ارز ریپل چیست؟

ارز ریپل چیست؟

ریپل یک فناوری است که هم به عنوان یک ارز دیجیتال و هم به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتال برای تراکنش های مالی عمل می کند. اولین بار در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و توسط کریس لارسن و جد مک کالب بنیانگذاری شد. فرآیند اصلی ریپل، سیستم مبادله دارایی تسویه حساب و سیستم حواله است، مشابه سیستم سوئیفت برای انتقال پول و امنیت بین‌المللی، که توسط بانک‌ها و واسطه‌های مالی که با ارزهای مختلف معامله می‌کنند، استفاده می‌شود.

توکن مورد استفاده برای ارز دیجیتال از پیش تعیین شده است و از نماد XRP استفاده می کند. ریپل نام شرکت و شبکه است و XRP رمز ارز دیجیتال است. هدف XRP این است که به عنوان یک مکانیسم میانی مبادله بین دو ارز یا شبکه عمل میکند.

ریپل یک شبکه و پروتکل پرداخت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین با ارز دیجیتال خود، XRP است.

ریپل به جای استفاده از استخراج بلاک چین، از مکانیسم اجماع، از طریق گروهی از سرورهای متعلق به بانک، برای تایید تراکنش ها استفاده می کند.

تراکنش‌های ریپل نسبت به بیت‌کوین انرژی کمتری مصرف می‌کنند، در چند ثانیه تایید می‌شوند و هزینه بسیار کمی دارند، در حالی که تراکنش‌های بیت‌کوین انرژی بیشتری مصرف می‌کنند، تایید آن زمان بیشتری می‌برد و شامل هزینه‌های تراکنش بالاتر است.

ریپل (XRP) با ارزش بازار در میان با ارزش ترین توکن های مبتنی بر بلاک چین قرار می گیرد.

بررسی ریپل

ریپل بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز منبع باز و همتا به همتا کار می کند که امکان انتقال یکپارچه پول به هر شکلی را می دهد، خواه دلار، ین، یورو یا ارزهای رمزنگاری شده مانند لایت کوین یا بیت کوین باشند. ریپل یک شبکه پرداخت جهانی است و بانک های بزرگ و خدمات مالی را در میان مشتریان خود به حساب می آورد. XRP در محصولات خود برای تسهیل تبدیل سریع بین ارزهای مختلف استفاده می شود.

ریپل به عنوان یک شبکه دیجیتال هاوالا

برای درک نحوه عملکرد سیستم، ساختار انتقال پول را در نظر بگیرید که در آن دو طرف در دو طرف معامله از واسطه‌های دلخواه خود برای دریافت پول استفاده می‌کنند. در واقع، ریپل به عنوان یک سرویس حواله دیجیتال عمل می کند. هاوالا یک روش غیررسمی برای انتقال پول است، معمولاً در آن سوی مرزها، بدون اینکه پول فیزیکی در واقع جابجا شود.

به عنوان مثال لارنس باید ۱۰۰ دلار برای ریور که در شهر دیگری زندگی می کند بفرستد. لارنس وجوه ارسال به ریور را در اختیار مامور محلی لارنس، یعنی کیت قرار می دهد. لارنس همچنین یک رمز عبور مخفی ارائه می دهد که ریور برای دریافت وجوه در شهر خود باید به درستی به آن پاسخ دهد. کیت به نماینده ریور، آسوکا، از جزئیات تراکنش  گیرنده، وجوهی که باید بازپرداخت شود، و رمز عبور هشدار می دهد. اگر ریور رمز عبور درست را به آسوکا بدهد، آسوکا ۱۰۰ دلار به آنها می دهد.

با این حال، پول از حساب Asuka می آید، به این معنی که کیت ۱۰۰ دلار به آسوکا بدهکار است (که در تاریخ بعدی تسویه خواهد شد). آسوکا می‌تواند دفتری از تمام بدهی‌های کیت را که کیت در یک روز توافق شده پرداخت می‌کند، ثبت کند یا تراکنش‌های متقابلی انجام دهد که بدهی را متعادل کند. به عنوان مثال، اگر Asuka همچنین نماینده مارتین بود و مارتین نیاز به انتقال ۱۰۰ دلار به Etios، که نماینده آن کیت است را انجام داد به طوریکه ۱۰۰ دلار بدهی به Asuka را متعادل می کرد، زیرا Etios از حساب کیت پرداخت می شود.

اگرچه شبکه ریپل کمی پیچیده تر از این مثال است، اما اصول اولیه نحوه عملکرد سیستم ریپل را نشان می دهد. از مثال بالا، می توان دریافت که اعتماد برای شروع یک معامله لازم است اعتماد بین لارنس و کیت، کیت و آسوکا، و ریور و آسوکا را شامل می شود.

ریپل از یک رسانه، معروف به دروازه، به عنوان حلقه ای در زنجیره اعتماد بین دو طرفی که می خواهند معامله انجام دهند، استفاده می کند. دروازه به عنوان واسطه اعتباری عمل می کند که ارزها را از طریق شبکه ریپل به آدرس های عمومی دریافت و ارسال می کند. هرکس یا هر کسب و کاری می تواند ثبت نام کند و دروازه ای را باز کند که به ثبت کننده اجازه می دهد به عنوان واسطه مبادله ارز، حفظ نقدینگی و انتقال پرداخت ها در شبکه عمل کند.

ارز دیجیتال ریپل XRP

ارز دیجیتال XRP به عنوان پل ارتباطی با سایر ارزها عمل می کند. بین هیچ فیات/ارز رمزنگاری تبعیضی قائل نمی‌شود، که تبادل هر ارز را با ارز دیگری آسان می‌کند. هر ارز در اکوسیستم دروازه خاص خود را دارد به عنوان مثال، CADBluzelle، BTCbitstamp، و USDsnapswap. اگر ریور بیت کوین را به عنوان پرداختی برای خدمات ارائه شده به لارنس می خواست، لاورنس لزوماً نباید بیت کوینی در اختیار داشته باشد. او می تواند پرداخت را به درگاه خود به دلار کانادا (CAD) ارسال کند و ریور می تواند بیت کوین را از دروازه خود دریافت کند. برای شروع یک تراکنش کامل به یک دروازه نیازی نیست. می توان از چندین دروازه استفاده کرد که زنجیره ای از اعتماد را در میان کاربران تشکیل می دهد.

نگهداری موجودی با درگاه، کاربر را در معرض ریسک طرف مقابل قرار می دهد، ریسکی که در سیستم بانکداری سنتی نیز وجود دارد. اگر دروازه مسئولیت خود را رعایت نکند، کاربر ممکن است ارزش پول خود را در آن دروازه از دست بدهد. بنابراین، کاربرانی که به یک دروازه اعتماد ندارند، می توانند با یک دروازه مطمئن معامله کنند که به نوبه خود با دروازه “غیر قابل اعتماد” سروکار دارد. به این ترتیب IOU از طریق دروازه مورد اعتماد یا دارای گواهی اعتبار قابل معامله خواهد بود. ریسک طرف مقابل در مورد بیت کوین ها (و بیشتر آلتکوین ها) اعمال نمی شود زیرا بیت کوین کاربر، IOU یا مسئولیت کاربر دیگری نیست.

ریپل چگونه کار می کند

شبکه ریپل با سیستم اثبات کار (PoW) مانند بیت کوین یا سیستم اثبات سهام (PoS) مانند Nxt اجرا نمی شود. در عوض، تراکنش‌ها به پروتکل اجماع متکی هستند تا مانده حساب‌ها و تراکنش‌های سیستم را تأیید کنند. اجماع برای بهبود یکپارچگی سیستم با جلوگیری از هزینه مضاعف کار می کند.

کاربر ریپل که یک تراکنش را با چندین دروازه آغاز می کند، اما سعی می کند همان ۱۰۰ دلار را به سیستم های دروازه ارسال کند، همه تراکنش ها به جز اولین تراکنش حذف می شود. گره های توزیع شده منفرد با اجماع تصمیم می گیرند که کدام تراکنش ابتدا انجام شود. تأییدها فوری هستند و تقریباً پنج ثانیه طول می کشد. از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که تصمیم بگیرد چه کسی می تواند یک گره راه اندازی کند و تراکنش ها را تأیید کند، پلتفرم ریپل به عنوان غیرمتمرکز توصیف می شود.

ریپل تمام IOU ها را در یک ارز معین برای هر کاربر یا دروازه ردیابی می کند. اعتبارات IOU و جریان های تراکنش که بین کیف پول های ریپل رخ می دهد، در دفتر اجماع ریپل به صورت عمومی در دسترس هستند. اما حتی با وجود اینکه تاریخچه تراکنش های مالی به صورت عمومی ثبت شده و در یک بلاک چین در دسترس قرار می گیرد، داده ها به شناسه یا حساب هیچ فرد یا کسب و کاری مرتبط نیستند. با این حال، سابقه عمومی همه معاملات (به عنوان مثال، زنجیره بلاکی) و اطلاعات مربوط به آنها را از بین می برد.

نتیجه گیری

ریپل برخی از معایب منتسب به بانک های سنتی را بهبود می بخشد. تراکنش‌ها در عرض چند ثانیه در شبکه ریپل تسویه می‌شوند (حتی اگر پلتفرم میلیون‌ها تراکنش را مرتب انجام می‌دهد). این برخلاف بانک‌ها است که ممکن است روزها یا هفته‌ها طول بکشد تا حواله بانکی تکمیل شود. کارمزد انجام تراکنش‌ها در ریپل نیز حداقل است، با حداقل هزینه تراکنش مورد نیاز برای یک تراکنش استاندارد ۰.۰۰۰۰۱ XRP، در مقایسه با کارمزدهای زیادی که بانک‌ها برای انجام پرداخت‌های بین‌مرزی دریافت می‌کنند.

از نوامبر ۲۰۲۱، یک XRP حدود ۱.۲۰ دلار ارزش داشت و ریپل هفتمین ارز دیجیتال بزرگ با ارزش بازار بیش از ۵۶ میلیارد دلار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =

شت کوین
ارزهای دیجیتال
khabaz

شت کوین Shitcoin

اصطلاح شت کوین به ارز رمزنگاری شده با ارزش کم یا ارز دیجیتالی گفته می شود که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد.این کلمه

طرح پانزی
ارزهای دیجیتال
khabaz

طرح پانزی چیست

طرح پانزی Ponzi  یک کلاهبرداری متقلبانه می باشد که امیدوار است نرخ بالایی از بازده را دارا باشد و خطر کمی برای سرمایه گذاران  به

وایت پیپر بیت کوین
ارزهای دیجیتال
khabaz

وایت پیپر بیت کوین چیست؟

وایت پیپر بیت کوین یکی از مواردی است که بسیاری از افراد علاقه دارند آن را که متعلق به طلایه دار دنیای ارز دیجیتال می