اینترنت کامپیوتر و یا ICP چیست؟

اینترنت کامپیوتر و یا ICP چیست؟

اینترنت کامپیوتر، مجموعه ای از پروتکل هایی می باشد که به مرکز داده های مستقل در سراسر جهان اجازه می دهد تا با هم باشند و یک منبع جایگزینی غیرمتمرکز برای اینترنت ابری می باشد. توکن اینترنت کامپیوتر جهت ارائه پاداش به افراد درون شبکه و پرداخت هزینه جهت انجام تراکنش ها مورد استفاده قرار میگیرد.

مانند بسیاری از پروژه‌ها در فضای ارزهای دیجیتال، پروتکل اینترنت کامپیوتر (یا ICP) بیشتر ارز دیجیتال ارشمند است. در واقع، توکن ICP که می تواند از طریق صرافی هایی مانند کوین بیس خریداری و معامله شود، تنها  میتواند بخش بزرگی از یک ایده منحصر به فردی باشد که در حوزه ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

ایده اصلی ICP ایجاد نوع جدیدی از اینترنت غیرمتمرکز و سیستم محاسباتی جهانی است که در آن مراکز داده مستقل در سراسر جهان می توانند به یکدیگر بپیوندند تا جایگزینی برای سرویس های ابری (از شرکت هایی مانند خدمات وب آمازون و گوگل کلود) که بیشترین قدرت را دارند ایجاد کنند. فعالیت اصلی  ICP این است که پروتکل را بر روی میلیون ها رایانه در سراسر جهان اجرا کند.

توسعه دهندگان ICP می گویند که شبکه حاصل از چندین مزیت کلیدی نسبت به جایگزین های متمرکز برخوردار است. به عنوان مثال، استاندارد های خاصی را شامل می شود  و از تضاد منافعی  در هنگام فعالیت های رایانش ابری جلوی گیری میکند که این خود یک امتیاز مثبت به حساب می آید.

در اصل به این مورد DFINITY گفته می شود. شبکه جهانی و توزیع شده مراکز داده ICP می تواند تمام برنامه هایی را که از طریق استانداردهای اینترنتی سنتی مانند DNS (سیستم نام دامنه ای که از طریق مرورگرهای وب و گوشی های هوشمند استفاده می کنید) قابل دسترسی هستند را اجرا کند.

توکن ICP چندین کاربرد عمده دارد اولین مورد این است که به عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می کند (به دارندگان این امکان را می دهد که برخی ICP خود را در شبکه قفل کنند در ازای اینکه در توسعه آینده پروتکل ICP بتوانند نظرات خودشان را ارائه دهند)، توسط شبکه پاداش می گیرد. مراکز داده شرکت کننده برای رفتار خوب، و برای پرداخت هزینه تراکنش در شبکه استفاده می شود.

ICp چگونه کار میکند؟

اینترنت امروزه منبع متمرکز را به خودش اختصاص داده است. برنامه های  اصلی در وب اغلب دارای متن هستند و اختصاصی می باشند و در تعداد معدودی از مراکز داده متعلق به شرکت های بزرگ فناوری میزبانی می شوند. و اگر یک مرکز داده مهم از کار بیفتد، بخش های عظیمی از وب نیز می توانند با آن خاموش شوند. یکی دیگر از نگرانی های اصلی (به ویژه برای طرفداران حریم خصوصی) این است که ارائه دهندگان خدمات وب شرکتی متمرکز و دیگر بخش های شرکتی توانایی سانسور و محدودیت برنامه ها را دارند.

اینترنت کامپیوتر تلاش می‌کند جایگزینی اساسی ارائه دهد تا توسعه‌دهندگان بتوانند برنامه‌ها را به روشی غیرمتمرکزتر بسازند،  و بتوانند از آنها میزبانی کنند و به آنها سرویس دهند  این مورد به وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد مستقیماً در اینترنت عمومی مستقر شوند. علاوه بر این، اینترنت کامپیوتر نسبت به توسعه نرم افزارها به طور شفاف عمل می نماید.

همچنین در این نمونه در بخش های دیگر نیز توضیحاتی ارائه شده که مثلا به جای اجرای یک سرور اختصاصی در گوگل کلود، نرم‌افزار  اصلی در سیستم هیچ آدرس فیزیکی ثابتی ندارد و بین سرورهای متعلق به مراکز داده مستقل در سراسر جهان حرکت می‌کند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید در مورد ICP فکر کنید، راهی برای تبدیل کریپتو به قدرت پردازشی است  شبکه هزینه‌ای را بر اساس میزان توان محاسباتی مورد نیاز پروژه توسعه‌دهنده تعیین می‌کند. تا زمانی که هزینه پرداخت شود، وب سایت بر روی اینترنت عمومی اجرا می شود.

از نظر تئوری، هر نوع برنامه ای را میتواند در اینترنت کامپیوتر ایجاد کرد. شبکه های اجتماعی مانند لینکد این و تیک تاک  و نرم افزارهای مشابه آنها  به صورت غیر متمرکز در اینترنت کامپیوتر اجرا می شوند.

اینترنت کامیپوتر با چه خطراتی ممکن است روبرو شود؟

استفاده از اینترنت کامپیوتر ممکن است به سخت‌افزار قوی‌تری نسبت به پروژه‌های بلاک چین سنتی نیاز داشته باشد، که با محدود کردن تعداد شرکت‌کنندگان بالقوه، میتواند بخش غیرمتمرکز آن را در خطر قرار دهد. اگر نیازهای سخت افزاری خیلی زیاد باشد، فقط بازیکنان بزرگ و با سرمایه خوب می توانند مراکز داده راه اندازی کنند و در آن شرکت کنند.

علاوه بر این، در یک شبکه غیرمتمرکز، چه کسی می‌تواند برای میزبانی محتوای توهین‌آمیز پاسخگو باشد؟ شرکت‌هایی که امروزه اینترنت را اداره می‌کنند، تا حدودی اعتدال را ملاک کار خودشان قرار میدهند، اگرچه طرف دیگر این است که می‌توانند به‌طور دلخواه هر کسی را در هر زمانی از پلتفرم خارج کنند. در حالت ایده‌آل، اینترنت کامپیوتر(و سایر پروتکل‌های رمزنگاری شده) می‌توانند راه‌حل‌هایی ایجاد کند که به حاکمیت غیرمتمرکز اجازه می‌دهد تا بتواند به این سوالات پاسخ مناسبی دهد.

چه کسی توانست در ابتدا اینترنت کامپیوتر را به صورت حرفه ای توسعه دهد؟

اینترنت کامپیوتر توسط بنیاد DFINITY ساخته شده و فردی به نام دومینیک ویلیامز در سال ۲۰۱۶ آن را راه اندازی نمود. به طوری که باعث شد یک دگرگونی در حوزه اینترنت ایجاد شود.

از چه طریقی میتوانیم اینترنت کامپیوتر تهیه کنیم؟

اگر میخواهید اینترنت کامیپوتر تهیه کنید و یا در کار خرید و فروش آن فعالیت داشته باشید میتوانید از طریق صرافی هایی مانند بایننس و صرافی کوین بیس و صرافی هوبی این کار را انجام دهید. البته این امر بسیار آسان نیز می باشد.

نتیجه گیری

بسیاری از مردم زندگی خود را وقف تکامل فناوری بلاک چین کرده‌اند و  اینترنت کامیپوتر  تقاطع بین جهان مجازی و واقعیت را به نمایش می‌گذارد. اگر تیم DFINITY و اینترنت کامپیوتر بتواند یک بلاک چین پایدار ایجاد کند که بتواند محدودیت‌های فعلی بلاک چین را حل کند، فرصتی برای تغییر جهان خواهد بود. یک  اینترنت کامپیوتر را مانند یک نرم افزار منبع باز در نظر بگیرید که با استفاده از حاکمیت داخلی خود را به روز می کند. و می تواند تضمین هایی را در قالب قراردادهای هوشمند به کاربران ارائه دهد. اینها نحوه استفاده از داده‌ها را پوشش می‌دهند، یا تضمین‌هایی را برای استارت‌آپ‌هایی که می‌خواهند بدون نگرانی در مورد حذف دسترسی خود از پلتفرم، عملکردی ایجاد کنند،  را ارائه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دوازده =

شاخص Number of Active address
آموزش
زرین حاتمی

شاخص Number of Active address

مجموع تعداد آدرس‌های منحصربه‌فردی که در روز در شبکه (چه به عنوان مقصد یا منبع تغییر دفتر) فعال می باشند. همه طرفین در یک اقدام

لایت کوین
ارزهای دیجیتال
khabaz

لایت کوین چیست

لایت کوین Litecoin جزو اولین ارز های دیجیتال می باشد که بعد از بیت کوین مورد استقبال قرار گرفت و ایده اولیه این ارز گرفتن

اندیکاتور الیگیتور
تحلیل تکنیکال
khabaz

اندیکاتور الیگیتور Alligator

اندیکاتور الیگیتور توسط بیل ویلیامز معامله گر حرفه ای و پیشگام روانشناسی بازار ایجاد گردید که از این فرض پیروی می کند که بازارهای مالی