حراجی های پولکادات چه هستند و چه مزایایی را در خودشان دارند؟

حراجی های پولکادات چه مزایایی دارند؟

برای درک نحوه عملکرد حراجی های پولکادات، مهم است که ابتدا پاراچین‌ها را بشناسیم، که بلاک‌چین‌های جداگانه‌ای هستند که به صورت موازی در شبکه‌های پولکادات و کوساما اجرا می‌شوند.

معماری پولکادات از ۱۰۰ پاراچین تشکیل شده است که به یک زنجیره مرکزی معروف به زنجیره رله متصل و ایمن شده اند.

Moonriver یک پاراچین زنده در کوساما است و Moonbeam به عنوان پاراچین در شبکه پولکادات برنامه ریزی شده است. برای هر شبکه، Moonbeam و Moonriver یک لانچ پد برای پروژه‌های اتریوم که می‌خواهند به راحتی به پولکادات گسترش یابند بدون بازنویسی پایگاه کدشان ارائه می‌کنند.

این نوع تخصص در هر پاراچین با آنچه به عنوان “تلفیق ناهمگن” شناخته می شود امکان پذیر است، که اساساً به این معنی است که هر پاراچین می تواند منحصر به فرد و متفاوت از یکدیگر باشد. همانطور که پاراچین‌های Moonbeam هر کدام برای بهترین تجربه ممکن هنگام ورود از محیط اتریوم بهینه‌سازی شده‌اند، پاراچین‌های دیگر نیز برای موارد استفاده خاص طراحی شده‌اند.

نقش حراج های پاراچین پولکادات

از آنجایی که این پاراچین ها باید به زنجیره رله متصل شوند تا از مزایای معماری شبکه بهره مند شوند، باید راهی برای تعیین اینکه کدام پاراچین ها و به چه ترتیبی می توانند متصل شوند وجود داشته باشد. اینجاست که حراج های پاراچین وارد می شوند.

حراج پاراچین راهی برای پاراچین ها (بلاک چین های مستقل مبتنی بر بستر) برای اتصال به زنجیره رله پولکادات یا کوساما از طریق یک حراج باز و بدون مجوز است. هدف از مزایده ها اختصاص اسلات پاراچین به پروژه هایی است که می خواهند در هر دو شبکه فعالیت کنند. هدف کلی این است که تا ۱۰۰ پاراچین به طور همزمان کار کنند. با این حال، اینها به صورت دسته‌ای با ۲۰ تا ۳۰ پاراچین در سال اول باز خواهند شد.

این اسلات‌های پاراچین عمداً برای تشویق رقابت و تخصیص بهترین منابع زنجیره رله ثابت کمیاب هستند. با محدود کردن تعداد اسلات‌های موجود، پاراچین‌های مشتاق باید از یکدیگر پیشی بگیرند تا اجاره‌ای را به دست آورند، هم برای راه‌اندازی اولیه و هم برای تمدید پس از پایان دوره اجاره این امر لازم است. به عنوان مثال، در کوساما، این اجاره نامه ها حداکثر ۴۸ هفته طول می کشد، در حالی که پولکادات حداکثر ۹۶ هفته دوره اجاره دارد.

این نوع رقابت و کمبود منابع راه بسیار خوبی برای کمک به تضمین این است که پایدارترین پاراچین‌ها هر شکافی را اشغال می‌کنند البته فقط پاراچین‌های موفق با کشش، استفاده فعال، و یک طرح اقتصادی قابل دوام می‌توانند موقعیت خود را حفظ کنند، در حالی که پاراچین‌های متروک یا ناموفق اجاره خود را  به مدعیان واگذار می کنند.

استفاده از وام جمعی برای برنده شدن در حراج Parachain

البته این برای پروژه‌های تاسیس‌شده بسیار منطقی است، اما فضای زیادی برای پروژه‌های جدید که به راهی برای پرداخت اجاره اولیه پاراچین نیاز دارند، باقی نمی‌گذارد. اینجاست که وام‌های جمعی وارد می‌شوند.

وام‌های جمعی با کمک گرفتن از جوامع خود برای جمع‌آوری توکن‌های مورد نیاز، راهی را برای پروژه‌های جدید ایجاد می‌کنند تا در حراج پاراچین برنده شوند. البته این امر اساسا این گونه کار میکنند که:

اعضای انجمن به طور موقت توکن های خود را قفل می کنند (KSM برای Kusama، DOT برای پولکادات) برای پشتیبانی از یک پروژه خاص این امر انجام می شود. این توکن ها در یک ماژول وام جمعی جداگانه نگهداری می شوند که روی زنجیره رله قرار دارد و توسط پروژه کنترل نمی شود. این کمک می کند تا از ” موارد بد” توسط تیم هایی با اهداف مخرب جلوگیری شود.

پس از باز شدن حراج، ماژول وام جمعی از طرف پروژه پاراچینی که پشتیبانی می کند پیشنهاد می دهد. به هر پاراچین یک شناسه کمپین اختصاص داده می شود. هر DOT یا KSM قفل شده در این ماژول از طرف پاراچین پیشنهاد می دهد. تا زمانی که یک مزایده برگزار می شود و وام جمعی باز است، این مناقصه تا زمان برنده شدن یک اسلات پاراچین ادامه خواهد داشت.

پس از برنده شدن یک اسلات پاراچین، اجاره پاراچین آغاز می شود. اگر یک اسلات تا زمان پایان وام جمعی برنده نشد، توکن ها باز می شوند و به صاحبان اصلی خود بازگردانده می شوند. در کوساما، این اجاره نامه ها بلافاصله پس از برنده شدن یک اسلات آغاز شد. در پولکادات، این اجاره‌ها به صورت دسته‌ای ۵ تایی آغاز می‌شود و پنج پاراچین اول در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ به شبکه متصل می‌شوند.

برای پاراچین‌هایی که کمپین‌های وام‌های جمعی موفق دارند، توکن‌های ارائه‌شده تا پایان اجاره‌نامه روی زنجیره رله قفل می‌مانند. در آن مرحله، توکن ها به مشارکت کنندگان بازگردانده می شوند. اکثر پاراچین‌ها تا کنون انتخاب کرده‌اند که به مشارکت‌کنندگان با توکن‌های پروژه بومی پاداش دهند، اما این توکن‌ها می‌توانند در طول دوره اجاره توزیع شوند و به خود حراج پاراچین مرتبط نیستند.

نکته مهم این است که پاراچین ممکن است نتواند دومین وام جمعی را اجرا کند و مسئول ادامه پرداخت هزینه اشغال اسلات پاراچین در طول زمان است. پاراچین‌های موفق احتمالاً می‌توانند هزینه اجاره دوم را خودشان تأمین کنند یا وام جمعی دیگری را اجرا کنند. پاراچین های ناموفق ممکن است برای تجدید شکاف خود با مشکل مواجه شوند.

عملکرد وام جمعی علاوه بر هدف آشکار bootstrapping، چند هدف مختلف را نیز انجام می دهد. ابتدا، خود پروژه ها را از توکن های ارائه شده جدا می کند. این یک تمایز مهم با روش تأمین مالی مستقیم مانند فروش عمومی است زیرا توکن های ارائه شده فقط می توانند برای اهداف به دست آوردن یک اسلات استفاده شوند و در صورت عدم دستیابی به این هدف باید بازگردانده شوند. دوم، نیاز به پروژه هایی برای ایجاد یک جامعه مشتاق است که مایل به حمایت از کمپین وام جمعی آنها باشد. در حالی که این یکی از اجزای دیگر طرح‌های جمع‌آوری کمک مالی خارج از پولکادات است، ماهیت مکرر حراج‌ها به این معنی است که پروژه‌های امیدوارکننده زیادی برای کسب توکن‌های KSM یا DOT افراد رقابت می‌کنند، که هرکدام فقط می‌توانند در یک زمان برای حمایت از یک پروژه استفاده شوند. این روحیه رقابتی و احساس  بخش هسته اصلی فرآیند است.

حراج‌های پاراچین پولکادات چگونه عمل می‌کنند؟

اکنون که اصول اولیه چرایی نیاز به حراج‌های پاراچین را بررسی کرده‌ایم، بیایید در مورد چگونگی وقوع آنها بحث کنیم.

برای عادلانه کردن کسب اسلات، کوساما و پولکادات سرنشینان هر اسلات پاراچین موجود را از طریق یک حراج کندل بدون مجوز تعیین می کنند.

فرمت حراج چگونه است؟

حراج‌های اسلات پاراچین از قالب حراج کندلی پیروی می‌کنند، که نوعی حراج آزاد است که در آن هیچ زمان پایان ثابتی برای جلوگیری از حراج (استراتژی پیشنهاد در آخرین لحظه) برای بررسی دقیق‌تر قیمت داده نمی‌شود. مفهوم اصلی این است که کندل از نظر تئوری می‌تواند در هر زمانی خاموش شود، و عنصر تصادفی را اضافه می‌کند که پروژه‌ها را تشویق می‌کند تا بهترین پیشنهادات خود را زودتر ارائه دهند، نه اینکه قیمت پیشنهادی ساعت پایانی را که ممکن است به موقع قبل از پایان حراج ثبت نشود، افزایش دهد. این همه در زنجیره رله خودکار است.

پروژه‌هایی که می‌خواهند یک اسلات پاراچین را ایمن کنند، می‌توانند با پیشنهاد توکن‌های KSM/DOT در یک حراج غیرمتمرکز کندل، در حراج شرکت کنند. اینها می‌توانند توکن‌های خودشان یا توکن‌هایی باشند که از جوامعشان در یک وام جمعی تهیه شده‌اند. وقتی توکن‌ها توسط یک وام جمعی تهیه می‌شوند، شرکت‌کنندگان نیازی به شرکت فعالانه در حراج روزانه پاراچین پس از مشارکت در وام جمعی ندارند. ماژول وام جمعی همه این کارها را به صورت خودکار انجام می دهد.

پیشنهادهای فردی در مقابل وام جمعی

در یک پیشنهاد خصوصی، یک نهاد منفرد برای یک مزایده خاص پیشنهاد می دهد. برای ارائه یک مناقصه خصوصی، یک واحد تجاری می‌تواند مستقیماً پیشنهاد دهد، اما مبلغ پیشنهادی تا پایان مزایده تضمین می‌شود. پس از پایان حراج، موجودی پیشنهادات ناموفق محفوظ است. مشارکت‌کنندگان به نهاد مرکزی اعتماد می‌کنند تا مبلغ مناسب را تعیین کند، اطلاعات دقیقی را برای پاداش‌ها ارائه کند، و در صورت عدم موفقیت مزایده یا پایان دوره اجاره، سهم را برگرداند. اگر پروژه ها به اندازه کافی توکن به دست آورده باشند تا برای خود پیشنهاد دهند  با یا بدون بودجه خارجی می توانند از طریق این روش در مزایده های پاراچین شرکت کنند.

در یک وام جمعی (همانطور که قبلاً ذکر شد)، اعضای جامعه توکن‌هایی را به یک ماژول جداگانه که از طرف پروژه پیشنهاد می‌دهد، کمک می‌کنند. وام جمعی پیشنهاد خود را در طول حراج به‌روزرسانی می‌کند، زیرا مشارکت‌های بیشتری دریافت می‌شود، و همیشه موجودی فعلی مشارکت‌ها را پیشنهاد می‌کند. تا کنون، وام‌های جمعی کوساما در کل مدت پنج حراج هفتگی برنامه‌ریزی شده بود، به این معنی که هر گونه مشارکت دریافتی برای آن پروژه‌ها به پیشنهادات پروژه‌ها در حراج پاراچین اضافه می‌شد. وام های جمعی پولکادات احتمالاً از همین استراتژی استفاده خواهند کرد.

هر چند چند نکته در مورد این مفاهیم هست که با هم بررسی میکنیم

شما نمی توانید (از لحاظ فنی) وام های جمعی و پیشنهادات خصوصی را با هم ترکیب کنید

در حالی که انجام هر دو وام و پیشنهاد خصوصی امکان پذیر نیست، یک پروژه می تواند به عنوان “نهنگ” خود عمل کند و مقادیر زیادی توکن را به وام جمعی خود کمک کند. در غیر این صورت، وام جمعی را نمی توان با یک پیشنهاد خصوصی ترکیب کرد. وام جمعی به صورت خودکار در مزایده پیشنهاد می دهد

همچنین شایان ذکر است که وام‌های جمعی همیشه موجودی کامل خود را پیشنهاد می‌کنند و برای هر حراج آزاد که شرایط اجاره آنها را برآورده می‌کند پیشنهاد می‌دهند زیرا پروژه‌ها نیازی به پیشنهاد برای دوره کامل اجاره ندارند. به عنوان مثال، در پولکادات، اگر قرار است یک وام جمعی برای اسلات اجاره ۱-۵ پیشنهاد دهد و حراج در حال انجام برای اجاره ۶-۱۰ باشد، ماژول وام جمعی پیشنهاد نمی دهد.

این همچنین به این معنی است که پیشنهادات ماژول وام جمعی همیشه کاملاً شفاف است: تعداد توکن های دریافت شده از طریق ماژول وام جمعی به طور کامل پیشنهاد می شود و پروژه توانایی خودداری از حراج را ندارد. برای مناقصه‌دهندگان خصوصی، آنها مجبور نیستند از این قوانین پیروی کنند و می‌توانند در هر زمان برای هر مقدار توکنی که برای اوراق قرضه در دسترس دارند، پیشنهاد بدهند. با این حال، از آنجایی که قوانین حراج کندل بیان می کند که وام جمعی در زمان انتخابی تصادفی به پایان می رسد (در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد)، پیشنهاد دهندگان خصوصی تشویق می شوند تا بهترین و گزینه نهایی خود را زودتر در روند حراج ارائه کنند.

مناقصه های خصوصی می توانند پس از پایان اجاره نامه خود را تمدید کنند

پس از پایان اجاره پاراچین (حداکثر ۴۸ هفته در کوساما، ۹۶ هفته در حراجی های پولکادات)، وجوه به مشارکت کنندگان بازگردانده می شود. هر پروژه برای تمدید اجاره خود به بودجه جدید نیاز دارد. این می تواند به این معنی باشد که آنها وام جمعی دیگری را اجرا می کنند، از خزانه داری خود تأمین مالی می کنند، یا منابع جایگزینی از توکن ها را برای پرداخت اجاره پیدا می کنند. توکن های وام جمعی به هیچ وجه نمی توانند “رول” شوند.

با این حال، این فرآیند برای مناقصه های فردی/خصوصی آسان تر است. برای پاراچین هایی که مستقیماً برای به دست آوردن جایگاه خود پیشنهاد می دهند، می توانند از سپرده موجود برای تمدید اجاره پاراچین خود استفاده کنند. متذکر می شوم که بسته به رقابت در زمان تمدید اسلات، آنها ممکن است نیاز به تکمیل بودجه اجاره داشته باشند تا شرایط بازار را برآورده کنند یا دوره اجاره را برای کوتاهتر تنظیم کنند.

برنامه حراج پاراچین پولکادات

پس از اجرای موفقیت آمیز حراج های پاراچین در کوساما، جامعه پولکادات مشتاقانه منتظر حراجی های پولکادات است.

در موشن ۱۱۸، تیم پولکادات برنامه اولین حراج ها را اعلام کرد که از شورا گذشته و اکنون به همه پرسی عمومی رفته است.

پنج حراج اول پشت سر هم و هر کدام یک هفته به طول می انجامد. برنامه اعلام شده توسط پولکادات این تاریخ های مورد انتظار را مشخص می کند:

حراج ۱: از ۱۱ تا ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱. برنده پاراچین در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ اعلام می شود.

حراج ۲: از ۱۸ تا ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱. برنده پاراچین در ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ اعلام می شود.

حراج ۳: از ۲۵ نوامبر ۲۰۲۱ تا ۲ دسامبر ۲۰۲۱. برنده پاراچین در ۲ دسامبر ۲۰۲۱ اعلام می شود.

حراج ۴: از ۲ تا ۹ دسامبر ۲۰۲۱. برنده پاراچین در ۹ دسامبر ۲۰۲۱ اعلام می شود.

حراج ۵: از ۹ تا ۱۶ دسامبر ۲۰۲۱. برنده پاراچین در تاریخ ۱۶ دسامبر اعلام می شود.

برندگان اولین حراج‌های پاراچین در پولکادات در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱، برای دوره ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ تا ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳ وارد بخش خواهند شد.

انتظار می‌رود حراج‌های پاراچین بیشتری به دنبال داشته باشد. سرعت اولیه هفتگی به پروژه‌های تکمیل‌شده با جوامع مشتاق اجازه می‌دهد تا به سرعت راه‌اندازی و پایداری پاراچین خود را قبل از اینکه عملکرد در گروه وسیع‌تری از پروژه‌ها ارائه شود، به اثبات برسانند.

مدت زمان حراج پولکادات

در حالی که هر حراج پاراچین برای هفت روز برنامه ریزی شده است، فرمت حراج کندل به این معنی است که تاریخ و زمان “پایان” کمی عجیب و غریب است. این بر اساس طراحی است.

دو روز اول به عنوان دوره “باز” ​​حراج تایید شده است. هر پیشنهادی که در این مدت ارائه شود – چه مستقیماً یا توسط یک ماژول وام جمعی  با خیال راحت در دوره مزایده خواهد بود و مطمئناً به عنوان پیشنهاد رسمی شمرده می شود. با این حال، پنج روز آینده در “فتیله” این کندل نظری قرار می گیرد و حراج در این دوره پنج روزه به پایان می رسد. با این حال، این فاصله زمانی تصادفی در پایان دوره حراج ۷ روزه تعیین می‌شود و به صورت عطف به ماسبق اعمال می‌شود، بنابراین شما در زمان واقعی نمی‌دانید که حراج چه زمانی به پایان می‌رسد.

فقط پروژه‌های باقی‌مانده به حراج بعدی ادامه خواهند داد زیرا پاراچین برنده جایگاه جدید پاراچین خود را به دست آورده است. اگر پاراچین‌ها کمپین‌های وام‌های جمعی داشته باشند که باز باقی می‌مانند، ماژول وام جمعی به‌طور خودکار در حراج بعدی با استفاده از موجودی توکن‌های ارائه‌شده تا به امروز شروع به پیشنهاد قیمت می‌کند. کمک‌های وام‌های جمعی تا زمانی که یک اسلات پاراچین برنده شود یا وام جمعی به پایان برسد، همچنان جمع می‌شود.

ثبت نام برای حراج اسلات

هنگام ثبت نام برای حراج پاراچین، صرف نظر از اینکه آیا پاراچین از ماژول کرادولان استفاده می کند یا یک پیشنهاد منفرد، پروژه باید اطلاعات زیر را مشخص کند:

شناسه/شاخص پاراچین (که پیشنهاد یا وام جمعی از آن پاراچین پشتیبانی می کند)

اسلات اول و آخر (اجاره به ۸ مرحله تقسیم می شود و پروژه ها می توانند در یک دوره اجاره جزئی یا کامل پیشنهاد دهند)

برای وام جمعی، تیم همچنین باید تاریخ پایان کمپین را ارائه کند، پس از آن در صورت برنده نشدن اسلات، توکن‌ها به مشارکت‌کنندگان بازگردانده می‌شوند، و سقفی برای کل سرمایه‌ای که می‌توان کمک کرد. برای پیشنهاد مستقیم، تیم باید مشخص کند که در کدام حراج پیشنهاد دهد (Auction Index) و مبلغی که باید پیشنهاد دهد.

یادداشتی در مورد دوره های اجاره

دوره‌های اجاره در حراج پاراچین اهمیت دارند، نه تنها به این دلیل که تعیین می‌کنند پروژه چه مدت یک اسلات را اشغال می‌کند، بلکه به این دلیل که زنجیره رله به گونه‌ای پیکربندی شده است که کل مقدار قفل شده در کل مدت زمان اسلات را به حداکثر برساند. معنی آن این است که در سناریویی با پیشنهادهای زیاد برای اجاره های جزئی، ترکیبی که بالاترین پیشنهاد کل را خالص کند برنده خواهد شد. این به این معنی است که این اسلات ممکن است برای برخی از آن دوره‌ها خالی بماند تا زمانی که پیشنهادهای انتخاب شده با بالاترین ارزش پیشنهادی ممکن در طول آن حراج بدون همپوشانی برابر باشد.

مراحل حراج پاراچین

در تئوری، همه اینها کمی انتزاعی به نظر می رسد. بنابراین بیایید با فرضیاتی که قبلاً در مورد دوره حراج ۷ روزه بیان کردیم، نحوه انجام حراج واقعی در پولکادات را بررسی کنیم.

در این مثال، ما چهار پروژه رقیب داریم: دو پروژه با استفاده از قابلیت وام جمعی (پاراچین زرد و پاراچین بنفش) و دو پروژه با استفاده از پیشنهاد مستقیم (پاراچین فیروزه ای و پاراچین سالمون).

در روز اول، هر پروژه پیشنهاد اولیه خود را وارد می کند. زرد/بنفش موجودی وام جمعی فعلی خود را پیشنهاد می کند (قرض های جمعی می توانند قبل از این دوره شروع شوند)، و فیروزه/سالمون اولین پیشنهاد خود را به دلخواه وارد می کنند. جدول رده بندی پس از روز اول به شرح زیر است:

زرد با ۶۰۰ نقطه (وام جمعی)

فیروزه با ۵۵۰ نقطه (پیشنهاد مستقیم)

ماهی قزل آلا با ۳۰۰ نقطه (پیشنهاد مستقیم)

بنفش با ۱۰۰ نقطه (وام جمعی)

در روزهای بعدی متوجه خواهید شد که موجودی پروژه‌های دارای پشتوانه وام‌های جمعی به طور مکرر افزایش می‌یابد: این به این دلیل است که با دریافت توکن‌های بیشتری از جامعه، وام‌های جمعی به افزایش پیشنهاد ادامه می‌دهند. وام جمعی هنوز باز هستند و در کنار خود حراج در حال اجرا هستند.

در حالی که این پیشنهادات وام‌های جمعی رخ می‌دهد، پروژه‌های با مناقصه خصوصی (فیروزه/سالمون) نیازی به ارائه پیشنهادات اضافی ندارند. با این حال، پس از روز دوم، منتظر ماندن خطرناک است زیرا حراج می تواند در هر زمانی به پایان برسد.

در نهایت، در روز چهارم، سالمون پاراچین یک پیشنهاد خصوصی به مبلغ ۵۰۰۰ DOT وارد می‌کند و برای مدت کوتاهی پیشتاز حراج می‌شود.

متأسفانه، در روز ۵، سالمون پاراچین به سرعت با یک پیشنهاد خصوصی از Turquoise Parachain و یک پیشنهاد افزایش یافته از ماژول وام جمعی Parachain بنفش پیشی گرفت.

این شیطنت‌ها تا روز هفتم ادامه می‌یابد که بالاترین پیشنهاد Purple Parachain با ۱۸۰۰۰ DOT است. با این حال، مهم این است که بنفش برنده نمی شود. برنده فیروزه است.

دلیل برنده شدن فیروزه ای در حراج پاراچین به دلیل این رویکرد معکوس “حراج کندل” است که به طور تصادفی یک فاصله زمانی را برای پایان دادن به ماسبق به حراج انتخاب می کند. در این مثال (بسیار ساده)، آن فاصله به روز ۵ می رسد، زمانی که فیروزه بالاترین پیشنهاد را داشت.

Turquoise Parachain برنده اسلات شده و اکنون می تواند به شبکه کوساما متصل شود. این احتمالاً به زودی پس از برنده شدن اسلات اتفاق می افتد زیرا دوره اجاره بلافاصله شروع می شود. پس از پایان دوره اجاره (هشت دوره ۶ هفته ای در کوساما و هشت دوره اجاره ۱۲ هفته ای در پولکادات)، این اسلات برای تمدید یا برای پروژه دیگری در دسترس خواهد بود.

پاراچین‌های باقی‌مانده باید به رقابت برای یک اسلات ادامه دهند، با این فرض که ماژول‌های وام‌های جمعی آن‌ها باز باقی می‌مانند و پیشنهاد دهندگان خصوصی علاقه دارند که دوباره یک اسلات را دنبال کنند، نه اینکه منتظر حراجی ای باشند که در آن رقابت کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دوازده =

بانکور
ارزهای دیجیتال
khabaz

بانکور Bancor چیست

بانکور یک پروتکل بلاکچین است که به کاربران امکان می دهد به جای تبادل ارزهای رمزنگاری شده مانند کوین بیس، ارزهای مجازی مختلف را مستقیم

ارز CVX چه می باشد؟
ارزهای دیجیتال
زرین حاتمی

ارز CVX چه می باشد؟

Convex Finance (CVX Coin) پلتفرمی غیرمتمرکز است که در آن می‌توانید در برنامه غیرمتمرکز Curve تراکنش انجام دهید، تراکنش‌ها را به راحتی مشاهده کنید و