شبکه پالیگان چیست؟

شبکه پالیگان چیست؟

در بازاری با بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال که هر کدام مجموعه ای از ارزش ها و سیاست های مالی خاص خود را دارند معمولاً ارز های جدید نادیده گرفته می شوند. با این حال، MATIC Polygon برجسته و مهم است. MATIC، توکن بومی Polygon، که در اواخر سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد، اکنون در میان ۱۵ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار قرار دارد و علیرغم کاهش قیمت سایر کریپتوها در رکود در بازار، در این هفته بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است. در این مقاله شبکه پالیگان را مورد بررسی قرار می دهیم.

دامنه شبکه پالیگان فراتر از یک دارایی دیجیتال دیگر است. اول، این یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای اتریوم است که برای بهبود سرعت پردازش تراکنش‌های شبکه و کاهش هزینه‌های تراکنش طراحی شده است که به عنوان هزینه‌های گس نیز شناخته می‌شود.

دوم، Polygon پلتفرمی است که در آن توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاک چین‌های مستقل و برنامه‌های غیرمتمرکز خود را راه‌اندازی کنند، که توسط مجموعه‌ای از ماژول‌های پیشرفته که امکان استقرار شبکه‌های بلاک چین به هم پیوسته را با قابلیت‌هایی که به راحتی قابل تنظیم هستند، توانمند می‌سازند.

برای درک چشم انداز شبکه پالیگان و هدف آن برای ایجاد آینده بدون مرز صنعت بلاک چین، ابتدا نگاهی به نحوه عملکرد شبکه و آنچه آن را در بین صدها پروژه دیگر متمایز می کند، خواهیم انداخت.

۱. پالیگان چیست؟

Polygon که قبلا با نام Matic Network شناخته می شد، یک پلت فرم و چارچوب مقیاس پذیری بلاک چین برای اتصال و ساخت شبکه های بلاک چین سازگار با اتریوم است. این شبکه همچنین از خود به عنوان «اینترنت بلاک‌چین اتریوم» یاد می‌کند، زیرا یکی از مأموریت‌های اصلی Polygon جمع‌آوری راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر برای پشتیبانی از اکوسیستم چند زنجیره‌ای اتریوم است.

شبکه پالیگان بومی اتریوم است، به گونه‌ای که با تمام زیرساخت‌های موجود و حتی آینده اتریوم قابل همکاری باشد و در عین حال چارچوبی برای قابلیت همکاری آن با دیگر راه‌حل‌های لایه ۲، زنجیره‌های جانبی و بلاک چین‌های مستقل ارائه می‌دهد.

بنابراین، شبکه پالیگان به عنوان یک تجمع کننده لایه ۲ نیز طبقه بندی می شود و هدف آن ایجاد یک اکوسیستم چند زنجیره ای از بلاک چین های سازگار با اتریوم با قابلیت همکاری عالی است.

راه حل لایه ۲ به چارچوبی گفته می شود که بر روی زنجیره پایه ساخته شده است تا مقداری فشار از آن برداشته شود و نقاط درد اساسی آن تکمیل شود. Polygon یک تجمع کننده مبتنی بر پلاسما است،

که یک راه حل لایه ۲ برای اتریوم است که چارچوبی را برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز (dApps) خارج از زنجیره که امنیت، مقیاس پذیری و سرعت را تقویت می کنند، ارائه می دهد. چارچوب پلاسما یکی از تحولات محرک پشت پذیرش انبوه فناوری بلاک چین است.

شبکه پالیگان پیاده سازی خاص خود را از پلاسما در آنچه به عنوان زنجیره های پلاسمای پالیگان شناخته می شود دارد. علاوه بر ایجاد چارچوبی برای dApps، زنجیره‌های پلاسما پالیگان همچنین امکان بارگذاری تراکنش‌ها را از زنجیره بلوکی اصلی به زنجیره‌های ثانویه برای تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر فراهم می‌کنند.

شبکه Polygon همچنین دارای یک توکن بومی به نام $MATIC است که در حال حاضر با قیمت ۲.۳۵ دلار آمریکا معامله می شود و ارزش بازار آن ۱۶.۱ میلیارد دلار است که آن را به چهاردهمین ارز دیجیتال بزرگ تبدیل می کند. MATIC دارای حداکثر عرضه ۱۰ میلیارد ارز دیجیتال، با عرضه در گردش حدود ۶.۸۷ میلیارد ارز دیجیتال، یا ۶۳ درصد از حداکثر عرضه است.

MATIC برای تغذیه شبکه استفاده می شود و به عنوان یک توکن ابزار برای Polygon استفاده می شود. این ارز به عنوان ارز اصلی شبکه و به عنوان یک انگیزه مالی برای کسانی که می خواهند به اکوسیستم کمک کنند، عمل می کند. همچنین به‌عنوان وثیقه در فرآیندی به نام staking استفاده می‌شود، که کاربران را قادر می‌سازد تا در مکانیسم اجماع Polygon برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در ازای توکن‌های MATIC شرکت کنند.

۲. ریشه های  پالیگان

شبکه پالیگان مستقر در هند که در ابتدا Matic Network نام داشت، در اکتبر ۲۰۱۷ توسط Jaynti Kanani، Sandeep Nailwal و Anurag Arjun اولین میلیاردرهای رمزنگاری هند تأسیس شد. سه بنیانگذار اولیه Polygon را برای رسیدگی به مسائل مربوط به هزینه های گس  بالای اتریوم و شبکه شلوغ، همانطور که در مقاله سفید اصلی پروتکل توضیح داده شده است، توسعه دادند.

تیم غیرمتمرکز و چند بخشی پشت Polygon توسط سه بنیانگذار – Kanani به عنوان مدیر عامل موقت به اضافه Mihailo Bjelic، که بلافاصله پس از تغییر نام تجاری به شبکه پالیگان به شرکت ملحق شد و چهارمین بنیانگذار مشترک شد، رهبری می شود. Polygon همچنین با Decentraland، Chainlink و MakerDAO شریک است. سرمایه گذاران آن عبارتند از مارک کوبان، مالک میلیاردر تیم NBA، دالاس ماوریکس.

به عنوان یک تیم غیرمتمرکز و جهانی، شبکه پالیگان به افراد همفکر این امکان را می دهد که در دیدگاه خود برای ایجاد دنیایی بدون مرز مشارکت کنند. توسعه دهندگان می توانند با پیوستن به برنامه پشتیبانی توسعه دهندگان، مشارکت در پروتکل اصلی یا ساخت dApps خود را آغاز کنند.

۳. Polygon چگونه کار می کند؟

هدف شبکه پالیگان تبدیل اتریوم به یک سیستم کامل، چند زنجیره ای یا اینترنت بلاک چین، شبیه به اکوسیستم هایی مانند Polkadot و Cosmos، با مزایای اضافه شده از پروتکل و امنیت قوی اتریوم است.

در روزهای اولیه، این اکوسیستم به عنوان شبکه Matic شناخته می شد، یک راه حل مقیاس پذیر ساده مبتنی بر فناوری پلاسما برای پردازش تراکنش ها با هزینه گس کمتر را شامل می شود. Polygon از آن زمان به یک پلت فرم پیچیده تر تبدیل شده است که به ساخت و راه اندازی زنجیره های بلوکی کاملاً متقابل اختصاص یافته است. توسعه‌دهندگان می‌توانند شبکه‌های از پیش تعیین‌شده را با ویژگی‌های سفارشی‌شده با استفاده از گستره رو به رشد ماژول‌های شبکه پالیگان راه‌اندازی کنند که می‌توانند بیشتر برای رفع نیازهای آن‌ها طراحی شوند.

بلاک چین‌های راه‌اندازی شده در شبکه پالیگان بر اساس زنجیره جانبی اثبات سهام (PoS) آن است که از شبکه اعتبارسنجی‌های خارج از بلاک چین استفاده می‌کند و سپس تراکنش‌ها را در زنجیره اصلی اتریوم نهایی می‌کند. این می‌تواند فشار قابل توجهی را از زنجیره اصلی بلاک کند که منجر به تراکم شبکه کمتر، سرعت تراکنش سریع‌تر و هزینه‌های گس کمتر می‌شود.

شبکه Polygon از دو نوع زنجیره پشتیبانی می‌کند: زنجیره‌های مستقل، که بلاک‌چین‌های مستقل در زنجیره Matic PoS و سازگار با اتریوم هستند، و زنجیره‌های امن که امنیت آن‌ها را با استفاده از شبکه‌ای از اعتبارسنجی‌های حرفه‌ای تقویت می‌کنند.

Polygon طیف وسیعی از معماری مقیاس‌پذیری را برای اتریوم ارائه می‌کند، یعنی Matic PoS Chain و Plasma Chain که در زمان نگارش این مقاله پیاده‌سازی شده‌اند. این شبکه در حال کار بر روی توسعه زیرساخت های مقیاس پذیر بیشتر برای کمک به آماده سازی اتریوم برای پذیرش انبوه است، مانند:

Polygon Plasma: یک راه حل لایه ۲ که چارچوبی برای ساخت dApps خارج از زنجیره با بهره مندی از زیرساخت امن اتریوم فراهم می کند.

ZK Rollups: یک راه‌حل لایه ۲ مبتنی بر اثبات دانش صفر، به این معنی که تراکنش‌های خارج از زنجیره را اجرا می‌کند و فقط اثبات اعتبار را به زنجیره اصلی اتریوم ارسال می‌کند.

نتیجه: یک راه‌حل لایه ۲ مبتنی بر اثبات تقلب، که تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز اجرا می‌کند و تنها در صورت کشف بلوک نامعتبر، مدرک تقلب را به بلاک‌چین اصلی ارسال می‌کند.

Validum Chains: یک راه حل لایه ۲ تقریباً مشابه ZK Rollups است، به جز در دسترس بودن داده ها خارج از زنجیره نگه داشته می شود تا از سرقت وجوه جلوگیری شود.

زنجیره‌های مستقل: زنجیره‌های جانبی اتریوم مستقل، که توسط اعتباردهنده‌هایشان ایمن شده‌اند و می‌توانند از طریق پل‌ها به بلاک چین اصلی متصل شوند.

زنجیره‌های امنیتی مشترک: بلاک‌چین‌هایی که مبتنی بر امنیت به‌عنوان یک سرویس هستند، به این معنی که خدمات اعتبارسنجی آن‌ها توسط یک استخر مشترک از اعتبارسنجی‌های PoS ارائه می‌شود که بر روی زنجیره اصلی اتریوم مدیریت می‌شوند.

همه مکانیسم‌های مقیاس‌گذاری فوق‌الذکر برای افزایش توان عملیاتی تراکنش اتریوم بدون به خطر انداختن امنیت شبکه و تجربه کاربری ساخته شده‌اند. کارشناسان امیدوارند که اینها راه حلی برای معاملات کند بلاک چین بدون به خطر انداختن ماهیت غیرمتمرکز شبکه باشد.

Polygon به طور فعال در حال توسعه این راه حل های مقیاس بندی است که به روز رسانی اصلی بعدی Optimistic Rollups است. با این حال، برخلاف بسیاری از پروژه های بزرگ بلاک چین، Polygon نقشه راه با تاریخ های دقیق ندارد، زیرا این پروژه از نظر فنی هرگز کامل نخواهد شد. به عنوان یک تجمیع کننده لایه ۲، با توسعه فناوری بلاک چین، راه حل های مقیاس پذیری جدید به طور مداوم ظهور خواهند کرد. به همین دلیل است که Polygon در حال آماده شدن برای راه اندازی شبکه های اصلی اضافی مانند Optimistic Rollups و Validum Chains است.

توسعه‌دهندگان و حامیان علاقه‌مند به توسعه Polygon می‌توانند به‌روزرسانی‌های خود را در اینجا دنبال کنند یا تماس‌های ماهانه انجمن خود را هماهنگ کنند.

۴. چشم انداز Polygon و اینکه چگونه صنعت بلاک چین را تغییر می دهد

Polygon دنیایی واقعاً غیرمتمرکز و بدون مرزهای دیجیتال را متصور است، جایی که مردم می‌توانند آزادانه در مقیاس جهانی بدون هیچ واسطه یا دروازه‌بان شخص ثالث تبادل ارزش کنند. برای صنعت بلاک چین، این به معنای یک اکوسیستم جهانی بدون شکاف های تکنولوژیکی یا مرتبط با برند است، جایی که تمام شبکه های بلاک چین می توانند اطلاعات را بدون اصطکاک تبادل کنند.

Polygon با ایجاد اینترنت بلاک چین های اتریوم، یک اکوسیستم چند زنجیره ای از بلاک چین های سازگار با اتریوم، قابلیت همکاری بیشتری را برای صنعت به ارمغان آورده است – و مهم ترین گام ها را به سمت دنیای دیجیتال بدون مرز برداشته است. این شبکه یک چارچوب نسبتا ساده برای توسعه دهندگانی که علاقه مند به راه اندازی پروتکل های بلاک چین سازگار با اتریوم خود با یک کلیک هستند، فراهم می کند.

راه‌حل‌های ارائه‌شده توسط Polygon پاسخ‌هایی به برخی از مبرم‌ترین مسائل اتریوم، مانند هزینه‌های بالای گس، توان عملیاتی کم و در نتیجه تجربه کاربری ضعیف هستند. مکانیسم‌های مقیاس‌پذیری Polygon برای حل این چالش‌ها و تبدیل اتریوم به اکوسیستم چند زنجیره‌ای سریع‌تر و ارزان‌تر طراحی شده‌اند.

بیش از یک راه حل ساده مقیاس لایه، Polygon می تواند زیرساخت شبکه ای از بلاک چین های متمایز و مستقل را فراهم کند که از قابلیت همکاری مطلق بهره مند شوند.

۵. چه چیزی Polygon را از سایر پروژه های بلاک چین متمایز می کند؟

Polygon یکی از هیجان‌انگیزترین پروژه‌های متمرکز بر قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری بلاک چین است، که برخی از رایج‌ترین موضوعات مورد انتقاد این فناوری هستند. این شبکه در حال حاضر با ارائه مجموعه ای جامع از ابزارها برای توسعه دهندگان برای ایجاد پروتکل های بلاک چین و dApps با کارایی بالا و مقیاس بالا، از دیدگاه اولیه خود برای Matic پیشی گرفته است.

Polygon یک بازیکن منحصر به فرد در لیگ خود است، زیرا تنها راه حل مقیاس پذیری برای پشتیبانی کامل از ماشین مجازی اتریوم (EVM)، نرم افزار مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که توسعه دهندگان را قادر به ایجاد dApps می کند. این موضوع Polygon را برای جامعه اتریوم که قبلاً به ساختن در Solidity، یک زبان برنامه نویسی شی گرا برای نوشتن قراردادهای هوشمند، عادت کرده است، در دسترس و بصری می کند. بنابراین، dAppهای ساخته شده در شبکه Polygon از اثر شبکه اتریوم بدون به خطر انداختن امنیت قوی آن بهره مند خواهند شد.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد Polygon این است که پروتکل امنیتی آن اختیاری است، به این معنی که بلاک چین ها می توانند حاکمیت خود را حفظ کنند. از این رو، بلاک چین‌های متصل می‌توانند بدون انتخاب مدل امنیتی به‌عنوان سرویس Polygon از قابلیت همکاری کامل با زنجیره اصلی اتریوم برخوردار شوند.

انعطاف‌پذیری Polygon برای قادر ساختن توسعه‌دهندگان به ساخت dApp‌هایی با قابلیت تعامل واقعی که می‌توانند از ویژگی‌های زنجیره‌های بلاک‌چین متعدد بهم پیوسته بهره ببرند، کلیدی است.

در نهایت، رویکرد جامع Polygon به راه‌حل‌های مقیاس‌بندی می‌تواند شبکه را در طول این زمان‌های توسعه سریع تکنولوژیکی محافظت کند. از آنجایی که Polygon مکانیسم‌های مقیاس‌بندی متعددی را ارائه می‌کند، در صورتی که یک راه‌حل خاص در آینده به استاندارد صنعت تبدیل شود، خطر منسوخ شدن آن‌ها وجود ندارد.

ارزش فناوری‌های مقیاس‌پذیری Polygon در اقدام قیمتی MATIC نیز منعکس می‌شود، زیرا این توکن طی دو اصلاح عمده بازار کریپتو در سال جاری افزایش یافت. در ماه مه، علیرغم سقوط قیمت بیت کوین که بیشتر بازار ارزهای دیجیتال را پایین آورد، MATIC 120 درصد رشد کرد. طبق تحقیقات IntoTheBlock، این به این دلیل است که بسیاری از پروتکل‌های DeFi در حال تغییر به زنجیره جانبی Polygon’s Ethereum بودند تا از هزینه‌های بالای گس جلوگیری کنند، که در عرض یک سال در اتریوم بیش از ۸۴۵ درصد رشد کرد.

این هفته، MATIC بار دیگر شرایط بازار را نادیده گرفت، زیرا در اواسط هفته از هفت روز گذشته ۳۷ درصد رشد داشت، علیرغم کاهش ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در حدود ۴۰۰ میلیارد دلار. در حالی که تعیین یک کاتالیزور منفرد در پشت افزایش قیمت اخیر MATIC دشوار است، بخشی از آن ممکن است ناشی از پیوستن نیروهای Polygon و Wanchain و همچنین هیجان در ایجاد جامعه تا روز Polygon zk یک رویداد مجازی در ۱۰ دسامبر در صفر باشد. شواهد دانشی نیز نوید یک “اعلان هیجان انگیز ویژه به صورت زنده از تیم Polygon” را می دهد. قیمت‌های MATIC همچنین ممکن است از گزارش‌های اخیر رسانه‌ها سود برده باشد مبنی بر اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر Sequoia Capital India و Steadview Capital در حال مذاکره برای حمایت از Polygon هستند.

۶. چه چیزی در آینده Polygon نهفته است؟

گمانه زنی در مورد آینده چنین پروژه لایه ۲ منحصر به فردی مانند Polygon چالش برانگیز است. یکی از راه‌های نزدیک شدن به این موضوع، نگاه کردن به رقابت برای بهترین راه‌حل قابلیت همکاری در فضای ارزهای دیجیتال است. بزرگترین رقبای شبکه Polygon Stargate و Polkadot از Cosmos Network هستند. Polygon اخیراً توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده است زیرا ارز بومی آن، MATIC، در طول سقوط بازار در ماه می و بار دیگر در این هفته که بیشتر بازار کریپتو سقوط کرد، از اکثر ارز‌های دیجیتال اصلی بهتر عمل کرد.

MATIC یکی از سودآورترین ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ بوده است که سال را با ۰.۰۱۷۸ دلار در اول ژانویه ۲۰۲۱ آغاز کرد و در ۱۸ می به بالاترین رقم تاریخ ۲.۶۲ دلار رسید و در نتیجه علاقه بیشتری را در بین سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. کوین‌پدیا پیش‌بینی کرد که اگر همه چیز برای شبکه خوب پیش برود، قیمت‌های MATIC می‌تواند تا ۵۰ دلار آمریکا در پنج سال آینده افزایش یابد.

علاقه سازمانی به Polygon نیز در حال افزایش است، زیرا طبق تجزیه و تحلیل داده‌های ژوئن، تقریباً ۶۵ درصد از حجم تراکنش‌های روزانه استیبل کوین در Polygon از تراکنش‌های بالاتر از ۱ میلیون دلار آمریکا حاصل می‌شود.

پروتکل های DeFi بومی اتریوم نیز به دلیل هزینه های گس کمتر و تراکنش های سریع تر، شروع به مهاجرت به Polygon کرده اند. اخیراً، شبکه Kyber از راه‌اندازی برنامه استخراج نقدینگی Rainmaker در Polygon خبر داد، در حالی که Aave بیش از ۸۵ میلیون دلار پاداش نقدینگی برای بازارهای Polygon خود ارائه می‌کند. Polygon همچنین اعلام کرد که Filecoin به این شبکه می‌پیوندد تا فضای ذخیره‌سازی رایگان برای توسعه‌دهندگان فراهم کند و قابلیت همکاری Web 3.0 بین اکوسیستم‌های Polygon و Filecoin را تسریع بخشد.

طبق گزارش ها، تراکنش های روزانه تقریباً ۴۰۰٪ در شبکه Polygon در ماه ژوئن افزایش یافته است. در زمان نگارش این مقاله، Polygon از نظر تراکنش های روزانه بهتر از اتریوم است، با ۳.۵ میلیون تراکنش در Polygon در مقابل ۱.۲ میلیون تراکنش در بلاک چین اتریوم. اما اکنون که Polkadot و Cosmos Network هر کدام در حال توسعه پروتکل خود هستند، رقابت برای قوی‌ترین راه‌حل قابلیت همکاری همچنان به هم نزدیک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

مونرو
ارزهای دیجیتال
khabaz

ارز مونرو Monero چیست

مونرو XMR  یک ارز رمز نگاری منبع باز و با حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد.همچنین بلاک چین آن باعث می

کیف پول اچ دی
ارزهای دیجیتال
khabaz

با کیف پول اچ دی آشنا شویم

در حقیقت کیف پول اچ دی HD نسخه بروز شده و رشد کرده کیف پول الکترونیکی است که برای ترجمه آن می توان از عبارت