آربیتروم چیست و چه کارکردی در عرصه ارز دیجیتال دارد؟

آربیتروم چیست و نحوه عملکرد آن چگونه می باشد؟

قبل از اینکه بدانیم آربیتروم چیست، بهتر است مشکل دقیقی را  در این حوزه بررسی و درک کنیم و آن این است که ، باید بدانیم اتریوم چگونه کار می کند. اتریوم، در حالی که شباهت هایی با بیت کوین دارد، از نظر شرایط و تراکنش هایی که می تواند انجام دهد، بسیار گسترده است. اینجاست که ماشین مجازی اتریوم وارد عمل می شود. قراردادها و تراکنش های هوشمند همه در EVM اجرا می شوند. از آنجایی که اتریوم یک شبکه غیرمتمرکز است، ماینرها به تأیید و پردازش تراکنش ها کمک می کنند. برای انجام این کار، به توان محاسباتی نیاز است که به عنوان “گس” شناخته می شود.  هر باز که یک تراکنش و یا قرار دادی هوشمند اجرا می شود کاربران باید بسته به قیمت گس در GWEI محدودیتی را برای گس تعیین کنند.

هنگامی که معاملات و قراردادهای هوشمند بیشماری در انتظار اجرا هستند، ماینرها تمایل دارند مواردی را که محدودیت گس بالاتری دارند (که به معنای انگیزه بالاتر برای ماینر است) اولویت بندی کنند. این منجر به افزایش قیمت گس و در نتیجه بحران هزینه تراکنش در اتریوم می شود. اینجاست که Arbitrum وارد عمل می‌شود: هدف آن کاهش ازدحام در شبکه و کاهش هزینه‌های تراکنش با حذف ذخیره‌سازی داده‌های محاسباتی از لایه اصلی اتریوم – لایه ۱ – و بردن آن به لایه ۲ است. به همین دلیل است که به عنوان راه حل مقیاس ۲ شناخته می شود.

آربیتروم چیست: لایه ۲ وراه حل مقیاسی

ما قبلاً ثابت کرده‌ایم که Arbitrum یک راه‌حل مقیاس‌بندی لایه ۲ است. و یکی از دو تیم اصلی در فضای بلاک چین است  یک فضای آپتیمیستیک را اجرا می کند. این به Arbitrum کمک کرده است تا چندین پروژه بزرگ DeFi را اجرا کند زیرا تجربه سریع‌تر و ارزان‌تری را ارائه می‌دهد.

آپتیمیستیک رول آپس دقیقا چیست وچه جزییاتی دارد؟

آپتیمیستیک رول آپس ها  ساختارهایی هستند که در لایه ۲ وجود دارند و تأخیر (یا مدت زمانی که برای تأیید یک تراکنش طول می کشد) را کاهش می دهند. در حال حاضر، زمان تایید تراکنش بر اساس زمان بلاک اتریوم که ۱۳ ثانیه است تعیین می شود. از طریق  آپتیمیستیک رول آپس ها، این زمان تراکنش کاهش می‌یابد و قراردادهای هوشمند را قادر می‌سازد تا در مقیاس کارآمدتر اجرا شوند و در عین حال امنیت اتریوم حفظ شود. به عنوان یک اثر موجی از کاری که مجموعه های آپتیمیستیک انجام می دهند، هزینه های گس نیز کاهش می یابد.بنابراین چگونه تراکنش ها در حضور Arbitrum یا یک راه حل لایه ۲ مقیاس گذاری انجام می شود؟

چگونه تراکنش ها در اتریوم در حضور آربیتروم اتفاق می افتد

تصور کنید یک کاربر معامله ای را پیشنهاد می کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، بیت‌هایی از آن تراکنش‌ها در زنجیره اتریوم پست می‌شوند. اما اگر یک تراکنش را تجزیه کنید، از نظر منطقی، دو بخش پیدا خواهید کرد که شامل  بیت ها و داده های تراکنش در کنار دستورالعمل واقعی تراکنش می شود. اکنون با آربیتروم، نتایج هر تراکنش در لایه ۱ ارسال نمی شود، بلکه در لایه ۲ پست می شود. بنابراین در اصل، یک تراکنش در لایه ۲ اجرا نمی شود. اما آنچه ما داریم ضمانت لایه ۱ اتریوم است که در صحت انجام تراکنش در لایه ۲ تاثیر گذار است.

می‌پرسید این تراکنش‌ها چگونه اعتباردار می‌شوند؟ آنها از طریق اعتبار سنجی لایه ۲ تأیید می شوند که تراکنش های ارسال شده در لایه ۱ را انجام می دهند و نتایج را ارسال می کنند، مانند تصویر یا هش وضعیت حاصل. حالا این اعتباردهنده های لایه ۲ چه کسانی هستند؟ تقریباً هر کسی می‌تواند اعتباربخش باشد زیرا نقشی بدون مجوز است.

با چرخش به این واقعیت که Arbitrum «آپتیمیستیک رول آپس» ایجاد می‌کند نشان می‌دهد که تراکنش‌ها، پس از تأیید اعتبار، بدون هیچ مدرکی، «به صورت آپتیمیستیک» پست می‌شوند. همانطور که گفته شد، هر کسی می تواند معامله را به چالش بکشد و اثبات تقلب را ارائه دهد. هنگامی که چنین موردی رخ می دهد، آربیتروم وارد عمل می شود و یک فرآیند تعاملی را انجام می دهد که از طریق آن اختلاف میانجیگری و حل می شود. به این ترتیب می توان کلاهبرداری را از سیستم حذف کرد.

شما نیاز دارید چه چیزهایی درمورد آربیتروم و DApps بدانید؟

آربیتروم، با وجود اینکه بخشی از اتریوم است، هنوز یک زنجیره مجزا است. این به این معنی است که یک تماس همزمان یا ترکیبی بین هیچ دو رول آپ یا یک رول آپ و یک لایه اتریوم وجود نخواهد داشت.

آربیتروم با اپتیمیسم چه تفاوتی دارد؟

قبل از اینکه در مورد تفاوت‌های بین آربیتروم و اپتیمیسم صحبت کنیم، در اینجا زمینه بیشتری در مورد اپتیمیسم وجود دارد: اپتیمیسم نیز مانند آربیتروم یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای اتریوم است که محاسبات و داده‌های در حال اجرا روی لایه ۱ اتریوم را کاهش می‌دهد. کم و بیش تلاش می کند تا کاری را که آربیتروم در تلاش است انجام دهد را به  انجام برساند. اکنون به بررسی تفاوت‌های Optimism و Arbitrum می‌پردازیم.

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، هنگامی که معامله ای رخ می دهد و کسی آن را به چالش می کشد، باید یک اثبات تقلب ارسال شود. اینجاست که همه تفاوت ها نهفته است. در Optimism، اثبات تقلب معمولاً بر اساس هر تراکنش اتفاق می‌افتد و معامله مورد مناقشه باید اجرا شود. اما وقتی صحبت از Arbriturm می شود، کل تراکنش روی زنجیره اجرا نمی شود. در عوض، یک فرآیند تعاملی شروع می شود و یک واحد بسیار بزرگتر مورد بررسی قرار می گیرد.

نتیجه گیری

آینده اتریوم ۲ و آربیتروم چه خواهد بود

Arbiturm در حال حاضر چندین پروژه جالب DeFi را اجرا می کند و به طور پیوسته در حال گسترش است. از آنجایی که اتریوم ۲.۰ قرار است روال آپ محور باشد، Arbiturm همواره کشش و پذیرش بیشتری را تجربه خواهد کرد. در حال حاضر، آربیتروم یک زنجیره عمومی را راه اندازی می کند که “Arbitrum 1” نام دارد. در آینده نزدیک، چندین زنجیره رول آپ وجود خواهد داشت که برای موارد استفاده مختلف تخصصی می شوند و پروژه ها می توانند زنجیره جمع آوری را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای آنها مطابقت دارد. با این حال، در حال حاضر، تنها یک مجموعه شامل چندین پروژه DeFi در یک زنجیره وجود دارد.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

هش ریت و قدرت هش
ماینینگ
khabaz

قدرت هش و هش ریت چیست

مفاهیم قدرت هش و هش ریت با هم متفاوت هستند و در واقع قدرت هش، قدرت محاسبات ریاضی برای کشف و ایجاد بلاک جدید توسط

بلاک یتیم
ارزهای دیجیتال
khabaz

بلاک یتیم

اورفان بلاک (orphan block ) یا بلاک های یتیم اغلب به عنوان بلوک های کهنه شناخته می شوند، بلوک هایی هستند که به دلیل تاخیر