شبکه terra چیست و چه ویژگی های خاصی در درونش دارد ؟

شبکه terra چیست؟

شبکه Terra یک پلت فرم پرداخت بلاک چین منبع باز برای استیبل کوین های الگوریتمی است که ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت ارزها یا سایر دارایی ها را دنبال می کنند. بلاک چین Terra به کاربران این امکان را می دهد تا به صورت آنی استیبل کوین های Terra را خرج کنند، پس انداز کنند، معامله کنند یا مبادله کنند.

پروتکل Terra استیبل کوین هایی ایجاد می کند که به طور مداوم قیمت هر ارز فیات (یک ارز تحت حمایت دولت مانند دلار آمریکا یا یورو) را دنبال می کند. این رمزارز از دو توکن اصلی ارز دیجیتال Terra و Luna تشکیل شده است که دارای ویژگی های زیر هستند.

Terra: اینها استیبل کوین هایی هستند که قیمت ارزهای فیات را دنبال می کنند و به نام آنها نامگذاری می شوند. به عنوان مثال، استیبل کوین پایه Terra قیمت حق برداشت ویژه صندوق بین المللی پول را دنبال می کند و TerraSDR یا SDT نام دارد. سایر ارزهای استیبل کوین Terra عبارتند از TerraUSD (UST) که دلار آمریکا را ردیابی می کند و TerraKRW (KRT) که وون کره جنوبی را ردیابی می کند. کاربران Terra جدید را با سوزاندن Luna می سازند.

Luna: لونا که برای حکومت و استخراج استفاده می شود، توکن سهام پروتکل Terra است که نوسانات قیمت استیبل کوین های Terra را جذب می کند. کاربران Luna را در اختیار ماینرهای بلاک چین Terra قرار می دهند (موسوم به ” اعتبار سنجی “)، که تراکنش های روی بلاک چین را ثبت و تایید می کنند و از کارمزد تراکنش ها به عنوان غرامت پاداش دریافت می کنند. با افزایش استفاده از Terra، ارزش لونا نیز افزایش می یابد.

چگونه Terra کار می کند

از آنجایی که ارزش اولیه استیبل کوین‌ها از ثبات قیمت به دست می‌آید، بنابراین از نوسانات معمول ارزهای دیجیتال اجتناب می‌شود، پروتکل Terra قیمت استیبل کوین Terra را با اطمینان از اینکه عرضه و تقاضا برای آن همیشه متعادل است، حفظ می‌کند.

لونا وزنه متعادلی برای استیبل کوین شبکه Terra است و نوسانات آن را جذب می کند. برای درک نحوه عملکرد Terra، کل “اقتصاد” Terra را متشکل از یک استخر شبکه Terra و یک استخر لونا تصور کنید. برای حفظ قیمت شبکه Terra، استخر عرضه Luna به عرضه Terra اضافه یا از آن کم می کند. کاربران لونا را برای بخش اصلی ترا می سوزانند و ترا را برای لونا می سوزانند. این امر توسط ماژول بازار الگوریتمی پروتکل به دست می آید که از طریق فرصت های آربیتراژ، استخراج یا سوزاندن Terra را تشویق می کند.

گسترش (حوضه Terra): وقتی شبکه Terra با قیمتی بالا معامله می‌کند که نسبت به آن بالا است، مفهوم آن این است که تقاضا برای استیبل کوین بیشتر از عرضه است. این بدان معناست که عرضه Terra باید برای مطابقت با تقاضا افزایش یابد. این پروتکل کاربران را تشویق می‌کند که شبکه Terra را برش دهند و Luna را بسوزانند، که تأثیر آن کاهش قیمت Terra (از طریق عرضه گسترده) و افزایش قیمت Luna (با کاهش عرضه آن) است. کاربران این فرآیند آربیتراژ را تا زمانی که شبکه Terra با قیمت هدفمند خود معامله کند ادامه می دهند

وضعیت معکوس (حوضچه Terra): وضعیت معکوس زمانی اتفاق می‌افتد که شبکه Terra با قیمتی پایین معامله می‌کند که نسبت به  بخش اصلی آن پایین است، که به این معنی است که عرضه برای استیبل کوین بیشتر از تقاضا است. این امر نیاز به کاهش عرضه Terra تا زمانی که با تقاضا مطابقت داشته باشد، خواهد داشت. سپس این پروتکل کاربران را تشویق به سوزاندن Terra و Mint Luna می‌کند که تأثیر آن بر افزایش قیمت Terra (از طریق کاهش عرضه) و کاهش قیمت Luna (با افزایش عرضه آن) است. این فرآیند آربیتراژ توسط کاربران تا زمانی که Terra با قیمت هدف خود معامله کند ادامه می یابد.

ترا چقدر بزرگ است؟

از ۲۸ فوریه ۲۰۲۲، Terra (LUNA) دارای ارزش بازار ۳۲.۱ میلیارد دلاری بود که با این معیار رتبه هفتم را در بین تمام ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داد. TerraUSD با ارزش بازار ۱۲.۹ میلیارد دلار در رتبه چهارم در بین استیبل کوین ها قرار گرفت.

نمونه ای از آربیتراژ

ماژول بازار الگوریتمی پروتکل Terra، مبادلات اتمی بین Terra و Luna و بین ارزش‌های مختلف ارزهای پایدار Terra را امکان‌پذیر می‌سازد.۲ مشابه با یک بازارساز، ماژول بازار تضمین می‌کند که بازاری به آسانی در دسترس و نقد برای دارایی‌های پروتکل وجود دارد، با قیمت‌های ثابت و نرخ ارز منصفانه بین آنها را نیز شامل میشود.

ماژول بازار به کاربران این امکان را می دهد که همیشه ۱ دلار Luna را با ۱ TerraUSD (UST) معامله کنند و بالعکس، که کاربران را تشویق می کند تا قیمت Terra را به شرح زیر حفظ کنند:

اگر ۱ UST با قیمت ۱.۰۰۵ دلار معامله می شود (یعنی بالای ۱ دلار آمریکا)، کاربران می توانند از ویژگی مبادله بازار Terra Station – که پلتفرم اصلی Terra برای کیف پول، مبادله، حاکمیت و عملکردهای سهام است، برای معامله ۱ دلار Luna استفاده کنند. برای ۱ UST این مبادله منجر به سوزاندن ۱ دلار Luna و برش ۱ UST می شود. از آنجایی که ۱ UST در حال حاضر با ۱.۰۰۵ دلار معامله می شود، کاربران می توانند ۱ UST حاصل از مبادله را به ۱.۰۰۵ دلار بفروشند و مابه التفاوت ۰.۰۰۵ دلار را به جیب بزنند. از آنجایی که چندین کاربر در این فعالیت آربیتراژ شرکت می کنند، استخر UST به گسترش خود ادامه می دهد و فشار نزولی بر قیمت UST ایجاد می کند تا زمانی که به ۱ دلار آمریکا برسد.

وضعیت معکوس را در نظر بگیرید که در آن ۱ UST با ۰.۹۹۵ دلار معامله می شود (یعنی درست زیر قیمت۱ دلار). در این حالت، کاربران می توانند ۱ UST را به قیمت ۰.۹۹۵ دلار خریداری کنند و سپس از ویژگی تعویض بازار Terra Station برای معامله ۱ UST با ۱ USD Luna استفاده کنند. مبادله منجر به سوزاندن ۱ UST و برش ۱ دلار Luna می شود و سود ۰.۰۰۵ دلاری را برای کاربر ایجاد می کند. همانطور که این فعالیت آربیتراژ ادامه دارد، استخر UST به کوچک شدن ادامه می‌دهد و فشار صعودی را روی قیمت UST ایجاد می‌کند تا زمانی که به ۱ دلار برسد.

توسعه Terra

Terra توسط آزمایشگاه Terraform مستقر در کره جنوبی توسعه یافته است که در سال ۲۰۱۸ توسط دو کوون و دانیل شین تأسیس شد. مدیر عامل فعلی Kwon قبلا توسط مایکروسافت و اپل و همچنین تاسیس یک استارت آپ به نام Anyfi بود که راه حل های شبکه بی سیم غیرمتمرکز را ارائه می کرد. شین بنیانگذار و مدیر عامل شرکت فناوری پرداخت آسیایی Chai  که شریک Terra است  و یکی از بنیانگذاران شرکت تجارت الکترونیک کره ای TMON، همچنین به عنوان Ticket Monster بود.

منطق تجاری برای توسعه Terra در آوریل ۲۰۱۹ مشخص شده است که Do Kwon را به عنوان یکی از چهار نویسنده مشترک فهرست می کند. این مقاله ارز دیجیتالی به نام Terra را پیشنهاد می‌کند که هم از نظر قیمت پایدار است و هم رشد محور، بر اساس این دیدگاه که یک ارز دیجیتال با ثبات قیمت، بهترین ویژگی‌های ارزهای فیات و بیت‌کوین (BTC) را ترکیب می‌کند، در حالی که یک ارز دیجیتال جدید موفق باید به حداکثر برسد. پذیرش برای تبدیل شدن به یک وسیله مبادله را شامل می شود. همچنین نشان داده میشود که تقاضا برای یک پروتکل پول غیرمتمرکز و با ثبات قیمت در هر دو اقتصاد فیات و بلاک چین وجود دارد و چنین پروتکلی می تواند بهترین مورد استفاده برای ارزهای دیجیتال باشد.

اکوسیستم ترا لونا

Terra در تلاش خود برای تبدیل شدن به ارائه‌دهنده خدمات پرداخت استیبل‌کوین و تامین مالی غیرمتمرکز تجارت الکترونیک (DeFi) دارای یک اکوسیستم رو به رشد در فضای رمزنگاری با بیش از ۷۰ پروژه در سراسر DeFi، وب ۳.۰ و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است. این پروژه ها عبارتند از:

پروتکل لنگر: یک پلت فرم بازده ثابت با بازده استقراضی و دسترسی بدون اصطکاک

پروتکل آندرومدا: پروتکل NFT نسل بعدی

Chai: یک برنامه پرداخت با بیش از ۲ میلیون کاربر در کره جنوبی

LoTerra: یک پلت فرم غیرمتمرکز قرعه کشی که بر روی بلاک چین Terra ساخته شده است

Mirror Protocol: امکان ایجاد دارایی های قابل تعویض یا “مصنوعی” را فراهم می کند که قیمت دارایی های واقعی را ردیابی می کند.

Talis Protocol: پلتفرمی که هنرمندان می توانند آثار خود را بفروشند و خدمات ارائه دهند

پروتکل Vega: پلتفرمی برای استخراج و تجارت مشتقات

صندوق اکوسیستم ترا چیست؟

صندوق اکوسیستم Terra برای توسعه برنامه‌ها و پروتکل‌ها در شبکه Terra استفاده خواهد شد. این صندوق با تعهدات سرمایه ای ۱۵۰ میلیون دلاری پشتیبانی می شود که توسط سرمایه گذاران بزرگ کریپتو در سال ۲۰۲۱ تعهد شده است.

آیا Terra یک بلاک چین است یا ارز دیجیتال؟

این مورد هردو را شامل میشود. Terra به یک پروتکل بلاک چین منبع باز و همچنین به استیبل کوین ها (یک کلاس از ارزهای دیجیتال) اشاره دارد که تحت این پروتکل تولید می شوند.

چرا SEC یک دادخواست اجرایی علیه Terraform Labs و مدیر عامل آن ارائه کرد؟

در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱، کمیسیون بورس و اوراق بهادار یک دادخواست اجرایی علیه Terraform Labs و یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل آن Do Kwon در رابطه با پروژه اکوسیستم Mirror Protocol ارائه کرد. این برنامه به دارایی‌های دیجیتالی که به mAssets گفته می‌شود اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دنیای واقعی، از جمله قیمت اوراق بهادار ایالات متحده را منعکس کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 8 =

استخر استیکینگ
ارزهای دیجیتال
khabaz

استخر استیکینگ چیست؟

برای شروع توضیح در رابطه با استخر استیکینگ بد نیست اطلاعات خود را مرور کنیم تا این مبحث را بهتر درک نماییم.همانطورکه معلوم و واضح