تورچین چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پروژه THORchain

پروژه تورچین

مقدمه

امروز می خواهیم یک ارز دیجیتال را معرفی کنیم که برای سرمایه گذاری بلند مدت به کار می رود و نامش تورچین است. پروژه تورچین یکی از پروژه هایی است که توسط تیم های مختلف روی آن کار شده است و توانسته به محبوبیت برسد.

به طور خلاصه می توان گفت:

با افزایش تعداد کاربران در شبکه های بلاک چین، نیاز به نقدینگی بین شبکه ای نیز افزایش می یابد.

تورچین پروتکلی است که هدف آن رفع این نیاز از طریق امکان تجارت دارایی های رمزنگاری شده در بین بلاک چین های مختلف به روشی کاملاً غیرمتمرکز است.

در حالی که بازارهای کریپتو در حال بروزرسانی هستند، محصولات مالی بیشتری توسعه می‌یابند و کاربران  نیز مزایایی را بدست می آورند، اکثر دارایی‌های رمزنگاری هنوز در شبکه‌های بومی خود محفوظ هستند. این بدان معناست که دارایی‌هایی که در شبکه‌ای مانند اتریوم محفوظ مانده اند، نمی‌توانند مورد استفاده قرار گیرند یا مستقیماً با شبکه‌های رمزنگاری دیگری مانند بلاک چین بیت‌کوین یا زنجیره هوشمند بایننس معامله شوند.

مبادله دارایی‌ها در زنجیره‌های از طریق واسطه هایی مثل صرافی‌ها، مانند کوین‌بیس یا بایننس، وابسته است یا به نسخه‌های توکن  وابسته است. این به این معنی است که اگرچه اکوسیستم های بلاک چین ممکن است حالت نقدینگی داشته باشند، به این معنی که بازار فعالی از خریداران و فروشندگان وجود دارد، بازارهای رمزنگاری در مجموع  به چند بخش تقسیم شده و بنابراین نقدینگی ندارند.

تورچین چیست؟

تورچین یک پروتکل بلاک چین است که بر روی اینترنت بلاک چین پیاده سازی شده است. که هدف آن نقدینگی با استفاده از ارزهای دیجیتال می باشد .  تورچین به دنبال این است که تجارت دارایی‌های کریپتو غیربومی مانند تجارت بیت کوین برای اتریوم را فعال کند، اما به روشی کاملاً غیرمتمرکز این کار را انجام خواهد داد. در اصل، بسیاری از کارهای کوین‌بیس و بایننس را  میتواند انجام دهد اما بدون اینکه شخص ثالثی کنترل سرمایه‌ها را در دست بگیرد این روند انجام خواهد شد. پروتکل تورچین همچنین یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) با همین نام را نیز پوشش میدهد و بخش های مانند یونی سوآپ یا سو شی سوآپ، ثورچین دکس را شامل می شود و  به هر کسی اجازه می‌دهد تا دارایی‌های کریپتو خود را با ارائه نقدینگی به یک مجموعه دارایی معامله کند یا نسبت به آن وام دهد و در ازای آن، دارایی کسب کنند.

تور چین توسط یک تیم ناشناس ساخته شد. و توسط هکاتون در سال ۲۰۱۸ طراحی شده است.

هدف گسترده‌تر تیم و جامعه آن، ایجاد نقدینگی غیرمتمرکز برای رفع نیاز به احزاب متمرکز است که می‌توانند و به دلایل مختلف دسترسی به محصولات یا خدمات مالی افراد را متوقف کرده‌اند.

DeFi چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، همه چیز در مورد بخش غیر متمرکز دسترسی به امور مالی است. DeFi مخفف مجموعه ای از محصولات مالی است که به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به واسطه های شخص ثالث، دارایی های رمزنگاری شده را قرض بگیرند، وام دهند، بخرند و بفروشند. تورچین، به عنوان یک DEX (همچنین به عنوان “صرافی غیرمتمرکز” شناخته می شود)، بخشی از این گروه مربوط به محصولات است، و هدف آن افزایش بیش از پیش بخش های مالی غیرمتمرکز است.

حتی تیم سازنده تور چین  قصد دارد تا تابستان ۲۰۲۲ کنترل شبکه را به طور کامل به جامعه واگذار کند.

نحوه عملکرد سوآپ ها در تور چین

تورچین اقتباسی  از استخرهای نقدینگی مداوم بنکور برای تسهیل معاملات استفاده می کند. در این معاملات، تمام دارایی‌ها در استخرهای نقدینگی مشترک با یک دارایی دیگر، که توکن بومی تورچین یعنی RUNE را شامل می شود، سپرده می‌شوند.

RUNE در تمام معاملات با سایر دارایی ها مبادله می شود. در مبادله ای که دارایی A ودارایی B، هستند پروتکل دو معامله را انجام می دهد، A را با RUNE و سپس RUNE را با B مبادله می کند. مبادله دوگانه RUNE چیزی است که امکان مبادله غیرمتمرکز دارایی ها را در برخی زنجیره ها  فراهم می کند.

تا کنون، این پروتکل همانطور که در نظر گرفته شده بود کار کرده است، و این به RUNE کمک کرده است تا از ژوئن ۲۰۲۱ در بین توکن‌های DeFi به ده رتبه برتر از نظر ارزش بازاری برسد.

تورچین در ابتدا با پشتیبانی از دارایی های بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، زنجیره هوشمند بایننس و لایت کوین راه اندازی شد.

شناخت بهتر تورچین

تورچین یک بلاک چین اثبات سهام است، به این معنی که توسط برخی اپراتورها پوشش داده می شوند و میتوانند RUNE را به طور ایمن ، نگهداری می شود.  این اپراتورها دارای بخش هایی به نام گره ها هستند و این گره ها رایانه هایی هستند که مبادله ها را تأیید می کنند و استخرهایی برای دارایی ها ایجاد می کنند و در ازای آن پاداش دریافت می کنند.

صد نقطه اعتبار سنجی در ابتدا برای گره ها در دسترس است، اما شبکه می تواند تا ۳۰۰ نقطه مقیاس داشته باشند. این نقاط به صورت دوره‌ای وجود دارند  و اینکه همه چیز در شبکه به طور رقابتی خواهد بود، البته لایه های امنیتی زیادی در اپراتورها وجود دارند که به گره ها اجازه نمیدهند شبکه را تسخیر کنند.

گره ها باید حداقل ۱ میلیون RUNE  را به طورپیوندی در داشته باشند تا واجد شرایط برای یک نقطه اعتبار سنجی باشند. RUNE در حال حاضر حدود ۶ دلار ارزش دارد و ارزش بازار آن بیش از ۱.۳ میلیارد دلار است.

هنگامی که یک مبادله انجام می شود، دارایی به استخر  نقدینگی یا صندوق ارسال می شود. آدرس استخر نقدینگی  شبیه به آدرس ایمیل است، با این تفاوت که به جای کلمات و نشانی اینترنتی که به یک شخص اشاره می کند، یک سری ارقام و حروف است که به یک کیف پول دیجیتال اشاره می کنند. هنگامی که دو سوم گره‌ها آدرس دریافتی سکه‌ها را تأیید کردند، دارایی دیگر را به کاربر پس می‌دهند. مجدداً، مبادله ها به صورت بومی نیزانجام خواهد شد.

تقریباً مانند هر DEX  تور چین از مدل سازنده بازاری خودکار (AMM) برای ایجاد قیمت استفاده می کند. قیمت‌ها بر اساس تعداد مربوط به هر دارایی نگهداری شده در استخر نقدینگی  تولید می‌شوند و بازتابی از قیمت‌های خارجی، مانند قیمت‌های سایر صرافی‌ها، توسط معامله‌گران را پوشش میدهند. این معامله‌گران از آربیتراژ استفاده می‌کنند، یعنی می‌گویند دارایی‌ها را در هر جایی که قیمتشان پایین باشد می‌خرند و هر کجا که بالا باشد، آن‌ها را می‌فروشند، که باعث همگرا شدن قیمت‌ها می‌شود.

ارائه دهندگان نقدینگی RUNE به همراه یک  دارایی دیگر را به استخر نقدینگی مربوطه سپرده گذاری می کنند. در ازای ارائه نقدینگی که معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند، بخشی از کارمزد گرفته شده از معاملات به اضافه پاداش  RUNE را دریافت می‌کنند.

علاوه بر این، بخش های اعتبارسنجی  میتوانند  تا دو برابر ارزش پولی دارایی‌های نگهداری شده در خزانه‌ها را ثبت کنند. و این مورد به این دلیل است که

کارمزدهای معاملات بین ارائه دهندگان نقدینگی و گره ها در نوسان هستند. اگر گره‌ها که تحت پیوند هست فعال  باشند، درصد بیشتری از هزینه‌ها به گره‌ها تعلق می‌گیرد، که  باعث ایجاد پیوند بیشتر می‌شود. اگر این پیوند ها بیش از حد فعال باشند کمتر اتفاق می افتد. هنگامی که ۶۷٪ از کل RUNE در پروتکل  فعال باشد  و ۳۳٪ از آن در سهام قرار می گیرد  تورچین در “وضعیت بهینه” خود است.

در خصوص امنیت،  موارد مربوط به  DEX به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نقدینگی کافی ایجاد کنند، زیرا کارمزدها،  ایجاد بازده و فعالیت طبیعی DeFi تضمین می‌کند که معاملات در تورچین معمولاً لغزش کمی دارند، به این معنی که تفاوت بین قیمت  حداقل  و قیمت واقعی معامله به حداقل می‌رسد.

چگونه از تور چین استفاده می شود

برای استفاده ازتورچین، باید به یک رابط مانند ثورسوآپ  دسترسی داشته باشید. سپس این مراحل را دنبال کنید:

بارگیری  یک کیف پول سازگار با ثورسوآپ در این امر دخیل است  به طوری که پشتیبانی از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر هنوز در حال توسعه است، اما کیف پول Keystore خود ثور سوآپ از قبل پشتیبانی می شود.

کیف پول خود را  باید به رابط متصل کنید.

دارایی های بخش سوآپ سپرده های نقدینگی را برداشت خواهند کردند.

از طرف دیگر، کاربران می توانند از کیف پول ادغام شده با تورچین مانند شیپ شیفت استفاده کنند.

نشانه RUNE در مورد چیست؟

ارز RUNE دارایی بومی تورچین می باشد که از آن برای  بخش های مختلف مثل سرمایه گذاری، پیوند دهی، پاداش و تجارت استفاده می شود  این چیزی است که باعث می شود RUNE بهتر کارکند.

RUNE در برابر سایر دارایی ها در هر استخر نقدینگی  در تورچین معامله می شود و پلی برای دارایی های بلاک چین های مختلف ایجاد می کند. شرط بندی RUNE همچنین باعث می شود تا کاربران در مورد پیشنهادات اصلی و کارمزدهای ناشی از معامله، رأی کسب کنند، در حالی که پیوند RUNE به گره ها اجازه می دهد تا تراکنش ها را تأیید کنند و RUNE جدید تولید شده در هر بلاک را به دست آورند.

از آنجایی که بخش ها کاربران را وادار می‌کنند تا تقریباً ۲ برابر مقدار RUNE ارائه شده در استخرهای نقدینگی، اوراق قرضه بدهند، و از آنجایی که RUNE نیز در هر استخر نقدینگی  نگهداری می‌شود، توکنومیک تورچین طوری مهندسی شده است که قیمت RUNE “به طور قطعی” افزایش می‌یابد. طبق گفته تیم سازنده، قیمت RUNE به طور طبیعی به عنوان مضربی از هر رشد نقدینگی در شبکه افزایش می‌یابد.

به نظر می رسد توکنومیک تورچین بدین گونه کارکرد دارد که: قیمت RUNE از سال تا به امروز تقریباً ۵۰۰٪ افزایش یافته است با مجموع ارزش کلی  مقیاسی  که تقریباً تعداد سرمایه های کاهش یافته در یک پروژه DeFi معین را اندازه می گیرد) در پروتکل به ۷۰۰ میلیون دلار می رسد. در ماه مه ۲۰۲۰ این مقدار تایید شد RUNE در چند صرافی مختلف از جمله بایننس، یونیسوآپ و اف تی اکس در دسترس است.

نتیجه گیری

تیم سازنده تورچین  بر این باور هستند که پروتکلی برای تمام DeFi بسازند که خدمات استقراض، وام، و حتی مصنوعی را در زنجیره‌های بلاک به صورت مختلف ارائه دهند. در کوتاه مدت تیم مورد نظر قصد پشتیبانی بیشتری از کیف های پول ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

دنیای متاورس به زبان ساده
آموزش
زرین حاتمی

دنیای متاورس به زبان ساده

دنیای متاورس به زبان ساده مقدمه چند ماه پیش مارک زاکربرگ نام شرکت تجاری اش را که فیس بوک نام داشت  را به متا تغییر

بمب سختی
ماینینگ
khabaz

بمب سختی چیست

بمب سختی اصطلاحی است که برای نشان دادن افزایش سطح دشواری استخراج استفاده می شود و منجر به افزایش زمان مورد نیاز برای استخراج بلوک

پارانولیک سار
تحلیل تکنیکال
khabaz

اندیکاتور پارابولیک سار SAR

اندیکاتور پارابولیک سار توسط معامله گران برای تعیین جهت روند و برگشت بالقوه قیمت استفاده می شود که برای شناسایی نقاط خروج و ورود مناسب