خود را به ذخایر خاصی به نام استخر نقدینگی قرض دهد. در ازای ارائه پول به این استخرها، کارمزد دریافت می کنند.

مقدمه

صرافی های متمرکز سال هاست که بخش اصلی بازار ارزهای دیجیتال بوده است. آنها زمان تسویه سریع، حجم معاملات بالا و بهبود مستمر نقدینگی را ارائه می دهند. با این حال، دنیایی موازی در قالب پروتکل‌های غیرقابل اعتماد ساخته می‌شود. صرافی های غیرمتمرکز (DEX) به هیچ واسطه یا متولی برای تسهیل تجارت نیاز ندارند.

با توجه به محدودیت‌های ذاتی فناوری بلاک چین، ساختن DEXهایی که به طور معناداری با همتایان متمرکز خود رقابت می‌کنند، یک چالش بوده است. اکثر DEX ها می توانند هم از نظر عملکرد و هم از نظر تجربه کاربر بهبود یابند.

بسیاری از توسعه دهندگان به راه های جدیدی برای ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز فکر کرده اند. یکی از پیشگامان این امر Uniswap است. نحوه عملکرد Uniswap ممکن است کمی دشوارتر از یک DEX سنتی تر باشد. با این حال، به زودی خواهیم دید که این مدل مزایای جذابی را به همراه دارد.

در نتیجه این نوآوری، Uniswap به یکی از موفق ترین پروژه هایی تبدیل شده است که بخشی از جنبش مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

بیایید ببینیم Uniswap چیست، چگونه کار می‌کند، و چگونه می‌توانید توکن‌های آن را به سادگی با کیف پول اتریوم تعویض کنید.

Uniswap چیست؟

Uniswap یک پروتکل تبادل غیرمتمرکز است که بر روی اتریوم ساخته شده است. به بیان دقیق تر، این یک پروتکل نقدینگی خودکار است. هیچ دفترچه سفارش یا هیچ حزب متمرکزی برای انجام معاملات لازم نیست.صرافی Uniswap به کاربران اجازه می دهد تا بدون واسطه، با درجه بالایی از عدم تمرکز و مقاومت در برابر سانسور، تجارت کنند.

صرافیUniswap نرم افزار منبع باز است. می توانید آن را خودتان در Uniswap GitHub بررسی کنید.

خوب، اما چگونه معاملات بدون دفترچه سفارش اتفاق می افتد؟ خوب، صرافی Uniswap با مدلی کار می کند که شامل ارائه دهندگان نقدینگی است که استخرهای نقدینگی ایجاد می کنند. این سیستم مکانیزم قیمت گذاری غیرمتمرکز را ارائه می دهد که اساساً عمق دفترچه سفارش را صاف می کند. با جزئیات بیشتر به نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت. در حال حاضر، فقط توجه داشته باشید که کاربران می توانند بدون نیاز به دفترچه سفارش، به طور یکپارچه بین توکن های ERC-20 مبادله کنند.

از آنجایی که پروتکل Uniswap غیرمتمرکز است، هیچ فرآیند فهرست بندی وجود ندارد. اساساً هر توکن ERC-20 را می توان تا زمانی که یک استخر نقدینگی برای معامله گران موجود باشد راه اندازی کرد. در نتیجه، Uniswap هیچ هزینه‌ای برای فهرست‌بندی دریافت نمی‌کند. به یک معنا، پروتکل Uniswap به عنوان نوعی کالای عمومی عمل می کند.

پروتکل Uniswap توسط هیدن آدامز در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد. اما فناوری زیربنایی که الهام‌بخش اجرای آن بود، که اولین بار توسط بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین، توصیف شد.

Uniswap چگونه کار می کند؟

Uniswap معماری سنتی مبادلات دیجیتال را پشت سر می گذارد زیرا دفترچه سفارش ندارد. با طرحی به نام Constant Product Market Maker کار می کند که نوعی از مدلی به نام Automated Market Maker (AMM) است.

بازارسازان خودکار قراردادهای هوشمندی هستند که ذخایر نقدینگی (یا استخرهای نقدینگی) را نگه می دارند که معامله گران می توانند با آنها معامله کنند. این ذخایر توسط تامین کنندگان نقدینگی تامین می شود. هرکسی می‌تواند ارائه‌دهنده نقدینگی باشد که ارزشی معادل دو توکن در استخر سپرده‌گذاری کند. در ازای آن، معامله گران هزینه ای را به استخر می پردازند که سپس با توجه به سهم آنها از استخر بین تامین کنندگان نقدینگی توزیع می شود. بیایید با جزئیات بیشتر به نحوه عملکرد این روش بپردازیم.

ارائه دهندگان نقدینگی با واریز ارزشی معادل دو توکن، بازاری را ایجاد می کنند. اینها می توانند ETH و یک توکن ERC-20 یا دو توکن ERC-20 باشند. این استخرها معمولاً از استیبل کوین‌هایی مانند DAI، USDC یا USDT تشکیل می‌شوند، اما این یک الزام نیست. در مقابل، ارائه دهندگان نقدینگی “توکن های نقدینگی” را دریافت می کنند که نشان دهنده سهم آنها از کل استخر نقدینگی است. این توکن‌های نقدینگی را می‌توان برای سهمی که در استخر نمایندگی می‌کنند بازخرید کرد.

بنابراین، بیایید استخر نقدینگی ETH/USDT را در نظر بگیریم. ما بخش ETH از استخر را x و بخش USDT را y می نامیم. Uniswap این دو مقدار را می گیرد و آنها را ضرب می کند تا کل نقدینگی موجود در مجموعه را محاسبه کند. بیایید این را k بنامیم. ایده اصلی پشت Uniswap این است که k باید ثابت بماند، به این معنی که کل نقدینگی در استخر ثابت است. بنابراین، فرمول نقدینگی کل در استخر به صورت زیر است:

x.y=k

بنابراین، چه اتفاقی می افتد زمانی که شخصی می خواهد معامله ای انجام دهد؟

فرض کنید آلیس با استفاده از استخر نقدینگی ETH/USDT، ۱ ETH را با ۳۰۰ USDT خریداری می کند. با انجام این کار، او بخش USDT از استخر را افزایش می دهد و بخش ETH استخر را کاهش می دهد. این به طور موثر به این معنی است که قیمت ETH افزایش می یابد. چرا؟ پس از انجام معامله، ETH کمتری در استخر وجود دارد و می دانیم که نقدینگی کل (k) باید ثابت بماند. این مکانیسم چیزی است که قیمت را تعیین می کند. در نهایت، قیمت پرداخت شده برای این اتریوم بر اساس میزان تغییر نسبت بین x و y توسط یک معامله مشخص است.

شایان ذکر است که این مدل به صورت خطی مقیاس نمی شود. در واقع، هر چه ترتیب بزرگتر باشد، بیشتر تعادل بین x و y را تغییر می دهد. این بدان معناست که سفارشات بزرگتر به طور تصاعدی در مقایسه با سفارشات کوچکتر گران تر می شوند و منجر به لغزش بیشتر و بیشتر می شود. همچنین به این معنی است که هرچه استخر نقدینگی بزرگتر باشد، پردازش سفارشات بزرگ آسان تر است. شاید بپرسید چرا؟  چون در آن صورت،  تغییر بین x و y کوچکتر است.

Uniswap نسخه ۳

فناوری پشت Uniswap تاکنون چندین بار تکرار شده است. به احتمال زیاد، اگر از Uniswap استفاده کرده اید، از Uniswap v2 استفاده کرده اید. با این حال، همیشه پیشرفت های جدیدی در خط لوله وجود دارد. بیایید تاثیرگذارترین به‌روزرسانی‌های ارائه شده توسط Uniswap v3 را مرور کنیم.

بهره وری سرمایه

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که با Uniswap نسخه ۳ ایجاد می‌شود، مربوط به کارایی سرمایه است. ببینید، بیشتر AMM ها سرمایه بسیار ناکارآمدی دارند – یعنی بیشتر وجوه موجود در آنها در هر لحظه استفاده نمی شود. این به دلیل ویژگی ذاتی این مدل x*y=k است که قبلاً مورد بحث قرار گرفت. به روشی ساده، هرچه نقدینگی بیشتری در استخر وجود داشته باشد، سیستم می‌تواند سفارش‌های بزرگ‌تری را در محدوده قیمتی بزرگ‌تری پشتیبانی کند.

با این حال، ارائه دهندگان نقدینگی (LP) در این استخرها اساساً نقدینگی را برای منحنی قیمت (محدوده) بین ۰ تا بی نهایت ارائه می کنند. تمام آن سرمایه برای سناریویی که یکی از دارایی های موجود در مجموعه ۵x-s، ۱۰x-s، ۱۰۰x-s قرار دارد، در آنجا نشسته است.

اگر این اتفاق بیفتد، آن دارایی‌های بی‌کار تضمین می‌کنند که هنوز نقدینگی در آن بخش از منحنی قیمت باقی مانده است. این بدان معنی است که تنها بخش کوچکی از نقدینگی در استخر در جایی است که بیشتر معاملات در آن انجام می شود.

به عنوان مثال، Uniswap در حال حاضر حدود ۵ میلیارد دلار نقدینگی قفل شده دارد، در حالی که تنها حدود ۱ میلیارد دلار در روز حجم دارد. ممکن است فکر کنید این روش خاصی برای انجام کارها نیست، و به نظر می رسد که تیم Uniswap موافق است. Uniswap v3 این مشکل را برطرف می کند.

ارائه‌دهندگان نقدینگی اکنون می‌توانند محدوده‌های قیمتی سفارشی را تعیین کنند که می‌خواهند برای آن نقدینگی فراهم کنند. این باید منجر به تمرکز بیشتر نقدینگی در محدوده قیمتی شود که بیشتر فعالیت های معاملاتی در آن اتفاق می افتد.

به نوعی، Uniswap v3 یک روش ابتدایی برای ایجاد یک کتاب سفارش زنجیره ای در اتریوم است، که در آن بازارسازان می توانند تصمیم بگیرند که نقدینگی را در محدوده قیمتی که تعیین می کنند، ارائه دهند. شایان ذکر است که این تغییر به نفع بازارسازان حرفه ای نسبت به شرکت کنندگان خرده فروشی است. زیبایی AMM ها در این است که هر کسی می تواند نقدینگی را تامین کند و سرمایه خود را به کار گیرد.

با این حال، با این لایه اضافی از پیچیدگی، LP های “لیزی” نسبت به بازیکنان حرفه ای که می توانند به طور مداوم استراتژی خود را بهینه کنند، درآمد بسیار کمتری در کارمزد معاملاتی خواهند داشت. در عین حال، تصور جمع‌آوری‌کننده‌هایی مانند yearn.finance که روشی برای رقابتی ماندن در این محیط به LP‌های خرده‌فروشی ارائه می‌دهند، سخت نیست.

توکن‌های LP را به‌عنوان NFT با هم تعویض کنید

اکنون می دانیم که هر موقعیت Uniswap LP منحصر به فرد است زیرا هر سپرده گذار می تواند محدوده قیمت خود را تعیین کند. این بدان معنی است که پوزیشن های Uniswap LP دیگر قابل تعویض نیستند. در نتیجه، هر موقعیت LP اکنون با یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) نشان داده می شود.

یکی از مزایای نمایش موقعیت Uniswap LP با توکن قابل تعویض این بود که چگونه می توان از آن در سایر بخش های DeFi استفاده کرد. توکن های Uniswap v2 LP را می توان به عنوان وثیقه به Aave یا MakerDAO واریز کرد. این دیگر در مورد v3 صدق نمی کند زیرا هر موقعیت منحصر به فرد است. با این حال، این شکست ترکیب پذیری ممکن است با انواع جدیدی از محصولات مشتق حل شود.

Unswap در لایه ۲

کارمزد تراکنش های اتریوم در سال گذشته به شدت افزایش یافته است. این امر استفاده از Uniswap را از نظر اقتصادی برای بسیاری از کاربران کوچکتر غیرقابل تحمل می کند.

Uniswap v3 همچنین بر روی یک راه حل مقیاس بندی لایه ۲ به نام Optimistic rollup مستقر خواهد شد. این یک روش منظم برای مقیاس قراردادهای هوشمند است در حالی که همچنان امنیت را از شبکه اتریوم دریافت می کنید. این استقرار باید منجر به افزایش گسترده تراکنش و کارمزدهای بسیار کمتر برای کاربران شود.

ضرر ناپایدار چیست؟

همانطور که بحث کردیم، ارائه دهندگان نقدینگی برای ارائه نقدینگی به معامله گرانی که می توانند بین توکن ها مبادله کنند، کارمزد دریافت می کنند. آیا چیز دیگری وجود دارد که ارائه دهندگان نقدینگی باید از آن آگاه باشند؟ بله درست است اثری به نام از دست دادن ناپایدار وجود دارد.

بیایید بگوییم که آلیس ۱ ETH و ۱۰۰ USDT را در یک استخر Uniswap سپرده گذاری می کند. از آنجایی که جفت توکن باید ارزشی معادل داشته باشد، به این معنی است که قیمت اتریوم ۱۰۰ USDT است. در همان زمان، در مجموع ۱۰ ETH و ۱۰۰۰ USDT در استخر وجود دارد – بقیه توسط سایر ارائه دهندگان نقدینگی مانند آلیس تامین می شود. این بدان معناست که آلیس ۱۰ درصد از استخر را در اختیار دارد. کل نقدینگی ما (k)، در این مورد، ۱۰۰۰۰ است.

اگر قیمت ETH به ۴۰۰ USDT افزایش یابد چه اتفاقی می افتد؟ به یاد داشته باشید، کل نقدینگی در استخر باید ثابت بماند. اگر ETH اکنون ۴۰۰ USDT است، به این معنی است که نسبت بین مقدار ETH و مقدار USDT در استخر تغییر کرده است. در واقع، در حال حاضر ۵ ETH و ۲۰۰۰ USDT در استخر وجود دارد. چرا؟ معامله گران آربیتراژ USDT را به استخر اضافه می کنند و ETH را از آن حذف می کنند تا زمانی که نسبت قیمت دقیق را منعکس کند. به همین دلیل است که درک اینکه k ثابت است بسیار مهم است.

بنابراین، آلیس تصمیم می گیرد وجوه خود را برداشت کند و ۱۰٪ از استخر را با توجه به سهم خود دریافت می کند. در نتیجه، او ۰.۵ ETH و ۲۰۰ USDT، در مجموع ۴۰۰ USDT دریافت می کند. به نظر می رسد که او سود خوبی داشته است. اما صبر کنید، اگر او سرمایه خود را در استخر نمی گذاشت چه اتفاقی می افتاد؟ او ۱ ETH و ۱۰۰ USDT، در مجموع ۵۰۰ USDT خواهد داشت.

در واقع، آلیس بهتر بود با HODLing به جای سپرده گذاری در استخر Uniswap را شامل می شود. در این مورد، ضرر دائمی اساساً هزینه فرصت ادغام یک توکن است که قیمت آن افزایش می یابد. این فقط به این معنی است که با واریز وجوه به Uniswap به امید کسب هزینه، آلیس ممکن است فرصت های دیگر را از دست بدهد.

توجه داشته باشید که این اثر صرف نظر از اینکه قیمت نسبت به زمان سپرده گذاری در چه جهتی تغییر می کند، کار می کند. این به چه معنایی می باشد؟ اگر قیمت اتریوم در مقایسه با زمان سپرده گذاری کاهش یابد، ممکن است زیان ها نیز افزایش یابد.

اما چرا ضرر ناپایدار است؟ اگر قیمت توکن‌های جمع‌شده به قیمت زمانی که به استخر اضافه شده‌اند برگردد، اثر کاهش می‌یابد. همچنین، از آنجایی که تامین‌کنندگان نقدینگی کارمزد دریافت می‌کنند، زیان ممکن است در طول زمان متعادل شود. با این حال، ارائه دهندگان نقدینگی باید قبل از اضافه کردن وجوه به یک استخر از این موضوع آگاه باشند.

Uniswap چگونه درآمد کسب می کند؟

این کار را نمی کند. Uniswap یک پروتکل غیرمتمرکز است که توسط Paradigm (یک صندوق تامینی رمزارز) پشتیبانی می شود. تمام کارمزدها به ارائه دهندگان نقدینگی می رسد و هیچ یک از بنیانگذاران از معاملاتی که از طریق پروتکل اتفاق می افتد کاهش نمی یابد.

در حال حاضر، کارمزد تراکنش پرداختی به ارائه دهندگان نقدینگی ۰.۳ درصد در هر معامله است. به‌طور پیش‌فرض، اینها به مجموعه نقدینگی اضافه می‌شوند، اما ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند در هر زمان آنها را بازخرید کنند. کارمزدها بر اساس سهم هر ارائه دهنده نقدینگی از استخر توزیع می شود.

ممکن است بخشی از هزینه ها در آینده به توسعه Uniswap اختصاص یابد. تیم Uniswap قبلاً یک نسخه بهبودیافته از پروتکل به نام Uniswap v2 را مستقر کرده است.

نحوه استفاده از Uniswap

Uniswap یک پروتکل منبع باز است، به این معنی که هرکسی می تواند برنامه frontend خود را برای آن ایجاد کند. با این حال، رایج ترین مورد استفاده https://app.uniswap.org یا https://uniswap.exchange است.

به رابط Uniswap بروید.

کیف پول خود را وصل کنید می توانید از MetaMask، Trust Wallet یا هر کیف پول پشتیبانی شده دیگر اتریوم استفاده کنید.

رمزی را که می خواهید از آن مبادله کنید انتخاب کنید.

رمزی را که می خواهید با آن مبادله کنید انتخاب کنید.

روی Swap کلیک کنید.

پیش نمایش تراکنش در پنجره پاپ آپ.

درخواست تراکنش را در کیف پول خود تأیید کنید.

منتظر بمانید تا تراکنش در بلاک چین اتریوم تایید شود. می توانید وضعیت آن را در https://etherscan.io/ نظارت کنید.

توکن Uniswap (UNI)

UNI نشانه اصلی پروتکل Uniswap است و به دارندگان آن حق حاکمیت را می دهد. این فقط به این معنی است که دارندگان UNI می توانند در مورد تغییرات پروتکل رای دهند. ما قبلاً بحث کرده‌ایم که چگونه پروتکل قبلاً به عنوان یک نوع خیر عمومی عمل کرده است. توکن UNI این ایده را تقویت می کند.

۱ میلیارد توکن UNI در زمان پیدایش ضرب شده است. ۶۰٪ از آن ها بین اعضای انجمن Uniswap موجود توزیع می شود، در حالی که ۴۰٪ در طول چهار سال در اختیار اعضای تیم، سرمایه گذاران و مشاوران قرار می گیرد.

بخشی از توزیع جامعه از طریق استخراج نقدینگی صورت می گیرد. این بدان معنی است که UNI بین کسانی که نقدینگی را به استخرهای صرافیUniswap زیر ارائه می کنند توزیع می شود:

ETH/USDT

ETH/USDC

ETH/DAI

ETH/WBTC

اما اعضای انجمن Uniswap چه کسانی هستند؟ خوب، هر آدرس اتریومی که با قراردادهای صرافی Uniswap تعامل داشته باشد. بیایید ببینیم چگونه می توانید توکن های UNI را درخواست کنید.

نتیجه گیری

صرافیUniswap یک پروتکل مبادله نوآورانه است که بر روی اتریوم ساخته شده است. این به هر کسی که کیف پول اتریوم دارد اجازه می دهد تا بدون دخالت هیچ طرف مرکزی، توکن ها را مبادله کند.

این فناوری در حالی که محدودیت‌های خود را دارد، ممکن است پیامدهای هیجان‌انگیزی برای آینده مبادله توکن‌های بدون اعتماد داشته باشد. هنگامی که راه حل های مقیاس پذیری اتریوم ۲.۰ در شبکه راه اندازی شد، Uniswap احتمالاً می تواند از آنها نیز بهره مند شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

الگوی مارابوزو
کلیپ
khabaz

الگوی ادامه دهنده مارابوزو

توی این ویدئو شما با الگوی ادامه دهنده مارابوزو آشنا می شوید.هر وقت این الگو را در چارت دیدید به احتمال زیاد چارت روند قبلی

میانگین متحرک وزنی
تحلیل تکنیکال
khabaz

میانگین متحرک وزنی WMA

میانگین متحرک وزنی یا WMA یکی دیگر از اندیکاتورهای میانگین متحرک می باشد که از آن در تحلیل تکنیکال استفاده می شود و نسبت به