سولانا چیست؟

سولانا چیست؟

سولانا یک پلت فرم محاسباتی رمزنگاری است که هدف آن دستیابی به سرعت تراکنش های بالا بدون به خطر انداختن تمرکززدایی است. از مجموعه ای از رویکردهای بدیع، از جمله مکانیسم “اثبات تاریخ” استفاده می کند.

ارز رمزنگاری شده بومی سولانا SOL است که برای پرداخت هزینه تراکنش و سهام استفاده می شود. همچنین به دارندگان این حق رای در ارتقاءهای آینده می دهد.

در آگوست ۲۰۲۱، قیمت SOL ارز دیجیتالی که به سولانا رقیب اتریوم سازگار با قراردادهای هوشمند کمک می کند ناگهان از حدود ۳۰ دلار در ابتدای ماه به حدود ۷۵ دلار در سه هفته بعد افزایش یافت و توجه جریان اصلی را به آلت کوین جلب کرد.

SOL از یکی از بزرگ‌ترین ترندهای ارزهای دیجیتال در تابستان تقویت شد: راه‌اندازی یک پروژه کلکسیونی NFT با موضوع نخستی‌ها. به طور خاص، NFT های آکادمی Degenerate Ape، اولین پروژه بزرگ NFT که در بلاک چین Solana راه اندازی شد. اما سولانا دقیقا چیست؟

مانند اتریوم، سولانا هم یک ارز دیجیتال و هم یک پلتفرم انعطاف‌پذیر برای اجرای برنامه‌های رمزنگاری است از Degenerate Apes گرفته تا صرافی غیرمتمرکز Serum (یا DEX). نوآوری اصلی آن سرعت است، از طریق مجموعه ای از فن آوری های جدید از جمله مکانیزم اجماع به نام اثبات تاریخ عملکردش را نشان میدهد. سولانا می‌تواند حدود ۵۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند در مقایسه با ۱۵ یا کمتر برای اتریوم (ارتقای ETH2 که در حال حاضر در حال انجام است، به گونه‌ای طراحی شده است که اتریوم را بسیار سریع‌تر از آنچه که اکنون است، انجام دهد).

از آنجایی که سولانا بسیار سریع است، ازدحام و هزینه ها کم است. توسعه دهندگان امیدوارند سرعت بالا و کارمزدهای پایین در نهایت سولانا را قادر می سازد تا با پردازشگرهای پرداخت متمرکز مانند ویزا رقابت کند.

ارز دیجیتال بومی سولانا SOL است. برای پرداخت کارمزد تراکنش و برای سهام استفاده می شود. SOL برای خرید و فروش از طریق صرافی هایی مانند Coinbase در دسترس است.

چه چیزی سولانا را منحصر به فرد می کند؟

هنگامی که بیت کوین بیش از یک دهه پیش اختراع شد، یک مشکل واقعاً مشکل را حل کرد: چگونه می توان برای افراد غریبه در هر کجای دنیا تراکنش های مالی را از طریق اینترنت بدون پردازشگر پرداخت مانند ویزا یا پی پال در وسط ممکن کرد.

فناوری که تراکنش‌های غیرمتمرکز را ممکن می‌سازد و کل جهان ارزهای رمزپایه‌ای را که اکنون می‌شناسیم ایجاد کرده است – بلاک چین نامیده می‌شود. اما بلاک چین‌ها معمولاً در مقایسه با شبکه‌های متمرکز مانند شبکه‌هایی که شرکت‌های کارت اعتباری استفاده می‌کنند، یک نقطه ضعف عمده دارند: کند هستند. از آگوست ۲۰۲۱، اتریوم معمولا کمتر از ۱۵ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند، در مقایسه با ده‌ها هزار تراکنش برای شبکه ویزا را شامل میشود.

Solana یکی از بسیاری از راه حل های رمزنگاری جدید است که هدف آن سریعتر و مقیاس پذیر کردن شبکه های رمزنگاری است. از مجموعه‌ای از فناوری‌های هوشمندانه، از جمله مکانیزم جدیدی به نام «اثبات تاریخ» استفاده می‌کند.

اثبات تاریخ چیست؟

همانطور که ممکن است بدانید، بیت کوین از مکانیزم اجماع به نام اثبات کار استفاده می کند که از استخراج کنندگان برای اعتبارسنجی تراکنش ها و تولید BTC جدید استفاده می کند. بسیاری از ارزهای دیجیتال جدیدتر، مانند کاردانو، از یک مکانیسم توافقی به نام اثبات سهام استفاده می‌کنند – که در آن شرکت‌کنندگان شبکه رمزارز خود را «سهام» می‌کنند تا فرصتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و کسب کریپتو و کارمزد جدید به دست آورند.

در هر صورت، همه رایانه‌های موجود در شبکه باید در مورد برخی حقایق به اجماع برسند از جمله زمانی که یک تراکنش انجام شده است. سولانا از ترکیبی از اثبات سهام و مکانیزم جدیدی به نام “اثبات تاریخ” استفاده می کند. اثبات تاریخ برای حفظ زمان بین رایانه ها در یک شبکه غیرمتمرکز طراحی شده است، بدون اینکه همه رایانه ها در مورد آن ارتباط برقرار کنند و به توافق برسند. در اینجا نحوه کار آن آمده است:

به عنوان مثال، در شبکه بیت کوین، ماینرها نقش حیاتی تراکنش‌های مهر زمانی را انجام می‌دهند، که سپس به بلوک‌هایی تبدیل می‌شوند که توسط کل شبکه رایانه‌ها هر ده دقیقه تأیید می‌شود. در وایت پیپر اثبات تاریخ، خالق این فناوری خاطرنشان می‌کند که «برخی استدلال می‌کنند که ضروری‌ترین ویژگی الگوریتم اثبات کار بیت‌کوین، عملکرد یک ساعت غیرمتمرکز برای سیستم است».

در یک سیستم متمرکز، این ساعت وجود ندارد، زیرا همه رایانه ها می توانند به دقیق بودن مهرهای زمانی اعتماد کنند. از سوی دیگر، اثبات تاریخ شبیه به روشی است که شرکت کنندگان Reddit AMA اغلب با شماره امروز روزنامه عکس می گیرند. همانطور که خالق این فناوری می گوید، اثبات تاریخ “یک رکورد تاریخی را ایجاد می کند که ثابت می کند یک رویداد در یک لحظه خاص از زمان رخ داده است.”

همانطور که کارشناسان زیرساخت بلاک چین در Bison Trails توضیح می دهند: “این فرآیند عمیقاً متفاوت از هر بلاک چین دیگری است که در آن تولید کنندگان بلاک (تأیید کننده ها) باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا بلاک ها را تولید کنند و وضعیت شبکه را هماهنگ کنند. سولانا از این ارتباط کنار می رود. نیاز است و بنابراین، می تواند بلوک ها را بسیار سریعتر تولید کند: کلید مدیریت تراکنش های بیشتر در مقیاس شبکه.”

چگونه استیکینگ با سولانا کار می کند؟

رایانه هایی که شبکه را ایمن می کنند اعتباردهنده نامیده می شوند. شرکت‌کنندگان در ازای فرصتی برای کسب SOL جدید و کاهش هزینه‌ها، SOL خود را برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی شرط می‌بندند. (تأیید کننده شدن به دانش فنی نسبتاً بالایی نیز نیاز دارد.)

SOL همچنین به عنوان یک “توکن حکومتی” عمل می کند، به این معنی که دارندگان همچنین می توانند در مورد ارتقاهای آینده و پیشنهادات حاکمیتی که توسط جامعه سولانا ارائه می شود رای دهند.

چه نوع برنامه هایی روی Solana اجرا می شوند؟

سولانا نیز مانند اتریوم یک پلت فرم محاسباتی است که می تواند با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشد. قراردادهای هوشمند طیف وسیعی از برنامه‌ها، از بازارهای NFT و DeFi گرفته تا بازی‌ها و بخت‌آزمایی‌های غیرمتمرکز را نیرو می‌دهند.

از آگوست ۲۰۲۱، بسیاری از محبوب ترین برنامه های سولانا DEX و برنامه های وام دهی هستند. اکوسیستم اپلیکیشن کریپتو در سولانا میلیاردها دلار دارایی را پشتیبانی می کند. یکی از دلایلی که کاربر ممکن است برنامه‌ای را که روی Solana اجرا می‌شود به جای اتریوم انتخاب کند، این است که سرعت بالا و ازدحام پایین است که منجر به هزینه‌های بسیار پایین می‌شود.

بلاک چین سولانا همچنین می تواند از استیبل کوین ها و دارایی های بسته بندی شده پشتیبانی کند. از آگوست ۲۰۲۱، بیش از ۷۰۰ میلیون دلارارز دیجیتال USD در Solana منتشر شده است. (راه اندازی USDC با همکاری Coinbase و Circle از طریق موسس کنسرسیوم CENTER انجام شد.)

البته خطراتی در ارتباط با برنامه‌ها و فناوری‌های کریپتو در حال ظهور، از نوسانات شدید گرفته تا احتمال سوءاستفاده از اشکالات قراردادهای هوشمند کشف‌نشده وجود دارد. به خصوص به عنوان یک مبتدی، پولی را که نمی توانید از دست بدهید، ریسک نکنید.

آیا می توان توکن های رمزنگاری دیگری را در بلاک چین سولانا صادر کرد؟

بله مانند اتریوم، چندین نوع توکن را می توان در سولانا ایجاد کرد. توکن‌های «تعویض‌پذیر» و «غیرقابل تعویض» در انواع مختلف را می‌توان با استفاده از کتابخانه برنامه سولانا (SPL) ایجاد کرد.

توکن‌های غیرقابل تعویض (که بیشتر به عنوان NFT شناخته می‌شوند) منحصربه‌فرد هستند، در حالی که نشانه‌های «تعویض‌پذیر» همگی دقیقاً یکسان و برابر با سایر توکن‌های همان نوع هستند. به عنوان مثال، یک توکن USDC که در یک کیف پول نگهداری می شود برابر است با یک توکن USDC که در هر کیف پول دیگری نگهداری می شود. توکن‌های تعویض‌پذیر در Solana مشابه استاندارد توکن محبوب «ERC-20» در اتریوم هستند که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌هایی را برای طیف وسیعی از کاربردها مانند استیبل کوین، توکن‌های پیچیده و توکن‌های حاکمیتی ایجاد کنند.

Coinbase در حال حاضر از تعدادی توکن Solana پشتیبانی می کند (با برنامه هایی برای پشتیبانی بیشتر در آینده). در اینجا برخی از چیزهایی است که می توانید پیدا کنید:

FIDA توکنی است که بر Bonfida، مجموعه محصولی که هدف آن ایجاد یک رابط کاربری، API و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای تبادل غیرمتمرکز Serum محبوب در Solana است، اداره می‌شود. علاوه بر این، Bonfida قصد دارد راه حل هایی را در Solana برای یک سرویس نام غیرمتمرکز و یک پلت فرم برای تبادل NFT ایجاد کند.

ORCA نشانه ای است که بر مبادله اورکا در سولانا حاکم است. هدف Orca فعال کردن مبادله توکن غیرمتمرکز با استفاده از یک مدل بازارساز خودکار (AMM) است که در آن کاربران توکن‌ها را به «استخرهای نقدینگی» عرضه می‌کنند و الگوریتم‌ها قیمت‌های بازار را بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 8 =

باند بولینگر
تحلیل تکنیکال
khabaz

باند بولینگر Bollinger Bands چیست؟

  باند بولینگر یکی از بهترین و پر کاربرد ترین اندیکاتور های تحلیل تکنیکال می باشد که توسط جان بولینگر ساخته شد و می توان